skip to Main Content

Branding w ramach SEO: co to jest i jak działa?

Branding w ramach SEO: co to jest i jak działa?

Głównym celem dla wielu właścicieli stron internetowych jest ruch i konwersja. Ma to sens, ponieważ generuje to sprzedaż i zyski, a co za tym idzie, dobre możliwości zarobkowe. Jednocześnie istnieje ryzyko, że zbytnio zawiesimy się na czysto technicznym SEO i stracimy z oczu interesujące trendy, których zrozumienie zapewnia przewagę konkurencyjną w dłuższej perspektywie. Mianowicie, stopniowe przechodzenie do kompleksowego marketingu internetowego, którego ważnym elementem jest świadomość marki.

Rynek staje się nasycony w każdej niszy, a nawet w regionach. Dlatego budowanie marki staje się ważne dla każdego biznesu i taki cel powinien być również częścią strategii promocji w wyszukiwarkach. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jak to działa w odniesieniu do SEO.

Ruch markowy jako przewaga konkurencyjna

Ruch związany z marką odnosi się do kliknięć w słowa kluczowe, które zawierają nazwę firmy w zapytaniu. Na przykład:

 • Salon sukienki damskiej kolekcja biała;
 • Oxford Language School Katowice;
 • Bitrix do stworzenia sklepu internetowego;
 • i tym podobne.

Większość z tych zapytań nie ma wysokiej częstotliwości, ale ich pojawienie się świadczy o tym, że Twoja firma zaczyna się kształtować w umysłach odbiorców jako marka.

Obecność ruchu markowego i jego wzrost zapewnia biznesowi szereg istotnych zalet:

 • Gwarantowane wysokie pozycje oficjalnej strony, niezależnie od zmian w algorytmach;
 • Wysoki współczynnik klikalności (CTR);
 • Kliknięcia od lojalnych i „rozgrzanych” odbiorców, co z kolei zapewnia wysoki współczynnik konwersji.

A co najciekawsze, możliwe jest zwiększenie odsetka kliknięć w zapytania z nazwą marki nawet w dość wąskich niszach, gdzie potencjał samego popytu wyszukiwania jest ograniczony. Im większy masz ruch związany z marką, tym większy zwrot z inwestycji.

Chociaż odpowiedni branding wymaga czasu, trzeba zdać sobie sprawę, że czekanie, aż takie korzyści same się pojawią, jest bezproduktywne. O wiele skuteczniej jest pracować w tym kierunku w sposób ukierunkowany, co znacznie szybciej przyniesie dobre rezultaty.

Zwiększanie zasięgu marki: content marketing

Ok, doszliśmy do wniosku, że trzeba świadomie pracować w kierunku stworzenia własnej marki. Całkiem logiczne pytanie: jakie są sposoby, aby podejść do tego rodzaju marketingu? Od czego zacząć i jakich narzędzi użyć?

W rzeczywistości wszystko jest prostsze, niż mogłoby się wydawać z zewnątrz. Aby zwiększyć świadomość marki, dobrze sprawdzają się dwie, dobre strategie:

 • Przyciąganie odwiedzających na Twoją stronę;
 • Rozpowszechnianie informacji o sobie wśród odbiorców poza siedzibą firmy.
 • I oba te cele można z powodzeniem osiągnąć poprzez pracę z treścią.

Przykładowo, mamy stronę firmy, która specjalizuje się w świadczeniu usług w określonej niszy, mamy też monobrandowy sklep internetowy z odzieżą, w którym znajdziemy ubrania od producenta.

W obu przypadkach pole manewru kosztem czysto komercyjnych żądań wyraźnie pozostawia wiele do życzenia. Potem patrzymy na ogólny ruch informacyjny i okazuje się, że jest gdzie się obracać z pełną mocą!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na stronie tego samego sklepu internetowego założyć bloga i publikować ciekawe artykuły na temat przepychanek z asortymentem w katalogu. I niech konwersja w tym przypadku będzie niższa niż przy przekazywaniu komercyjnych wniosków, ale można wziąć objętość + regularnie budować zasięg marki. Nawet jeśli zakup nie zostanie dokonany od razu, firma na pewno pozostanie w pamięci potencjalnego klienta.

Drugim etapem jest dalsze rozsiewanie stworzonych przez Ciebie treści. I jest to obowiązkowe, ponieważ bez względu na to, jak świetny jest Twój wpis na blogu, jeśli nie powiesz o nim innym ludziom, nikt nigdy się o nim nie dowie.

Rozpowszechniaj treści w miejscach, w których koncentruje się Twoja grupa docelowa, takich jak

 • Twoje oficjalne strony w mediach społecznościowych;
 • Grupy tematyczne na Instagramie i Facebooku;
 • Wejdź na portal społecznościowy, zorganizuj konkurs, prowadź ukierunkowane reklamy, wchodź w interakcję z blogerami.
 • Wątki tematyczne na forach i komentarze na innych stronach (crowd-marketing);
 • Artykuły eksperckie – pisz pomocne artykuły w imieniu swojej marki i publikuj w zasobach zewnętrznych;
 • Twórz wysokiej jakości i przydatne treści, mądrze wybierz swoją grupę docelową. Potrzebujesz żywych, realnych klientów, którzy się o Tobie dowiedzą.
 • Posty gościnne na popularnych zasobach w Twojej niszy;
 • Strony Q&A, społeczności i platformy blogowe, itp.

Również biuletyny e-mail działają dobrze w tym zakresie. A jeśli go nie prowadzisz, to jest to dobry moment, żeby zrobić formularze zapisu i zacząć zbierać bazę. Od pierwszej setki subskrybentów kanał ten może być już wykorzystywany do komunikacji z widzami.

Każdy z powyższych obszarów pracy, oprócz wyszukiwania, stanowi dodatkowy punkt kontaktu z odbiorcą. A regularna praca nad nimi pozwala nie tylko opowiedzieć o sobie potencjalnym klientom, ale także zwiększyć lojalność dotychczasowych odbiorców.

Dalekie odległości: ważne korzyści strategiczne
Pompowanie ruchu na stronie marki to gra długodystansowa. Możesz nie zauważyć zmian w krótkim okresie czasu, ale jeśli chodzi o korzyści strategiczne, potencjalny zwrot jest wart wysiłku.

Oto cztery kluczowe korzyści, jakie markowe konwersje wyszukiwania zapewniają każdej firmie:

 • Zwiększona widoczność firmy. Im więcej osób kliknie na Twoją stronę, tym więcej potencjalnych klientów dowie się o istnieniu Twojej firmy i oferowanych przez nią produktach.
 • Większy ruch konwersyjny. Ta grupa odbiorców jest łatwiejsza do sprzedania i wielu użytkowników jest wstępnie nastawionych na dokonanie konwersji.
 • Mała wrażliwość na zmiany algorytmów. Przy wyszukiwaniu zapytań brandowych w wynikach wyszukiwania, „istotne” strony znajdują się zawsze na pierwszym miejscu, a czasami na kilku pozycjach.
 • Przewaga konkurencyjna. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe punkty, wzrost markowego ruchu może być postrzegany jako wyraźny bonus w walce z konkurentami o Top.

W dzisiejszym świecie świadomość marki staje się ważnym warunkiem wstępnym dla pomyślnego rozwoju biznesu na wszystkich poziomach. Ludzie są bardziej skłonni zaufać firmom z reputacją, a nawet linki do takiej strony są łatwiejsze do zdobycia. Jeśli więc jeszcze nie zacząłeś działać w tym kierunku, to na pewno warto o tym pomyśleć.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top