skip to Main Content

Zadbaj o pozycjonowanie marki w Internecie

Zadbaj o pozycjonowanie marki w Internecie

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia, jeśli chodzi o pozycjonowanie marki eCommerce. Najbardziej odpowiednia strategia dla Twojej marki powinna być określona w oparciu o szereg czynników, począwszy od ceny i prestiżu Twoich produktów lub usług, a skończywszy na korzyściach, jakie oferują one konsumentom. Zanim jednak zaczniesz pracować nad dotarciem do miejsca, w którym chcesz się znaleźć, musisz najpierw ustalić, gdzie jesteś.

Określenie swojej obecnej pozycji, a pozycjonowanie strony internetowej

Aby pozycjonowanie marki wywarło trwałe, pozytywne wrażenie na docelowych odbiorcach, ważne jest obiektywne zastanowienie się nad tym, co marka naprawdę im oferuje, a także dobre zrozumienie zarówno krajobrazu konkurencyjnego, jak i potrzeb docelowych nabywców.

Zbadaj swoją publiczność

Wgląd w konsumentów zawsze był kluczowy zarówno dla pozycjonowania marki, jak i dla szerszych strategii marketingowych takich jak pozycjonowanie stron internetowych, zarówno w Internecie, jak i poza nim. Ankiety przeprowadzane wśród klientów mogą dać uczciwe spojrzenie na wszystko, począwszy od tego, co nabywcy uważają za największe atuty sprzedaży, poprzez bariery i rozczarowania, aż po wartości i cechy, które są dla nich najważniejsze.

Reagowanie na opinie przysporzy Tobie potencjalnych klientów

Czytanie opinii klientów i angażowanie się w działania w mediach społecznościowych to kolejne proste sposoby na poznanie emocjonalnych motywacji i potrzeb odbiorców, a także sprawdzenie, do których produktów ludzie wracają wielokrotnie, a które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Pozycjonowanie lokalne i demografia

Badania publiczności nie powinny ograniczać się do danych demograficznych; bez zrozumienia, co wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje rynku docelowego, pozycjonowanie może łatwo mijać się z celem.

Przeanalizuj swoją konkurencję – czy klienci posiadają produkty konkurencji?

Kiedy już znasz swoją grupę docelową, kolejne pytanie brzmi: kto jeszcze konkuruje o tę grupę? Ponadto, kto oferuje podobne rozwiązania dla potrzeb moich klientów? Jakie komunikaty wybierają?

Skuteczne strategie pozycjonowania marki

Przyjrzyj się kluczowym komunikatom, których używają Twoi najskuteczniejsi konkurenci z branży eCommerce i przejrzyj ich strony internetowe tak, jakbyś był ich klientem. A jeszcze lepiej – bądź klientem. Doświadczając konkurencyjnych marek w taki sam sposób, jak Twoi odbiorcy, możesz łatwiej odkryć słabe strony ich produktów i usług, a także lepiej zrozumieć ich mocne strony. Jakich potrzeb i życzeń konsumentów nie udaje im się zaspokoić?

Zrozumienie swojej unikalnej propozycji sprzedaży (USP) są kluczowe dla Twojej firmy

Bez względu na to, czy Twoja marka oferuje najtańszą opcję na rynku, czy najbardziej luksusową, najbardziej tradycyjną czy najbardziej przyszłościową, kluczowe jest określenie, co takiego oferujesz, czego nie można znaleźć gdzie indziej.

Marki celują w kierunku ich określonej kategorii nabywców

Twoja USP powinna zapadać w pamięć i odróżniać się od innych marek, powinna być ceniona przez docelowych odbiorców i powinna być czymś, co konsekwentnie dostarczasz.

