skip to Main Content

Czym jest i czy warto stosować real-time marketing?

Czym jest i czy warto stosować real-time marketing?

Firma, aby odnieść sukces musi się wyróżniać. Dzięki temu popyt wzrośnie i szansa na prześcignięcie swoją konkurencję również. Jedną z takich strategii jest real-time marketing, która ma na celu zwiększenie widoczności marki poprzez publikowanie interesujących treści w czasie rzeczywistym. Określenie real-time marketing to koncepcja, według której firma stara się być na bieżąco z odbiorcami poprzez między innymi media społecznościowe. Dzięki temu ma możliwość zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami i popularnymi tematami i wykorzystać to w swojej działalności.

Czy dokładnie jest real-time marketing?

Real-time marketing polega na wykorzystywaniu treści pozyskanej w czasie rzeczywistym zamiast tworzenia planu marketingowego z wyprzedzeniem. Dzięki temu firma koncentruje się na aktualnych trendach i podąża za swoimi klientami. Niesie to za sobą wiele korzyści takich jak: większe zainteresowanie i rozgłos, większa propagacja treści, lepsza komunikacja z klientami oraz większe zaangażowanie odbiorców. Jedną z ważniejszych rzeczy dla tej strategii jest przekraczanie własnych granic i wychodzenie poza charakter swojej działalności, aby tworzyć rzeczy wciąż nowe i ciekawe.

Jak w praktyce działa real-time marketing?

Real-time marketing polega na tym, że sprzedawca wpierw stara się poznać potrzeby swoich odbiorców zanim stworzy odpowiednie oferty czy propozycje. Dzięki temu może zaprezentować klientowi gotowy produkt, który powinien go zainteresować. Może to być także samodzielne budzenie w kliencie zainteresowania, aby uzmysłowić mu, jak dana rzecz może się przydać i dlaczego to właśnie jej potrzebuje. Najważniejsze staje się jednak dostosowanie oferty do czasu rzeczywistego, aby sprzedać została dokonana. Klient, który otrzyma dostosowany i odpowiedni produkt, obdarza firmę dużym zaufaniem i chętniej wraca do niej przy następnych zakupach. Właśnie to jest celem real-time marketingu.

Jak zacząć stosować real-time marketing?

Przede wszystkim wymaga to dużego zorganizowania i odpowiedniego przygotowania. Najpierw należy przeanalizować i wprowadzić nowe podejścia do pracy. Celem tego ma być gotowość na zmiany i na szybkie reakcje na nadchodzące nowości i trendy. Drugą ważną rzeczą jest poznanie swoich klientów i ich ścieżek zakupowych oraz zapoznanie się z ich danymi, lokalizacją, działaniami, aby na tej podstawie móc opracować skuteczną strategię RTM.

Strategia RTM opiera się na aktualnościach, dlatego najważniejsze jest to, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku. Warto znać wszystkie nowe wiadomości, trendy i rozchodzące się informacje. Mimo swojej obowiązkowej elastyczności wymaga odpowiedniego zorganizowania, stworzenia harmonogramów i uwzględnień ważnych uroczystości i wydarzeń. Oprócz tego konieczne jest ciągłe śledzenie social mediów i treści aktualnie popularnych w Internecie między innymi na podstawie hasztagów. Konieczna jest ciągła łączność ze swoimi odbiorcami, reakcja na ich potrzeby i zapytanie czyli budowanie zaufania do swojej marki.

Szybka reakcja to zysk

Najtrudniejszym aspektem jest wyczucie idealnego czasu. Nawet drobne opóźnienia mogą sprawić, że klienci nie są już zainteresowani danym produktem czy artykułem. Natomiast zbyt wczesne publikacje mogą doprowadzić do przeoczenia lub zapomnienia w momencie, gdy temat nabierze popularności i internet nasyci się nowymi treściami. Ta wiedza jest więc niezwykle ważna, aby reagować natychmiastowo.

Korzyści płynące z RTM

Odbiorcom szczególnie podoba się podążanie za aktualnymi tematami. Firma, która wyjdzie temu na przeciw może liczyć na bliską relację ze swoimi konsumentami i na aktywną społeczność zainteresowaną marką. Dodatkowo taka firma może sama pobudzać odbiorców do dzielenia się, wyrażania swoich opinii i wzbudzać ciekawość. w efekcie wybije się na rynku i wyprzedzi swoją konkurencję.

Wady strategii RTM

RTM może również zaszkodzić w niektórych przypadkach. Zbytnie podążanie za nowościami nie sprzyja odpowiedniemu planowaniu i wyprzedzaniu. Dodatkowo jest bardzo mało czasu na reakcję i przygotowanie, dlatego też treści mogą stracić nieco na jakości. Warto więc wciąż zachować swój charakter i przede wszystkim wartość w publikowanych treściach.

Przykłady RTM

Wiele marek w bardzo przykładny sposób skorzystało z omawianej strategii i spotkało się z natychmiastowymi korzyściami. Jest to między innymi marka Oreo, która w 2013 roku wykorzystała sytuację z Super Bowl XL VII i opublikowało reklamę nawiązującą treścią do tego wydarzenia. Zyskało to na popularności ze względu na reakcję w czasie rzeczywistym, idealnym. Innym przykładem jest Ikea, która nawiązała w swoim poście do spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Korei Północnej, czy też Star Wars, która wyposażyła Japońską linię lotniczą w stroje nawiązuję do swojej premiery.

Marki te zareagowały w odpowiedni sposób, zdarzały się jednak i porażki wśród innych firm. Kluczem jest odpowiednio dobrana odpowiedź, która w niekontrowersyjny sposób odpowie na zaistniałe sytuacje. Przedstawienie niektórych wydarzeń w żartobliwy sposób nie zawsze jest stosowne i odpowiednie, dlatego niezwykle ważne jest tutaj odpowiedni humor i kreatywność, która ociepli wizerunek marki.

RTM a SEO

RTM bardzo ściśle łączy się ze strategią SEO. Tworząc treści związane z popularnymi tematami generuje się wyniki wyszukiwania i tym samym przyciąga odbiorców. Dobre treści zyskają udostępnienia i zdobędą jeszcze większy zasięg. Warto jednak pamiętać, że wymaga to bardzo dogłębnego poznania swojej grupy docelowej, ich upodobań i potrzeb, ponadto posiadać szeroką wiedzę konsumencką i znać strategie marketingu. Dodatkowo należy jeszcze wykształcić zdolność do obserwacji tego, co aktualnie dzieje się na świecie. Eksperymentowanie i kreatywność prowadzą w tym przypadku do zysku jeśli zostaną odpowiednio wykorzystane do budowania strategii marki. Efektywność RTM jest zauważalna w podanych przykładach, a także wielu innych i jeśli wykorzysta się ją mądrze, przyniesie ona ogromny zysk w zdobywaniu nowych odbiorców i rozbudowywaniu swojej marki.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top