skip to Main Content

Czym jest Google News?

Czym jest Google News?

Google News, inaczej Wiadomości Google to wyszukiwarka generowana komputerowo, gromadząca wiadomości ze źródeł z całego świata. Pracownicy Google z pomocą robotów indeksujących wybierają treści informacyjne, które uznają za aktualne i rzetelne, a następnie udostępniają je użytkownikom wyszukiwarki. Istnieje specjalna zakładka „Wiadomości”, gdzie można znaleźć newsy pochodzące ze świata lub kraju. Są one dopasowane do Twojego wyszukiwania lub całkowicie ogólne. Funkcja ta po wyszukaniu danej frazy pojawia się na górze w drugiej zakładce, pomiędzy „Wszystko” a „Wideo”.

Jaka jest historia Google News?

Autorem platformy jest Krishna Bharat, naukowiec z Indii, który współpracował z Google. Był pierwszym dyrektorem działu badawczo-rozwojowego tej firmy. Pomysł zrodził się w jego głowie, a ideą zainteresował się starszy wiceprezes Google, który opowiedział o projekcie na YouTube. Bardzo istotne dla nich było wprowadzenie do wyszukiwarki aktualnych informacji ze świata, które będą aktualizowane niemal w każdym momencie. W przypadku jakiegoś wielkiego nagłego zdarzenia użytkownicy muszą mieć dostęp do informacji na jego temat. To właśnie motywowało twórców tej funkcji. Istotna jest aktualność treści, aby nie pojawiały się fake newsy, a także aby nie było dezinformacji i paniki. Ostatecznie projekt został wprowadzony do Google w 2002 roku, lecz jako wersja beta.

Po prawie czterech latach, w 2006 roku Google News oficjalnie staje się dostępne dla użytkowników z całego świata. Udoskonalono algorytmy tak, aby wiadomości dostosowywały się do poprzednich wyszukiwań, czytanych treści oraz historii. Od tamtej pory każdy użytkownik ma dostęp do dwóch zakładek z newsami: ogólnych, czyli najważniejszych informacji ze świata i kraju, a także spersonalizowanych, powstałych na bazie aktywności internetowej odbiorcy. Oprócz tego aktualnie funkcjonują kategorie określone na bazie tematyki, które pomagają śledzić informacje np. ze świata biznesu. Wybrane kategorie można obserwować, a także otrzymywać powiadomienia. Z Wiadomości Google można korzystać zarówno z komputera, jak i mobilnie, za pomocą aplikacji. Aktualnie Google News działa w 141 krajach, w tym w Polsce, a także we wszystkich najsłynniejszych językach świata.

Jakie serwisy ukazują się w Wiadomościach Google?

Google News udostępnia tylko i wyłącznie treści o charakterze informacyjnym. Wszystkie musza być aktualne, rzetelne i zweryfikowane. Dlatego najczęściej pojawiające się portale to Onet, RMF, WP, Interia itp. Oprócz tego są to także serwisy z newsami o konkretnej tematyce, które pojawiają się zwykle w kategoriach wspominanych wyżej. Serwisy dobierane są bardzo restrykcyjnie, treści nie mogą być duplikowane, kopiowane ani zawierać błędów. Informacje na temat serwisu i twórców również muszą być wyszczególnione na stronie, ponieważ zwiększa to jej wiarygodność.

Istnieje specjalna zakładka, która zawiera wszystkie wytyczne dotyczące Wydawców Wiadomości. Aby dany portal został umieszczony w Google News musi spełnić szereg warunków i przestrzegać pewnych zasad. Treści przesycone linkami wewnętrznymi czy nienaturalnie umieszczonymi słowami kluczowymi nie będą mogły zostać tam zaindeksowane.

Jak się dostać do Wiadomości Google?

Do Google News dostają się tylko treści informacyjne, jednak nie tylko z serwisów informacyjnych. Mogą pochodzić one z różnych portali, firm usługowych, sklepów internetowych, jednak muszą spełnić dane warunki. Przede wszystkim liczy się rozbudowany blog, który zawiera treści z branży aktualizowane na bieżąco. Nie mogą one zawierać elementów reklamowych, ani poradnikowych. Jest to spore wyzwanie, szczególnie, że potrzeba do tego wiedzy na dany temat, śledzenia wydarzeń, a przy okazji umiejętności pisarskich i redaktorskich. Mimo trudności, jest to możliwe i całkiem opłacalne.

Dawniej, aby Twoja treść pojawiła się na stronie, musiałeś uprzednio zgłosić serwis do Google News. Od 2019 roku wydawcy są automatycznie indeksowani w Wiadomościach wyszukiwarki. Mimo to, nadal można zapisywać się do Centrum Wydawców Wiadomości Google poprzez wypełnienie formularza. Warto to zrobić, jeśli uważasz, że Twój portal spełnia warunki i oczekiwania. Szczegółowe algorytmy tego w jakiej kolejności wyświetlają się wiadomości i które w ogóle pojawią się w Newsach są niestety nieznane. Decydują o tym głównie pracownicy Google na bazie indeksowania robotów.

Dlaczego warto pojawiać się w Google News?

Wyświetlanie się w Wiadomościach Google wymaga pracy, a także znajomości wytycznych. Nie jest to proste zadanie, ale jeśli Twoja strona ma potencjał informacyjny, warto spróbować swoich sił. Jakie są pozytywne strony pojawiania się w newsach Google i dlaczego warto się o to starać?

  • Większy autorytet strony

Według badań użytkownicy uważają newsy z Wiadomości Google za bardziej rzetelne. Serwisy, które można znaleźć w newsach w tej wyszukiwarce są uznawane za wartościowe, godne zaufania. Tworzy to renomę i autorytet portalom, co wzmacnia ich pozycję w branży.

  • Większy ruch na stronie

W Polsce z Google korzysta 95% użytkowników, dlatego pojawianie się wysoko w Google News pokazuje Twoją w stronę w bardzo dobrym świetle. Zasięgi portalu ulegają wzrostowi, ruch na stronie także, a co za tym idzie także zakupy, jeśli je oferujesz.

  • Zarobki na reklamach

Po rejestracji w Centrum Wydawców możesz również zarabiać na reklamach, które pojawiają się w newsach. Chodzi o reklamy z Google Ad Manager, a nie indywidualne współprace. Każdy tekst o charakterze reklamowym nie ma szans pojawienia się w Google News.

  • Wyższa pozycja w wyszukiwarce

Jeżeli Twój portal regularnie wyświetla się w Google News, oznacza to, że spełnia on wszelkie warunki tej wyszukiwarki. Jeśli dostosujesz swoje teksty informacyjne do tego celu, automatycznie Google zacznie wyświetlać stronę wyżej przy zapytaniach użytkowników. Oczywiste jest, że generuje to zyski, ponieważ ilość użytkowników strony znacznie się powiększa.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, istotne jest, aby każdy portal informacyjny lub taki, który ma potencjał na tworzenie bloga informacyjnego znalazł się w Google News. Spróbuj dostosować się do warunków Wiadomości Google i zapisz się do Centrum Wydawców, ponieważ jest to „gra warta świeczki”. Powodzenia!

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top