skip to Main Content

Wpływ fraz long tail na wyniki biznesowe

Wpływ fraz long tail na wyniki biznesowe

Aby dotrzeć ze swoją obecnością do odbiorców, a przy tym do jego szerokiego grona niezbędne jest przeprowadzenie pozycjonowania strony.Nie można przy tym skupiać się jedynie na jednym zagadnieniu pozycjonowania, ale wykorzystywać wszystkie dostępne sposoby. Jedną z stosowanych w pozycjonowaniu opcji jest tzw. long tail, po polsku nazywany długim ogonem. Nie jest to przy tym nic skomplikowanego, ale po prostu wykorzystywany w SEO dosyć szczególny typ fraz kluczowych. Czym są frazy długiego ogona?

Jak wygląda long tail i jak takie frazy dobierać?

Duże możliwości, wysoka skuteczność i niewielki wkład finansowy, tym charakteryzuje się pozycjonowanie z wykorzystaniem long tail. Tymczasem niektórzy błędnie zakładają, że sens ma jedynie pozycjonowanie strony na ogólne słowa kluczowe. W rzeczywistości takie pozycjonowanie jest bardzo drogie i nie daje tylu możliwości, co użycie różnego rodzaju właściwie dobranych kluczowych fraz.

Oczywiście użycie w pozycjonowaniu ogólnych fraz umożliwia zaistnienie w wyszukiwarce i często skutkuje podwyższeniem pozycji stron. Jednakże dotarcie bezpośrednio do użytkowników wymaga bardziej szczegółowej strategii. Long tail jest skuteczniejszy dlatego, że dzięki takiej frazie wskazywany zostaje konkretny produkt. Ogólna fraza wskaże sklep, ale użytkownicy niekoniecznie myślą o zakupach podczas przeglądania sieci.  Internauci szukają ciekawostek, porad, czy inspiracji np. podczas urządzania mieszkania, czy pracy nad ogrodem. Nawet w chwili wpisywania nazwy produktu nie zawsze chodzi o jego zakup, ale często o zastosowanie i dlatego nie zawsze również kończy się konwersją i zyskiem sklepu. Biorąc za przykład słowo „opryskiwacz”, po którego wpisaniu w przeglądarkę z myślą o roślinach doniczkowych ukazują się reklamowane i wypozycjonowane sklepy ogrodnicze, ale również odniesienie do Wikipedii, czy pozycji z opryskiwaczami do pól. Jeżeli natomiast wpisana zostanie fraza long tail „opryskiwacz do roślin domowych” daje znacznie bardziej precyzyjny wynik, a w przeglądarce ukazują się pozycje z opryskiwaczami do kwiatów, ale również strony z informacją, jak taki opryskiwacz wybrać. Pozycjonowanie z long tail można jeszcze doprecyzować, np. dodając lokalizację, a wówczas w odniesieniu do większych miast wyświetlają się strony z firmami działającymi na danym terenie. Long tail jest również nastawiony na klienta, który jest zdecydowany na zakup, a przy tym na coś konkretnego, np. na „opryskiwacz plecakowy 15 litrów”. Gdy taką frazę wzbogacimy dodatkowo o lokalizację, czyli „opryskiwacz plecakowy 15 litrów Wrocław”, wpisanie jej przez użytkownika poda mu produkt wręcz na tacy.

Pozycjonowanie z zastosowaniem long tail – czy to kosztuje?

Z pozoru frazy long tail nie są wpisywane w przeglądarkę często i rzeczywiście najczęściej wpisywane jest jedno albo dwa słowa. Natomiast wpisanie frazy long tail znacznie częściej kończy się zakupem danego towaru. Chodzi bowiem o to, że użytkownik wpisujący długie, konkretne zapytanie do przeglądarki po prostu wie, czego szuka. Dokładniejsze opisanie cech produktu, którego się poszukuje, pozwala na precyzyjniejszy wynik wyszukiwania. Jeżeli ktoś potrzebuje więc opryskiwacza do większego ogrodu, którym mógłby wygodnie wykonać pracę, zazwyczaj jasno precyzuje swoje poszukiwania.

Dla wielu właścicieli sklepów internetowych liczy się oczywiście cena pozycjonowania long tail, a ta niewiele odbiega od wykonywania takiego samego pozycjonowania na frazy ogólne. Oznacza to ni mniej ni więcej, że obawy o wzrost kosztów pozycjonowania na long tail są nieuzasadnione. Zastosowanie fraz długiego ogona ma natomiast uzasadnienie ogromne, ponieważ już na początku ścieżki zakupowej klienta zostaje znacznie zwiększona szansa na dokonanie przez niego zakupu. Frazy long tail ukierunkowują potencjalnego klienta i utwierdzają go nierzadko w przekonaniu o słuszności decyzji o zakupie, a to skutkuje złożeniem zamówienia i zarobkiem sklepu.

Jak uczynić frazy long tail skutecznymi?

Do uzyskania skutecznych wyników pozycjonowania strony potrzebny jest dobór fraz do konkretnej branży. Drugim bardzo istotnym elementem jest lokalizacja, ponieważ ma ona największe znaczenie w wypadku niewielkich lokalnych firm. Jeżeli we frazie long tail zostanie umieszczona nazwa miejscowości, osobom z danego regionu wpisującymi interesujący ich produkt wraz z miejscem najbliższym siebie wyświetli się własnie pozycjonowana na tę frazę pozycja. Część fraz long tail może wydatnie wspomagać pozycjonowanie lokalne. W tym wypadku używający w pozycjonowaniu long tail uzyska znaczną przewagę nad nieużywającymi takiego pozycjonowania. Marka staje się bardziej widoczna na tle konkurencji i wzrasta szansa na zakończenie wyszukiwania zakupem. Dobrym miejscem dla fraz long tail są blogi, gdzie długie ogony mogą się stawać motywem przewodnim ciekawych i inspirujących, a także edukujących treści. Użytkownik zainteresowany działaniem opryskiwacza plecakowego może po zainteresowaniu się jedna treścią powrócić do zapoznania się z innymi, np. na temat działania kosiarek automatycznych i tym samym zwiąże się z marką.

Jak zyskuje pozycjonowanie z frazami long tail?

Zastosowanie fraz z długimi ogonami nie podnosi koniecznego budżetu na pozycjonowanie, lecz wręcz przeciwnie. Pozwala na oszczędności, ponieważ nie trzeba stosować innych dodatkowych działań dla odniesienia podobnego sukcesu w sprzedaży. Long tail są wręcz niezbędne w dla e-commerce. Są idealne do wykorzystania w przypadku blogów, gdzie długą frazę można wykorzystywać jako tytuł lub śródtytuły dla wpisów, a przy interesującej treści być pomocne przy dokonywaniu wyboru produktu. Jest to szczególnie ważne na samym początku ścieżki zakupowej każdego potencjalnego klienta.

Pozycjonowanie long tail niewiele kosztuje, niezależnie więc od przeznaczonego na ten cel budżetu, można liczyć na satysfakcjonujące wyniki. Jednak trzeba pamiętać o oczywistym, czyli fakcie, że long tail jest jedynie jednym z elementów całego procesu pozycjonowania. Ważnym oczywiście i sprawiającym, że przy zawarciu we frazach long tail cech produktu oraz lokalizacji, natychmiast przekłada się to na wyniki sprzedażowe sklepu.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top