skip to Main Content

SXO – często spotykane fakty i mity

SXO – często spotykane fakty i mity

SXO bywa często nazywane nowym SEO. Czym właściwie jest SXO i co warto wiedzieć na temat działań z zakresu SXO? Jeśli stawiasz sobie te dwa pytania, dobrze trafiłeś! Na temat SXO – Search Experience Optimization krąży wiele mitów. W naszym artykule postaramy się rozprawić z najczęściej spotykanymi. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle jest SXO – Search Experience Optimization. W kilku słowach można SXO określić jako połączenie działań z obszarów SEO oraz UX (User Experience).

Dlaczego SXO zyskuje stale na znaczeniu?

Warto podkreślić, że działania z tego zakresu z jednej strony wpływają pozytywnie na widoczność danej strony internetowej i przyciągają nowych użytkowników/odbiorców treści, z drugiej strony natomiast mają na celu zrobienie dobrego wrażenia na użytkownikach. Założenie jest takie, że użytkownicy po odwiedzeniu danej witryny powinni odnieść pozytywne wrażenie i zechcieć odwiedzić ją ponownie. W praktyce oznacza to, że działania z zakresu SXO wyraźnie zwiększają wartościowy ruch na stronie i poprawiają współczynnik konwersji. Konwersją może być np. sprzedaż w sklepie internetowym lub zapisanie się do newslettera.

Mity na temat SXO. Skąd się biorą?

Wokół SXO zdążyło już narosnąć wiele mitów. Wynikają one głównie z braku wiedzy oraz umiejętności, a także skupieniu się tylko na działaniach z zakresu SEO. Aby efektywnie przyciągać nowych użytkowników na stronę i zachęcić ich do wielokrotnych późniejszych odwiedzin, warto z pewnością pozostawać na bieżąco ze zmianami algorytmów Google np. Pingwin, Koliber itd. Ponadto należy pamiętać o tym, że głównym celem SXO nie jest bynajmniej najwyższa możliwa pozycja w wynikach wyszukiwania. Działania SXO mają na celu precyzyjne określenie grupy odbiorczej i jednocześnie dostarczanie jej na danej witrynie wszystkiego, czego potrzebuje. Chodzi o to, aby odbiorcy mogli szybko i komfortowo skorzystać z zasobów witryny. Mówiąc krótko, działania SXO mają za zadanie dopasowane strony internetowego pod względem jej treści, funkcjonalności i wyglądu do potrzeb użytkowników. Jednocześnie zwraca się jednak uwagę na wysoką pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Poniżej prezentujemy często powtarzane mity na SXO. Mamy nadzieję, że dowiesz się czegoś ciekawego!

Ludzie dokładnie czytają artykuły i opisy produktów w Internecie

Nic bardziej mylnego! Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ktoś czyta artykuł na interesujący go temat. Jeśli jednak szukamy informacji na konkretny temat albo jakiegoś określonego produktu, zwykle zwracamy uwagę na najważniejsze dane – ważny jest lead tekstu, a także nagłówki. Potwierdzają to statystyki stron internetowych. Dlatego przy publikacji treści na witrynie internetowej trzeba zwrócić uwagę na to, aby były one wartościowe nie tylko merytorycznie, ale także były przejrzyste, uporządkowane. To ważne, jeśli odbiorca ma szybko znaleźć potrzebne mu informacje.

Projektowanie UX to zadanie jednorazowe

Kolejny błąd, który może być brzemienny w skutki. Faktem jest, że efektywne projektowanie UX wymaga nieustannego monitorowania oraz testowania. Oznacza to de facto, że konieczne jest ciągłe sprawdzanie potrzeb i oczekiwań odbiorców, a także niwelowanie błędów, nadrabianie ewentualnych niedociągnięć. Warto w tym względzie zwracać uwagę na opinie i recenzje użytkowników. Wygląd i funkcjonalność strony internetowej muszą być ciągle dostosowywane do wymagań odbiorców, a także aktualnych trendów. To bardzo ważne! Chyba zgodzisz się z nami, że witryna, której estetyka i funkcjonalność nie zmieniły się od kilu lat, nie robią zbyt dobrego wrażenia.

UX i UI to synonimy

Okazuje się, że terminy UX (User Experience) oraz UI (User Interface) dość często są ze sobą mylone. Rzeczywiście projektanci UX i UI koncentrują się na tych samych problemach, należy jednak pamiętać o tym, że używają innych narzędzi, ich zakres działań jest także inny.  UI to projektowanie interfejsu użytkownika – istotne są tutaj aspekty techniczne: kolorystyka, elementy graficzne, formularze itd. UX to projektowanie doświadczeń użytkownika – ważne są aspekty analityczne i emocjonalne, rozwiązania prototypowe itd.

Duży wybór to gwarancja satysfakcji

Nie da się zaprzeczyć, że możliwość wyboru jest bardzo istotna. Jednak nie ma sensu mnożyć różnych opcji w nieskończoność. Wielu użytkowników, gdy pojawia się zbyt dużo możliwości do wyboru, może odczuwać to jako dyskomfort. Optymalnie byłoby, gdyby użytkownicy mieli pozostawiony wybór wyłącznie w najważniejszych kwestiach. Taka indywidualizacja spodoba się większości odbiorców, którzy zazwyczaj nie są zadowoleni z konieczności podejmowania decyzji dosłownie co chwilę.

Działania SXO są skomplikowane i drogie

Opracowanie i wdrożenie skutecznej strategii SXO wymaga wiedzy, umiejętności i oczywiście stosownego budżetu. Jednak działania SXO dostępne są jak najbardziej nie tylko dla dużych, ale także i mniejszych firm. Poza tym nie zapominajmy o tym, że działania SXO to inwestycja, która przełoży się na wysokie zainteresowanie potencjalnych klientów i tym samym wyższe zyski.

Skuteczna strategia SXO. Jakie czynniki są istotne?

Czy SXO jest skuteczne? Przy opracowywaniu strategii trzeba nie tylko zweryfikować mity krążące na ten temat, ale także zwrócić uwagę na kilku ważnych aspektów. Oto one:

  • dostępność witryny – strona powinna być responsywna, tzn. powinno być możliwe wygodne przeglądanie jej zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych;
  • przejrzystość treści – strona powinna być optymalizowana w taki sposób, aby mogli ją znaleźć odbiorcy z grupy docelowej. Istotna jest przejrzysta nawigacja, nagłówki itd. – to elementy, które umożliwiają szybkie znalezienie informacji;
  • przydatność strony – warto zastanowić się, czy witryna jest przydatna użytkownikom, czy treści są odpowiedzią na ich potrzeby;
  • łatwość użytkowania – zastanów się, czy Twoja strona odpowiada oczekiwaniom odbiorców, czy odbiorca możesz się po niej łatwo poruszać, strona szybko się ładuje i zawiera CTA (call to action);
  • wiarygodność – warto zdobyć zaufanie odbiorców. Na stronie możesz udostępnić referencje, wyróżniania branżowe firmy. Zwróć też uwagę na to, czy klienci znajdą na witrynie praktyczne informacje na temat firmy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top