skip to Main Content

Postępy w indeksacji domeny – jak je sprawdzać?

 

Postępy w indeksacji domeny – jak je sprawdzać?

 

Aby dbać o widoczność domeny i móc sprawdzać jej indeksację, konieczne jest wykonanie kilku ważnych kroków. W poniższym artykule podajemy skuteczne sposoby na weryfikację indeksowania witryny i śledzenia postępów w optymalizacji i pozycjonowaniu.

Jak sprawdzić czy strona prawidłowo się indeksuje?

Jeśli strona WWW jest prowadzona od dłuższego czasu, to istnieje możliwość, że nie pojawia się ona w indeksie Google, co oznacza, że nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Boty Google przeczesują sieć i zazwyczaj indeksują nowe domeny. Jak sprawdzić, czy strona się indeksuje?  Należy wejść w wyszukiwarkę i wpisać w niej komendę: „site:nazwadomeny.pl”. Jeśli w wynikach pojawia się poszukiwana witryna, to znaczy, że jest on indeksowana przez Google.

Co zrobić w sytuacji, gdy strona nie jest indeksowana w Google?

Jeśli dana strona internetowa nie pojawia się w wynikach Google, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że nie blokuje ona dostępu robotom indeksującym. Czasami treść pliku roobots.txt może zawierać komendę blokującą przed indeksacją. Niekiedy blokuje się dostęp do całej strony WWW, gdy jest ona jeszcze w budowie.

Po usunięciu tego pliku należy zgłosić serwis do indeksacji. Można przed tym działaniem przeprowadzić audyt SEO i zoptymalizować stronę internetową pod konkretne słowa kluczowe – pomoże w tym bezpłatne narzędzie Google Search Console.

Jeśli strona WWW zostanie zaindeksowana, to warto sprawdzić, czy indeksacja dotyczy wszystkich podstron. W tym celu wystarczy zalogować się do panelu i sprawdzić raport o nazwie „Stan indeksu”. Pomoże do sprawdzić potencjalne usterki i problemy i usunąć je.

W momencie, gdy poszczególne podstrony nie są indeksowane, konieczne będzie zweryfikowanie przyczyny i sprawdzenie statusu. Zgodnie z informacjami Google, każda z podstron może mieć jeden z czterech statusów: błąd, ostrzeżenie, wykluczono i prawidłowy.

W momencie zakładania nowych podstron, które nie zostały jeszcze zaindeksowane, możliwe jest przyspieszenie procesu indeksacji przez wysłanie prośby do Google. Można to zrobić na dwa sposoby: przesłać mapę witryny lub ręcznie wysłać prośbę o indeksację każdego adresu URL.

W jaki sposób sprawdzić stan indeksacji domeny?

Kontrola zmian zachodzących w pozycjach podstron to jedno z głównych działań, które dają możliwość sprawdzenia skuteczności technik pozycjonerskich. Pozwala to zdobyć wiedzę, czy kolejne kroki są realizowane w sposób poprawny, a strona internetowa zyskuje większą widoczność pod określonymi słowami kluczowymi. Warto sprawdzić na jakie frazy pozycjonuje się konkretna witryna w Google, co pomoże wzmocnić jej pozycję przez optymalizację i pozycjonowanie.

Indeksacja domeny – bezpłatne narzędzie

Osoby, które zajmują się pozycjonowaniem stron internetowej wykorzystują do swojej pracy głównie płatne narzędzia. Jednak do prostego sprawdzenia pozycji konkretnych podstron można wykorzystać narzędzia, które są darmowe. Jednym z nich jest Google Analytics. Można generować w nim raport pełen wartościowych danych popularności danej witryny – na przykład miejsce w rankingu czy liczbę wejść na stronę. Zaleca się, aby kontrolować te informacje co najmniej raz w miesiącu – pozwala to na weryfikowanie wprowadzanych zmian na bieżąco.

Google Analytics umożliwia szybkie filtrowanie wyników pod różnym kątem, a regularne monitorowanie pozwala wykryć błędy optymalizacyjne.

Pozycja strony – płatne rozwiązania

Na rynku dostępna jest bogata oferta systemów, które umożliwiają szybką weryfikację pozycji strony internetowej. Warto zainteresowań się takimi narzędziami, które posiadają dodatkowe, przydatne funkcje – na przykład analizę witryn konkurencji, dobór fraz kluczowych, czy kontrolę wskaźników strony WWW, których nie ma w bezpłatnych systemach.

Jednym z systemów, na który warto się zdecydować, jest Senuto. Pozycję strony można w nim weryfikować dzięki opcji „monitoring pozycji”. Senuto pozwala sprawdzić na wygodnym wykresie, w jaki sposób zmieniała się pozycja konkretnych podstron. Umożliwia też analizę zmian pozycji w ujęciu historycznym za pomocą specjalnej tabeli w wygenerowanym raporcie.

Senuto daje możliwość weryfikacji o ile pozycji w wynikach przeglądarki zmieniła się widoczność fraz kluczowych oraz jaka była pozycja początkowa strony przy pierwszej indeksacji. Jest to intuicyjne narzędzie, które znacząco ułatwia pozycjonowanie i warto z niego korzystać.

Monitorowanie pozycji w Semstorm

Semstorm to narzędzie bardzo popularne wśród pozycjonerów. Daje ono możliwość weryfikacji pozycji w Google oraz tego, w jaki sposób zmieniały się one w czasie.

Monitoring pozycji Semstorm pozwala na stworzenie raportu miesięcznego, pokazującego zmiany, jakie nastąpiły w ciągu każdego dnia. Co ważne, podświetla na zielono momenty poprawy widoczności strony w sieci, a na czerwono pogorszenia się ich.

Z pomocą Semstorm można w szybki sposób zweryfikować, jak klasyfikuje się pod konkretnym słowem kluczowym konkurencja. Na podstawie ogromu danych możliwe jest nie tylko sprawdzenie czy SEO przynosi oczekiwane efekty, ale też porównanie swojej widoczności z konkurencyjnymi firmami.

Wymienione narzędzia to tylko jedne z wielu, które pozwalają śledzić pozycję strony internetowej w sieci – na rynku dostępnych jest ich dużo więcej. Przed wybraniem konkretnego narzędzia warto przetestować kilka różnych opcji – wiele systemów umożliwia darmowy okres testowy.

Dane o indeksacji – jak wykorzystać je do pozycjonowania?

Systematyczna obserwacja zmian pozwala na skuteczną weryfikację działań optymalizacyjnych i pozycjonerskich. Daje też możliwość sprawdzenia efektów konkretnej agencji, jeśli jesteśmy nią zainteresowani. Należy jednak pamiętać, że zmiany pozycji stron WWW to proces długofalowy, który przebiega stopniowo. Dopiero po upływie czasu można ocenić, czy podjęte działania dają oczekiwany rezultat.  Informacje o indeksacji pomagają w modyfikacji strategii na każdym etapie pozycjonowania.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top