Bądź w wynikach wyszukiwania google wyżej niż konkurencja

Można uważać, że nasza oferta jest wyraźnie lepsza od oferty konkurencji lub że jest w jakiś sposób oryginalna, ale trzeba umieć pokazać konsumentom, dlaczego tak jest. Jeśli Twoje produkty lub usługi nie są same w sobie wyjątkowe, to co takiego jest w Twojej marce, że jest bardziej odpowiednia, bardziej odpowiednia dla konsumenta końcowego niż jakakolwiek inna?

Różne taktyki pozycjonowania marki – pozycjonowanie stron www

Istnieje wiele możliwych sposobów pozycjonowania marki eCommerce, w zależności od zidentyfikowanej grupy odbiorców, cech wyróżniających Twoją markę oraz miejsca, w którym znajdujesz się na tle konkurencji. Mając te informacje, można łatwiej zrozumieć, która z tych taktyk będzie najskuteczniejsza.

Pozycjonowanie atrybutów z określoną kategorią produktów

Pozycjonowanie według atrybutów jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną strategią pozycjonowania marki. Atrybuty opisują cechy produktów i choć same w sobie są niezmienne, można dostosować te, które się eksponuje lub na których się skupia, do potrzeb klientów lub do różnych kampanii promocyjnych.

Atrybuty sprzyjają pozycjonowaniu produktu

Strategia oparta na atrybutach nie skupia się na tym, jak wypadasz na tle konkurencji – tylko na konkretnych właściwościach i unikalnych cechach, jakie mogą zaoferować Twoje produkty. Na przykład sprzedawca detaliczny sprzedający buty do biegania może skupić się na tym, że materiał, z którego są wykonane, jest wyraźnie trwalszy niż materiał innych marek, aby trafić do konkretnej grupy odbiorców, lub na tym, że są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, aby trafić do innej grupy odbiorców.

Pozycjonowanie marki opisuje działania oparte na korzyściach

Ten rodzaj pozycjonowania polega na promowaniu korzyści, jakie uzyska nabywca, wybierając produkty lub usługi danej firmy w porównaniu z innymi, podobnymi opcjami. Zamiast koncentrować się na cechach fizycznych i atrybutach, należy skupić się na emocjonalnych motywach zakupu. W jaki sposób produkt lub usługa przyczynia się do życia nabywcy? Oczywiście ważne jest, aby umieć udowodnić, że twierdzenia zawarte w pozycjonowaniu opartym na korzyściach są prawdziwe.

Coaching w wyszukiwarkach internetowych

Ponownie myśląc o hipotetycznej marce trenerów, wybór pozycjonowania opartego na korzyściach zamiast pozycjonowania opartego na atrybutach wyglądałby następująco:

Zamiast stwierdzenia, że tkanina jest wyjątkowo trwała, w komunikacie marki można zaznaczyć, że w tych butach można biegać dalej niż w jakichkolwiek innych.

Zamiast stwierdzenia, że są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, w komunikacie marki można zaznaczyć, że te buty są dobre zarówno dla planety, jak i dla Twoich stóp.

Często najlepsze opisy produktów i usług w Internecie wykorzystują połączenie atrybutów i korzyści, ponieważ te pierwsze mogą być użyte jako dowód na istnienie tych drugich.

Cena i pozycjonowanie wartości oraz pochodzenie produktu

Niektóre decyzje o zakupie są bardziej uzależnione od praktycznych faktów, takich jak cena i promocje, niż od wpływu emocjonalnego. Istnieje kilka sposobów podejścia do strategii pozycjonowania marki, która koncentruje się na cenie, w tym

Oferowanie większej wartości za więcej pieniędzy niż konkurencja zwabi nowych klientów,

Oferowanie większej wartości za mniej pieniędzy,

oferowanie tańszych produktów.

