skip to Main Content

Dobry newsletter – czym powinien się charakteryzować?

Dobry newsletter – czym powinien się charakteryzować?

Jednym ze sposobów pozyskiwania nowych klientów jest newsletter. Takie działanie może mieć pozytywny wpływ zarówno na sprzedaż, jak i na ruch generowany na stronie. Jest jednak bardzo wielu internautów, którzy nie tylko nie otwierają wiadomości, ale także niechętnie klikają w znajdujące się w nich linki. Jak sprawić, aby użytkownicy nie ignorowali wysyłanego przez Ciebie newslettera?  Istnieje kilka sposobów, które pozwalają osiągnąć oczekiwane efekty. Sprawdź, jak zachęcić odbiorców do odczytywania wiadomości.

Ustal cel newslettera

Budowanie relacji z klientem to nie wszystko, ponieważ każda firma musi zarabiać. Dlatego pierwsze pytanie przy tworzeniu newslettera powinno brzmieć: jaki mam cel? Czy chcesz sprawić, aby wzrosła sprzedaż, a może Twoim celem jest zwiększenie ruchu na stronie lub umocnienie pozycji marki? Być może chcesz także podzielić się z odbiorcami czymś ważnym, zainspirować internautów lub edukować ich w jakiejś dziedzinie. Cele powinny być określone jasno i klarownie – jeśli będziesz chciał upiec kilka pieczeni na jednym ogniu, to może się to odwrócić przeciw Tobie. Czytelnik najprawdopodobniej będzie czuł się przytłoczony nadmiarem informacji i szybko zrezygnuje z czytania wiadomości. Kiedy już ustalisz cel, to warto go sobie zapisać, ponieważ na jego podstawie zbudujesz całą późniejszą strategię marketingową opierająca się na kontakcie e-mailowym. Bardzo ważne jest też ustalenie formy, w jakiej będziesz zwracać się do swoich odbiorców. Do wyboru masz formę tak zwaną na „Ty” lub zwroty grzecznościowe „Pan/Pani”. Każda z tych form determinuje cały sposób komunikacji i może być powiązana z celem. Jeżeli zajmujesz się tworzeniem bardziej poważnego contentu, to warto wybrać formę „Pan/Pani”, natomiast kiedy tworzone przez Ciebie treści są dość luźne, to możesz pozwolić sobie na zwrot „Ty”. Sugeruje się jednak, by w e-mail marketingu stosować zwroty mniej formalne.

Zidentyfikuj, czego chcą czytelnicy

Twoje cele są bardzo ważne, jednak to, czego oczekują od Ciebie czytelnicy także się liczy. Jeśli chcesz, aby Twój newsletter był skuteczny i przynosił oczekiwane efekty, to musisz odpowiadać na potrzeby konkretnych odbiorców. Jak to zrobić? Przede wszystkim postaraj się określić kim jest Twoja grupa docelowa. Jeśli okaże się, że Twoi odbiorcy bardzo się od siebie różnią – np. wiekiem, to podziel ich na grupy i przygotuj oddzielny newsletter dla każdej z nich. Oprócz wieku bardzo istotna jest także płeć czytelnika, a nawet obszar jego zainteresowań. Z przeprowadzonych badań wynika, że kobiety i mężczyźni subskrybują newslettery z zupełnie odmiennych powodów. Kobietami kieruje przede wszystkim możliwość dostępu do zniżek i ofert specjalnych, natomiast mężczyźni liczą na to, że poznają ciekawostki o marce lub produkcie. Musisz pamiętać o tym, że mimo tego, że newsletter ma być narzędziem promującym Twoją markę, to powinien być on przede wszystkim przyjemny dla czytelnika. Wysyłane przez Ciebie wiadomości powinny więc poruszać sprawy, które są ważne z punktu widzenia odbiorcy. Nie skupiaj się tylko na tym co sprzedajesz, ale postaraj się pomyśleć także o tym, jak pomoże to Twoim odbiorcom w osiągnięciu celu. Pamiętaj, że tak zwany spam nie jest przez nikogo mile widziany.

Sformułuj treść i tytuł wiadomości

Tytuł wiadomości ma zachęcać do zapoznania się z treścią, jednak nie powinien być on nieprawdziwy i wprowadzający odbiorcę w błąd. To często tytuł jest przyczyną tego czy dana osoba otworzy maila, czy też nie. Zadaniem tytułu jest zachęcie czytelnika do przeczytania wiadomości oraz poinformowanie o treści newslettera. Tytuły mogą zawierać takie sformułowania jak np.: „Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy”, „Prezent dla subskrybentów” albo „Zobacz jak poradzić sobie z…”.

Jeśli chodzi natomiast o samą treść, to powinna być ona zawsze jak najbardziej konkretna. Bardzo dobrze przyjmowane są np. interesujące wiadomości edukacyjne, a niewątpliwie ogromnym plusem newsletterów jest to, że odbiorca ma możliwość odpowiedzieć – takie działania sprawiają, że podtrzymujesz kontakt z odbiorcą, co z jego perspektywy jest bardzo dobrze widziane.

Ustal szczegóły wysyłki – częstotliwość, dzień i godzinę

Jak często klient powinien dostawać od Ciebie wiadomość? Otóż wszelkie skrajności są źle odbierane, co oznacza, że nie powinieneś wysyłać go ani zbyt rzadko, ani zbyt często. Jak wyważyć więc odpowiednią częstotliwość? Ogólnie przyjmuje się, że wiadomości nie powinno się wysyłać rzadziej niż raz na dwa tygodnie, a jednocześnie nie powinno się tego robić częściej niż raz na 5 dni. Są to jednak tylko dane teoretyczne, w związku z czym najlepiej samodzielnie przetestować jaka częstotliwość będzie optymalna dla Twoich odbiorców. Jeśli chcesz to zrobić, to wystarczy, że sprawdzisz jak wiele osób otwierało maile i reagowało na newslettery. Kilkutygodniowa obserwacja powinna przynieść Ci odpowiedź na pytanie jak często rozsyłać newsletter. Jeśli już ustalisz częstotliwość i przystąpisz do wysyłki, to pamiętaj, aby być regularnym i konsekwentnym w swoich działaniach.

Jeśli chodzi o dzień wysyłania wiadomości, to według badań najgorszym dniem jaki można wybrać jest poniedziałek. Po weekendzie ludzie zazwyczaj są zapracowani i nie mają czasu na czytanie tego typu wiadomości, a często także decydują się na usunięcie niepotrzebnych e-maili ze swojej skrzynki pocztowej. Piątek również nie jest dniem, który należy wybierać, bo wówczas klienci myślą już o odpoczynku i weekendzie. Najlepsze dni na wysyłkę newslettera to: wtorek, środa i czwartek.

Bardzo istotna jest także godzina, o której odbiorca dostanie newsletter. Według przeprowadzanych badań czytelnicy najchętniej otwierają wiadomości w godzinach 8:00-9:00 oraz 15:00-16:00. Największe szanse na kliknięcie w link następują natomiast w godzinach 8:00-9:00 – kiedy rozpoczynają pracę i mają chwilę wolnego czasu, lub są dopiero w drodze do pracy lub szkoły, oraz 15:00-18:00 – kiedy kończą wykonywane w ciągu dnia zajęcia lub wracają do domu komunikacją miejską i chcą zapełnić sobie czymś czas.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top