Krótki wstęp Metody które omawiam na swoim blogu - są to patenty, które skutecznie działają…

Jak połączyć optymalizację z doświadczeniem?
Jak połączyć optymalizację z doświadczeniem?
Jeśli zamierzasz stworzyć własny sklep internetowy, powinieneś wiedzieć, jak zaprojektować go tak, by działał skutecznie, intuicyjnie i by użytkownik chciał z niego korzystać w ramach robienia zakupów. Musisz pamiętać przy tym i kilku ważnych kwestiach, o których z chęcią Ci opowiemy.
Wydarzenie związane z marketingiem internetowym
26 maja 2021 roku odbyła się kolejna edycja PrestaShop Day, na której prezes Semcore Aleksander Cierniewski razem z Marcinem Łuczakiem z Jash Technology opowiedzieli sporo na temat strategii marketingowych już na etapie tworzenia własnego sklepu internetowego. Dostęp do wydarzenia był darmowy, a kolejne edycje już przed nami.
Zanim rozpocznie się kolejna edycja wydarzenia, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tworzenia własnego sklepu tak, by był dobrze skonstruowany i przydatny dla użytkownika.
Czym jest SXO?
SXO (ang. Search Experience Optimizatio) to połączenie SEO i UX, które odpowiada za sukcesy niejednej firmy w branży e-commerce. Jest to najefektywniejsze połączenie, z którego korzystają największe firmy, by osiągać najlepsze efekty. Po pierwszej SEO. Dzięki niemu można zwiększyć widoczność sklepu internetowego, poprawić swoje zasięgu i pozycję w wynikach wyszukiwania. Po drugie UX, czyli sposób na to, by użytkownicy jak najlepiej odbierali witrynę, chętnie z niej korzystali i byli usatysfakcjonowani tym. A wszystko do przekłada się na większy ruch na stronie, a także większą ilość wykonywanych transakcji, zapisów na kursy, newsletter oraz wiele innych.
Skąd biorą się mity na temat SXO?
Głównym powodem powstawania mitów jest brak wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się odpowiednimi narzędziami, a do tego własna ignorancja, przez którą nie wykorzystujemy w pełni możliwości, jakie nam daje to narzędzie, np. korzystanie tylko z jednej możliwości, pomijanie ważnych opcji.
Żeby osiągnąć najlepsze wyniki, należy korzystać z SXO w pełni z uwzględnieniem wszystkich opcji i możliwości, jakie daje. Poza tym ważne jest uwzględnianie regularnych zmian algorytmów Google, które wyszukują widocznej i niewidocznej zawartości strony.
Ponadto należy pamiętać, że głównym celem SXO jest określenie dokładnej grupy odbiorców i sprawienie, że podczas wyszukiwania trafią na naszą witrynę. Oznacza to idealne dopasowanie działania i wyglądu strony do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Jednak dba się przy tym także o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, ale nie jest to najważniejsza kwestia.
Jakie są najbardziej znane mity o SXO?
Błędne i kłamliwe teorie nie wzięły się znikąd. Przeważnie ich przyczyną jest niepełna wiedza i umiejętność wykorzystania tego narzędzia. Plotki łatwo się roznoszą, więc nie trzeba długo czekać, aż mity zostaną przekazane dalej. Warto zatem wiedzieć, co nie mówi prawdy na temat SXO. A oto one:
- UX i UI się nie różnią
Jest wręcz przeciwnie. UX to User Experience, UI – User Interface. Oba narzędzia mają za zadanie rozwiązać te same problem, ale w innym zakresie działania. UX zajmuje się projektowanie pod doświadczenia użytkownika, a UI zajmuje się interfejsem, z którego będzie użytkownik korzystał.
- Odpowiednie dostosowanie UX to jednorazowe działanie
Wbrew pozorom wcale tak to nie wygląda. Jeśli chcemy, by UX działało skutecznie, należy je ciągle monitorować i testować. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak zmieniają się potrzeby i oczekiwania naszych odbiorców, będziemy mogli poprawiać błędy i ulepszać działanie naszego sklepu. Trzeba też brać pod uwagę opinie użytkowników, co może nam pomóc wprowadzić niezbędne aktualizacje i dostosować stronę do obecnych trendów.
- Większy wybór = większa satysfakcja
Zbyt duża ilość decyzji, jaką musi podjąć użytkownik nie sprawia, że ten będzie usatysfakcjonowany. Wręcz przeciwnie. Wzbudzi to w nim niepotrzebną frustrację i irytację. Dodatkowo tworzy to niepotrzebny chaos, a interfejs staje się mało intuicyjny. Dlatego, tworząc interfejs, należy postawić na alternatywę, która będzie odpowiadać większości, a w niektórych tylko kwestiach dać wybór swojemu odbiorcy. Z pewnością to doceni lub napisze nam stosowną opinię, a wtedy możemy dodać kolejne opcje.
- Ludzie bardzo uważnie czytają treść w internecie
Czasami pewnie tak, jeśli coś ich szczególnie interesuje. Przeważnie jednak w natłoki informacji każdy stara się znaleźć tę, która go interesuje i pomija wszystko inne. Dlatego najważniejsze informacje powinny zostać umieszczone na początku, w nagłówkach lub grafikach. Poza tym można stosować wytłuszczenia, które zwrócą uwagę na konkretne informacje.
- SXO jest drogie i trudne do wdrożenia
Jeśli zależy nam na profesjonalnej strategii, to tak, potrzeba do tego funduszy i umiejętności. Jednak za to zabierają się wybrane firmy. Nie oznacza to, że nie można rozpocząć wdrażanie SXO bez większego budżetu. Metodą małych kroczków można dojść do każdego sukcesu.
O czym należy wiedzieć w kwestii SXO?
Gdy opracowujemy SXO dla własnej strony, należy pamiętać o paru kwestiach:
- Przydatność – czy strona będzie użyteczna dla użytkownika? Czy znajdzie tutaj to, czego potrzebuje?
- Użyteczność – czy spełni oczekiwania odbiorców? Czy łatwo się z niej korzysta, jest intuicyjna i zawiera CTA?
- Znajdowalność – jak jest zoptymalizowana? Czy pozwala na łatwe dotarcie do informacji, jakich użytkownik potrzebuje?
- Dostępność – czy użytkownik może z niej korzystać na różnych urządzeniach, nie tylko na komputerze, ale też tablecie, smartfonie?
- Wiarygodność – czy użytkownik może znaleźć bez problemu informacje o firmie? Czy wstawiać informacje o referencjach, wyróżnieniach itp.?
Podsumowanie
Marketing nie stoi w miejscu, lecz wciąż się rozwija. Przeważnie wpływają na to nowe trendy, zmiany oczekiwań i potrzeb klienta, zmiany w algorytmach Google, sięganie po nowe urządzenia, docenianie wygody i intuicyjnego działania witryny, użyteczność i łatwe wyszukiwanie koniecznych informacji. Jeśli zatem rozpoczynasz swoją drogę z e-marketingiem, to SXO jest pierwszym krokiem, o którym musisz pamiętać. Dzięki niemu możesz osiągnąć swój pierwszy sukces. W takim razie do dzieła!
This Post Has 0 Comments