Jeśli wiesz, że Twoi odbiorcy oczekują wysokiej jakości i są skłonni zapłacić więcej, aby otrzymać to, co najlepsze, podejście „więcej wartości za więcej pieniędzy” może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak konkurujesz w obszarze, w którym konkurenci zwykle stosują wyższe ceny, lub wiesz, że Twoi odbiorcy to łowcy okazji, którzy nie przywiązują wagi do jakości, a bardziej do ograniczonego budżetu, bardziej prawdopodobne jest, że dobrym rozwiązaniem będzie pozycjonowanie się jako miejsce, w którym można znaleźć najtańszą opcję.

Hasło „Więcej wartości za mniej pieniędzy” stanowi użyteczny środek, w którym rabaty i oferty promocyjne są wykorzystywane do budowania marki jako zapewniającej jakość, która konkuruje z konkurentami z wyższej półki, przy cenach, które przemawiają do tłumu łowców okazji.

Pozycjonowanie w oparciu o konkurencję

Coraz częściej widzimy, że sprzedawcy e-commerce wykorzystują pozycjonowanie oparte na konkurencji, aby przekazać odbiorcom docelowym, że oferują coś, co konkurencja robi dobrze, ale bez żadnych związanych z tym problemów.

Spraw, by na myśl o kategorii produktu klientom przychodziła Twoja marka

Na przykład, zamiast po prostu zaznaczać, że Twoje usługi są tanie, możesz określić, że jesteś tańszy niż wiodące marki. Zamiast odwoływać się do szybkiej dostawy, można podkreślić, że dostarczamy produkty do nabywcy szybciej niż nasi główni konkurenci. Podobnie jak w przypadku pozycjonowania opartego na korzyściach, ważne jest, aby upewnić się, że roszczenia wysuwane za pomocą takiej strategii są szczelne.

Jeżeli nasza pozycja opiera się na oferowaniu czegoś, co jest lepsze niż konkurencja, a z jakiegokolwiek powodu twierdzenie to okaże się nieskuteczne, może być trudno odzyskać zaufanie konsumentów, którym nie udało się spełnić tych obietnic.

Pozycjonowanie w oparciu o kategorię

Strategie oparte na kategorii, choć podobne do pozycjonowania opartego na konkurencji, myślą o ofercie usługowej nie w kategoriach atrybutów i korzyści oferowanych w porównaniu z konkurencją, ale w kategoriach miejsca zajmowanego w danej branży. Może chodzić o to, aby być najlepszym w swojej klasie lub jedynym w swoim rodzaju.

Być może firma nie jest liderem na rynku pod względem szybkości dostaw lub trwałości produktów, ale jest ekspertem w swojej dziedzinie.

Pozycjonowanie prestiżowe

Jeśli oferujesz produkty i usługi, które są uważane nie tylko za wysokiej klasy, ale za prawdziwie luksusowe, pozycjonowanie prestiżowe idzie dalej niż zwykłe pozycjonowanie cenowe. Strategia w tym zakresie sugeruje nabywcy, że nie będzie on posiadał jedynie namacalnej rzeczy, którą mu sprzedajemy, takiej jak luksusowy zegarek czy samochód, ale również udział w prestiżu, który się z nią wiąże.

Prestiż w wyszukiwarce Google

Prestiż wiąże się z wizerunkiem i statusem, dlatego nie wystarczy po prostu powiedzieć konsumentowi, że jest się o klasę wyżej. Aby marka była rzeczywiście przedstawiana jako prestiżowa, należy wziąć pod uwagę między innymi wszystko, począwszy od tonu głosu w tekście, poprzez stylizację strony internetowej, aż po fizyczną jakość materiałów promocyjnych i opakowań.

Wizerunek firmy

Marki luksusowe muszą stworzyć „doświadczenie” marki, które jest luksusowe w każdym szczególe, na każdym etapie podróży kupującego. Obejmuje to wszystko, od bezbłędnej użyteczności strony i grafiki, do silnego emocjonalnego poczucia, że inwestując w tę markę, użytkownik otrzymuje coś ekskluzywnego, elitarnego, a może nawet potwierdzającego swoją wartość.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top