skip to Main Content

Kiedy pozycjonowanie lokalne sprawdzi się lepiej niż ogólnopolskie?

Kiedy pozycjonowanie lokalne sprawdzi się lepiej niż ogólnopolskie?

Pozycjonując stronę internetową, musimy dokonać wielu wyborów. To, jaką pozycję w wyszukiwarce zyska nasza firma, jest uzależnione tylko i wyłącznie od ich trafności. Strategia SEO pozwala na pozycjonowanie lokalne oraz ogólnopolskie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, którą z opcji wybrać. Przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim specyfiką naszego biznesu. Wtedy efekty SEO będą najlepsze, a ruch na stronie znacznie wzrośnie.

Lokalne SEO – charakterystyka

Pozycjonowanie lokalne podniesie pozycję strony w wyszukiwarce, kiedy zostaną wpisane frazy związane z województwem lub miastem. Jest to skuteczny sposób na zyskanie nowych klientów oraz częstsze wizyty na naszej stronie internetowej. Opcja polegająca na SEO lokalnym koncentruje się jedynie na jednym regionie, z tego powodu jest wykorzystywana przez właścicieli sklepów stacjonarnych. Na pozycjonowanie lokalne powinny się również zdecydować:

  • restauracje
  • hotele oraz motele
  • firmy świadczące usługi w danym regionie
  • kliniki zdrowotne
  • kwiaciarnie
  • salony piękności

Celem pozycjonowania lokalnego jest pozyskanie uwagi klientów z danego regionu. Nie należy zapomnieć, że sama strona internetowa to nie wszystko – warto również posiadać wizytówkę Google Moja Firma, a także strony udostępniające dane (NAP – Name, Address, Phone). Są to bardzo istotne elementy, jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne, choć w ogólnopolskim nie odgrywają już takiej roli.

Strategia lokalna krok po kroku

Witrynę wraz z podstronami należy zoptymalizować. W naturalny sposób należy wpleść w treść strony głównej nazwę miasta bądź regionu, w jakim znajduje się działalność. Podstrony również powinny zawierać tę informację. Warto pamiętać, że stronę internetową tworzy się dla ludzi – tak więc kontent powinien być odpowiedzią na pytanie klienta. Ważne, żeby każda podstrona zawierała inne frazy niż adres URL – w przeciwnym wypadku możemy nie uzyskać tak dobrej pozycji w wyszukiwarce. Kiedy nasza strona będzie już zoptymalizowana, należy zatroszczyć się o wizytówkę Google Moja Firma. Każdy właściciel firmy może ją posiadać. Jest to okienko z adresem, które wyświetla się użytkownikowi. Może to przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, dlatego warto poświęcić czas na stworzenie takiej wizytówki. Szczególnie, że w ostatnich czasach coraz częściej jest ona wykorzystywana przez osoby szukające sklepu bądź punktów usługowych na smartfonie. Po wpisaniu przez nas adresu do wizytówki, użytkownik uzyska informacje, jak dotrzeć do firmy. Ta opcja bardzo pomaga więc w znalezieniu lokalnych klientów. Inną wizytówką, jaką powinna posiadać firma regionalna, jest NAP. Są to strony udostępniające dane firmy – co skutkuje tym, że użytkownik łatwiej natrafi na naszą działalność. Przykłady wizytówek NAP to zumi.pl, targeo.pl, bazafirm.org czy pkt.pl. Tego typu strony zazwyczaj znajdują się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce, co dodatkowo pomoże naszej firmie. Ostatnim krokiem jest postaranie się o posiadanie backlinków w jak największej ilości miejsc. Można to zrobić na wiele sposobów, np. poprzez udzielanie się na forach, tworzenie gościnnych artykułów lub wyżej wspomniane wizytówki NAP.

Pozycjonowanie lokalne – co się zmieniło?

