skip to Main Content

Filtr SafeSearch

Filtr SafeSearch

Nie ma dnia w którym nie korzystalibyśmy z przeglądarki Google. To przecież najpopularniejsza metoda wyszukiwania treści w internecie. Warto pamiętać, że wraz z nami coraz częściej korzystają z niej również nasze dzieci, którym internet służy do przeróżnych celów. Zadania domowe, wyszukiwanie śmiesznych filmików lub poszukiwanie gier, to tylko niektóre z aktywności, którymi nasze pociechy zajmują się w sieci. Zdarzyć się jednak może, że przypadkiem bądź celowo, dojdą one do ciemniejszej strony internetu, a tym samym natkną się na nieodpowiednie dla siebie treści. Dlatego też Google postanowiło stworzyć Google SafeSearch, czyli tak zwany filtr rodzinny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zablokować nieodpowiednie strony, a tym samym ukryć treści, których dzieci oglądać nie powinny. Jak to działa? O tym w dzisiejszym wpisie.

Czym jest Google SafeSearch?

Google SafeSearch to zautomatyzowany filtr treści, który wbudowany jest w wyszukiwarkę Google. W praktyce chroni on najmłodszych (i  nie tylko) użytkowników, przed nieodpowiednimi dla nich treściami, które mogłyby być przeznaczone tylko dla osób, które ukończyły osiemnaście lat. Dzięki filtrowi SafeSearch możemy więc zadbać o to, by w wynikach wyszukiwania nie pojawiały się więcej strony oraz grafiki, które mogą być pełne nieodpowiednich, erotycznych treści. Co ważne, filtr ten przydaje się również dla osób dorosłych, które w sieci chciałyby unikać tego typu stron. Dzięki SafeSearch można odfiltrować wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym (pornografię), a także przemoc oraz okrucieństwo.

Warto wiedzieć, że filtr nie będzie jednak skuteczny w 100% – o czym mówi sama firma Google. Podczas każdego wyszukiwania, blokuje jednak treści, obrazy, filmy i strony, które zawierają treści dla osób pełnoletnich.

Narzędzie jest również bardzo przydatne w biurach, miejscach publicznych, uczelniach, kafejkach czy szkołach. Dzięki prostej obsłudze, każdy może włączyć je w zaledwie kilka chwil!

Jak włączyć filtr Google SafeSearch?

Aby włączyć filtr SafeSearch należy zalogować się na swoje konto Google. Jeżeli takiego nie posiadamy, warto je założyć, ponieważ daje nam ono również wiele innych możliwości. Kiedy już wpiszemy swój login i hasło, możemy przejść do zakładki „ustawienia wyszukiwania„. To właśnie tam znajdziemy specjalną sekcję, która nas interesuje – „Filtry SafeSearch„. Jeśli chcemy włączyć odfiltrowywanie nieodpowiednich treści, zaznaczamy opcję „włącz filtr wyników dla pełnoletnich„, a następnie zapisujemy zmiany – wciskając odpowiedni przycisk. Znajdziemy go u dołu ekranu – w niebieskim polu.

Zdarzyć się może, że po wybraniu tej opcji zobaczymy w prawym górnym rogu ekranu ikonę kłódki. Oznacza ona blokadę. W praktyce więc tyle, że ustawienie filtra SafeSearch jest zablokowane i nie będziemy mogli go włączyć. Dzieje się tak, ponieważ czasem ktoś inny zarządza ustawianiami filtra. SafeSearch czasem wbudowane jest fabrycznie w publiczne sieci Wi-Fi lub oprogramowanie, które chroni nas przed wirusami. Zdarzyć się również może, że inny opiekun wcześniej włączył odfiltrowywanie treści lub… zrobiło to wcześniej nasze dziecko. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiastowo i zdecydowanie reagować. Filtr może również być skonfigurowany automatycznie – poprzez ustawienia przeglądarki, które wymuszają jego samoistne uruchomienie.

Filtr SafeSearch właśnie został włączony, a nasze dzieci nie będą więcej spotykały się z nieodpowiednimi treściami w sieci.

Warto jednak pamiętać, że filtr ten będzie działał tylko w wyszukiwarce Google. Zadbajmy więc, by najmłodsi korzystali tylko z niej. W przeciwnym razie filtr nie będzie mógł zostać włączony. Podobnie rzecz się ma z urządzeniami mobilnymi. Jeżeli nasze dziecko korzysta z innego komputera, smartfona lub tabletu, pamiętajmy by skonfigurować odfiltrowanie treści filtrem SafeSearch, na każdym z tych urządzeń.

Jak wspominaliśmy, SafeSearch nie daje jednak 100% gwarancji na to, że wszystkie nieodpowiednie treści znikną z wyników wyszukiwania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ żaden filtr nigdy nie będzie w pełni skuteczny. Dostawcy internetowych treści prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, które mogą oszukiwać algorytmy, a tym samym zachęcać użytkowników do klikania i oglądania ich stron.

SafeSearch na smartfonie

Aby uruchomić filtr SafeSearch na swoim smartfonie z Androidem, należy przejść do strony głównej naszego konta Google. Wcześniej należy pobrać i zainstalować aplikację Google Chrome. W prawym górnym rogu powinien znajdować się nasz inicjał lub zdjęcie profilowe. Po jego kliknięciu, przechodzimy do zakładki „ustawienia”. To właśnie tam znajdziemy sekcję SafeSearch, gdzie zaznaczamy „ukryj wyniki dla pełnoletnich”. Dalej wykonujemy te same kroki, które wcześniej opisywaliśmy w przypadku komputerów.

Co ciekawe, na smartfonach zobaczymy dwie opcje – „pokaż najtrafniejsze wyniki” oraz „filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym„. Jeśli chcemy włączyć filtr, powinniśmy zaznaczyć tę drugą opcję, która pozwoli nam odfiltrować treści, które nie są przeznaczone dla każdego.

Jeżeli korzystamy z usługi Family Link, także warto zainteresować się opcją SafeSearch. Możemy to zrobić kilkoma kliknięciami – na wszystkich urządzeniach, które nadzorujemy, a z których korzystają nasi najmłodsi.

Filtr SafeSearch blokuje moją stronę

Właściciele witryn internetowych często martwią się, że odfiltrowywanie nieodpowiednich treści, dotknie również ich strony. Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają bardzo cienką granicą pomiędzy treściami filtrowanymi, a jawnymi. Google to jednak tylko sztuczna inteligencja, a więc może popełnić błędy. Zdarza się, że w artykułach nieświadomie użyjemy akapitów, słów kluczowych lub obrazów, które automatycznie włączą SafeSearch. Jeżeli tak się stanie, nasza strona będzie miała dużo mniejszy ruch.

Dlatego też, uważajmy co dodajemy na swoją stronę, a jeżeli są to treści dla dorosłych, dbajmy o to, by przypisywać je do odpowiednich kategorii. Dzięki temu przeglądarka Google będzie widziała, że musi filtrować tylko część witryny, a nie jaj całość. Porządekodpowiedzialność i odpowiednie metadane to klucz do tego, by SafeSearch nie dotknęło naszej witryny.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top