skip to Main Content

Czym jest Prestashop?

Czym jest Prestashop?

Na rynku pojawia się coraz więcej platform, które pozwalają prowadzić zainteresowanym sklepy internetowe. Jednym z popularniejszych skryptów jest Prestashop. To oprogramowanie wyróżnia się niezwykle wysoką wydajnością, jest bardzo funkcjonalne, a także posiada silnie rozbudowaną sieć użytkowników. Dodatkowo producent oferuje wiele wtyczek, które pomagają rozwinąć masę funkcjonalności, które mogą pomóc w prowadzeniu sklepu e-commerce. Dziś przyjrzymy się tej platformie, wskażemy jej wady oraz zalety oraz podpowiemy, czy warto zacząć przygodę z Prestashop. Zapraszamy!

Czym jest Prestashop?

Jak wspominaliśmy, Prestashop to platforma, która służy do zarządzenia sklepem internetowym. W Polsce jest ona zdecydowanie najpopularniejsza. Obecnie korzysta z niej około 17 tysięcy sklepów, a więc około 24% sklepów, które działają w ramach e-commerce w naszym kraju, korzysta właśnie z Prestashop. Niewiele mniejszą popularnością oprogramowanie może pochwalić się w reszcie świata. Korzysta z niego około 300 tysięcy stron, na których prowadzona jest sprzedaż internetowa. To ósme najpopularniejsze oprogramowanie tego typu – na całym świecie!

Popularność nie bierze się znikąd. Znakomita większość użytkowników docenia fakt, że Prestashop jest darmowe. Jest ono dystrybuowana jako Open Source. Oferuje swoim użytkownikom ogromną funkcjonalność, a zaawansowany programista PHP będzie w stanie zrobić na nim naprawdę wiele. Warto jednak wiedzieć, że aby Prestashop było nam przydatne, należy zainstalować kilka odpowiednich wtyczek. Część z nich jest darmowa, ale za niektóre przyjdzie nam zapłacić. Uspokajamy – nawet korzystając tylko z bezpłatnych rozwiązań, będziemy w stanie stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy, który odpowiadać będzie naszym potrzebom. Osoby, które chciałyby korzystać z tego oprogramowania, powinny również posiadać wiedzę z zakresu PHP, ponieważ oferuje ono ograniczone możliwość wprowadzenia zmian poprzez panel CSM.

Rozpoczęcie przygody z Prestashop

Aby założyć sklep oparty na Prestashop, należy udać się na oficjalną stronę producenta, a następnie krok po kroku wykonywać wyświetlane na ekranie instrukcje. Wszystko powinno doprowadzić nas do momentu, w którym będziemy musieli pobrać niezbędne pliki. Aby sklep działał poprawnie, przesyłamy je na serwer FTP, a następnie je konfigurujemy.

Sam instalator Prestashop jest intuicyjny i bardzo przyjazny dla użytkownika. Wyświetlają się w nim wszystkie informacje, a więc oprogramowanie właściwie „prowadzi nas” za rękę podczas całego procesu konfiguracji. Wybieramy język, zgadzamy się na umowy licencyjne, sprawdzana jest zgodność z systemem itd. Podajemy teraz również wszelkie informacje o naszym sklepie, a następnie platforma sama instaluje swoje moduły. Automatycznie zostaną stworzone pliki setting.inc.php, tabele baz danych, domyślne moduły, dane demonstracyjny, a także szablon. Całość trwa bardzo szybko, a po ukończeniu instalacji, możemy przejść do konfigurowania właściwych ustawień.

Optymalizacja sklepu pod kątem SEO

Najważniejszą rzeczą jest optymalizacja sklepu pod względem SEO. Dzięki niemu sklep będzie przyjazny zarówno dla klientów, jak i algorytmów wyszukiwarek. Podczas instalacji, zostanie nam przyznany jeden z domyślnych szablonów. Dlatego też, już na tym etapie, powinniśmy zainstalować kilka wybranych przez siebie modułów. To tak zwane wtyczki, które w przypadku Prestashop są w znakomitej większości płatne. Niektóre z nich mogą przerażać swoją ceną, ponieważ bez problemu znajdziemy takie, które kosztować nas będą nawet sto euro! Patrząc jednak na fakt, że nie płacimy za samo korzystanie z oprogramowania, nie jest to kwota, która powinna przerażać. Dzięki modułom będziemy mogli rozszerzyć funkcjonalność sklepu, dzięki czemu dostosujemy go w sposób taki, który będzie nam w pełni odpowiadał.

Zwróćmy więc uwagę na włączenie przyjaznych adresów URL. Dzięki temu zarówno algorytmy, jak i nasi potencjalni klienci, dowiedzą się czegoś więcej z samego linku. Nie zapominajmy również o włączeniu protokołu TLS (SLL)(jeżeli oczywiście wcześniej go zakupiliśmy). Pamiętajmy, żeby zmienić także metatagi. To ważna czynność, ponieważ tuż po zainstalowania Prestashop, w naszej meta description, pojawi się napis informujący wszystkie osoby, że sklep działa na oprogramowaniu Prestashop. To pewnego rodzaju zabezpieczenie, który wprowadził producent. Pamiętajmy, że wciąż mamy do czynienia z bezpłatną platformą. Jeżeli tego nie zmienimy, możemy stracić w oczach klienta, ale również utracimy pozycję w wynikach wyszukiwania.

Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na kategorie produktów, a także na odpowiednie zoptymalizowanie nagłówków Hx. Tradycyjnie zadbajmy o rozmiary obrazków, które pojawiają się w naszym sklepie, a także na przekierowania oraz inne dane strukturalne. Prestashop można połączyć również z narzędziami od firmy Google. To bardzo duże ułatwienie, które może wpłynąć na funkcjonalność naszego e-sklepu. Używajmy także skróconych nazw produktów, ponieważ ma to ogromne znaczenie przy samym procesie pozycjonowania.

Wady i zalety Prestashop

Oprogramowanie Prestashop używane jest zarówno w mniejszych, jak i większych sklepach internetowych. Bez względu na ich charakter, doskonale sprawdza się w każdej sytuacji. To platforma o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest ona darmowa. Z racji, że jest otwartym oprogramowaniem, udostępnia swoim użytkownikom kod źródłowy, co sprawia, że ci mogą odnaleźć każdy błąd oraz luki w zabezpieczeniach. Prestashop jest również dostosowane do urządzeń mobilnych, a więc wygodny dostęp do panelu administracyjnego, użytkownicy mają w każdym miejscu – o każdej porze.

Samo oprogramowanie posiada również wiele funkcji. Można dodawać systemy rabatowe, a także miejsce na opinie oraz komentarze klientów. Dla samych przedsiębiorców to również ogromna wygoda, ponieważ system pozwala łatwo przeglądać wszystkie zrealizowanie zamówienia. Jednym kliknięciem można także wprowadzić płatności elektroniczne lub wysyłać newslettery.

Wśród wad warto wymienić trudną edycję szablonów (konieczna będzie znajomość Smarty), brak wstecznej kompatybilności, czasem zbyt skomplikowana budowę oraz mało intuicyjną obsługę. To jednak rzeczy na które warto przymknąć oko – zwłaszcza w przypadku, gdy wybrane przez nas oprogramowanie jest bezpłatne.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top