Algorytmy Google wciąż są aktualizowane. Z tego powodu cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie, aby nie przegapić żadnej istotnej zmiany, która mogłaby negatywnie odbić się na naszej pozycji w wyszukiwarce. Aktualizacje zazwyczaj mają na celu zwiększyć dopasowanie do intencji internautów. We wrześniu 2016 roku miała miejsce aktualizacja Possum (Opos). Dzięki niej wyniki wyszukiwania zostały dopasowane do lokalizacji konkretnego użytkownika. Oczywiście ma to ogromne znaczenie dla stron pozycjonowanych lokalnie – te same słowa kluczowe wpisane w Google otrzymają inne wyniki w zależności od miasta, w jakim się znajdujemy. Za sprawą aktualizacji pozycjonowanie lokalne nabrało wagi, a wraz z nim – wizytówki Google. Posiadanie jej znacząco zwiększa szanse na to, że informacja o firmie wyświetli się użytkownikom znajdującym się w konkretnym regionie. Oczywiście ta aktualizacja nie zmniejsza wagi dobrego zoptymalizowania strony. Wciąż powinniśmy troszczyć się o jakościowe treści, atrakcyjną witrynę, a także jakościowe backlinki.

Wizytówka Google Moja Firma – jak sprawdzić statystyki?

Jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne, to duża część ruchu wygenerowanego na stronie pochodzi z wizytówki Google Moja Firma. Mimo to obecnie Google Analytics nie oferuje możliwość dokładnego sprawdzenia, jaki procent ruchu pochodzi właśnie z wizytówki. Można to jednak zrobić za pomocą linku UTM – dzięki niemu Google Analytics będzie przekazywać nam informacje o ruchu wygenerowanym przez wizytówkę. A to może okazać się bardzo cenne dla opracowania odpowiedniej strategii marketingowe. Jak zapoznać się ze szczegółowymi danymi?

  • Pomoże nam w tym strona Campaign URL Builder. Należy tam wpisać podstawowe dane naszej strony internetowej.
  • Gdy to zrobimy, uzyskamy specjalny adres URL, który trzeba skopiować.
  • Następnie musimy przejść do edycji wizytówki Google Moja Firma. Link trzeba wkleić w polu „witryna” (zarządzaj lokalizacjami → lokalizacja → informacje).

Gdy wykonamy tę operację, to Google Analytics zacznie pokazywać ruch wygenerowany przez stronę internetową. Możemy to sprawdzić otwierając główny panel narzędzia (pozyskiwanie → cały ruch → źródło/medium). Potem musimy już tylko nałożyć filtr „kampania”. W ten sposób uzyskamy pełny dostęp do wykresu dotyczącego użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę za pomocą wizytówki, co pomoże nam określić skuteczność naszych działań marketingowych.

Pozycjonowanie lokalne a ogólnopolskie – co będzie lepsze?

Lokalne pozycjonowanie powinni wybrać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi stacjonarne, sprzedają stacjonarnie lub prowadzą biznes o zasięgu regionalnym. Może to przynieść pożądane efekty w postaci zwiększonego ruchu, wyższego czynnika konwersji oraz lepszej pozycji strony w wyszukiwarce. To samo osiągnąć można za pomocą SEO ogólnopolskiego, jeśli tylko będzie ono dopasowane do typu biznesu, który prowadzimy. Strategia pozycjonowania powinna być ogólnokrajowa, jeśli sprzedajemy produkty online, nasza firma działa ogólnokrajowo (np. transport) lub może zainteresować klientów spoza naszego regionu. Każdy powinien więc dobrać rodzaj pozycjonowania do swojej działalności. Pozycjonowanie ogólnopolskie nie sprawdzi się tak dobrze, jeśli firma działa stacjonarnie, co nie znaczy, że marketingowe działania powinny być dostosowane tylko pod region. Witryna może zawierać wpisy poruszające ogólne tematy z branży i dzięki temu zyskać popularność w całej Polsce, co polepszy wizerunek firmy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top