skip to Main Content

Jaką funkcję pełnią negatywne słowa kluczowe oraz jak je wybrać?

Jaką funkcję pełnią negatywne słowa kluczowe oraz jak je wybrać?

Pozycjonowanie stron internetowych jest nieodłącznie związane z użyciem słów kluczowych. To za ich sprawą możliwe jest uzyskanie wysokiej pozycji w przeglądarce oraz stanie się widocznym w sieci. Frazy kluczowe mogą występować pod postacią brandowych fraz kluczowych, ogólnych key words, a także długich i precyzyjnych fraz long tail. W mediach społecznościowych możemy mieć do czynienia z frazami z hashtagiem. Istnieją również negatywne słowa kluczowe. Czym są oraz w jaki sposób najlepiej je wykorzystać?

Czym są negative keywords?

Określenie negative keywords pochodzi z angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu są to po prostu negatywne słowa kluczowe. Nazwa wzięła się stąd, że są one zaprzeczeniem normalnych fraz kluczowych. W praktyce wygląda to tak: użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę Google słowo, które występuje jako key word na naszej stronie internetowej. Wtedy, jeśli pozycjonowanie odniosło rezultaty, to nasza witryna będzie się znajdować na jednej z wyższych pozycji pierwszej strony. W przypadku negatywnych słów kluczowych, po wpisaniu w wyszukiwarkę danej frazy, nasza strona w ogóle się nie wyświetli. Po co stosować taki zabieg? Negative keywords spełniają funkcję odwrotną do fraz kluczowych. Zdarza się, że nie chcemy, aby nasza strona była kojarzona z jakimś słowem, np. aby nie rozczarować klienta brakiem informacji na temat niepowiązany z naszą działalnością. Jeśli wykluczymy jakąś frazę, to gdy użytkownik wpisze ją w Google, algorytm nie będzie pokazywał naszych treści. To działanie może być bardzo przydatne w SEO. Pomoże uniknąć negatywnych ocen niezadowolonych użytkowników, którzy na naszej stronie nie znaleźli tego, czego szukali, a także zawęzi grupę docelowych odbiorców.

W jaki sposób wybrać negatywne słowa kluczowe?

Oczywiście aby wykluczyć jakieś słowa, musimy mieć konkretny powód. Dlatego warto się zastanowić, jakiego rodzaju zapytania mogą niesłusznie nakierować użytkownika na naszą stronę. Należy zadać sobie pytanie, kto jest naszą grupą odbiorców i do kogo chcemy dotrzeć. Jest to sposób na określenie konkretnych grup ludzi, którzy na naszej stronie znajdą to, czego szukają. Określenie docelowej grupy odbiorców może pomóc w wybraniu tych słów, które okażą się niekorzystne dla naszego wizerunku oraz strony. Jest wiele rodzajów negatywnych słów kluczowych. Jeśli chcemy wykluczyć określone frazy, to należy użyć ich w ścisłym dopasowaniu. Wtedy negative keywords będą występować pod konkretną frazą. Przykładem może być prowadzenie sklepu z biżuterią ze złota. Nie chcąc, aby na naszej stronie pojawiały się osoby poszukujące biżuterii srebrnej, trzeba wykluczyć całą frazę, która będzie brzmieć: „srebrna biżuteria”. Istnieją też inne sposoby na stosowanie negatywnych fraz kluczowych: dopasowanie do wyrażenia albo dopasowanie przybliżone. W pierwszym wypadku konkretna fraza zostanie wykluczona nawet wtedy, gdy poza nią w wyszukiwaniu występują też inne słowa, np. określające frazę przymiotniki. Takie wykluczenie nie działa, kiedy kolejność słów w zdaniu zostaje zmieniona. Dopasowanie przybliżone sprawia natomiast, że niezależnie od struktury frazy zawierającej negatywne słowo kluczowe, użytkownik nie zobaczy naszej strony.

Zastosowanie negative keywords w SEO

Wytypowanie negatywnych słów kluczowych może być bardzo pomocne w pozycjonowaniu strony. Ważne jednak, aby dobrze je dobrać. Wtedy nasze treści nie wyświetlą się po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz, z jakimi nasza firma może być błędnie kojarzona. Takie działanie sprawi, że prowadzona przez nas kampania reklamowa będzie skuteczniejsze, ponieważ reklamy trafią do odpowiedniej grupy odbiorców. Co więcej, zadbamy o nasz wizerunek oraz wygodę użytkowników. Jest to też dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ osoby niezainteresowane naszą działalnością, nie będą widzieć naszych reklam. Sprecyzowanie własnej działalności za pomocą negatywnych słów kluczowych to również oszczędność czasu innych użytkowników sieci. Jakie jednak znaczenie mają negative keywords dla SEO? Sytuacja przedstawia się analogicznie do umieszczania standardowych fraz kluczowych. Zamiast umożliwić komuś znalezienie naszych treści, uniemożliwiamy to. Być może wydaje się to mało korzystne, jednak jest wręcz przeciwnie. Bardzo ważna jest odpowiednia trafność wyników wyszukiwania. W prowadzeniu sklepu nie chodzi o to, żeby jak najwięcej osób przeglądało naszą stronę, lecz by zakupili oni oferowane przez nas produkty bądź skorzystali z usługi. Dlatego ważne jest, aby mieć sprecyzowaną grupę odbiorów, którzy będą odpowiednio reagować na nasze treści. Słowa wykluczające, dobrze użyte, zawężą wyniki wyszukiwania i ułatwią zbudować grono odbiorców, którzy przyniosą firmie realne korzyści. Dlatego istotnym elementem SEO jest pokrywanie się prezentowanych przez nas treści z wynikami wyszukiwania.

Weryfikacja negatywnych słów kluczowych

Przygotowanie dobrej kampanii reklamowej wymaga określenia słów kluczowych oraz negatywnych słów kluczowych. Trzeba również pamiętać, że muszą zostać one zweryfikowane przez Google, żeby reklamy zaczęły się wyświetlać użytkownikom. To, ile zajmie taki proces, jest wielką niewiadomą – nie ma żadnych określonych granic czasowych, jednak jeśli trwa to wyjątkowo długo, to można skontaktować się z działem obsługi. Przyśpieszy to zatwierdzenie naszej reklamy, dzięki czemu szybciej sprawdzimy jej skuteczność. Jak precyzyjnie określić, jakich fraz powinniśmy użyć? W tym celu można przeanalizować statystyki, co sprawi, że wybór słów kluczowych adekwatnych do tego, czym się zajmujemy, będzie łatwiejszy. Można sprawdzić statystyki globalne lub lokalne. Nad frazami – zarówno standardowymi, jak i negatywnymi – należy się dogłębnie zastanowić. Ułatwi to wyszukanie naszej strony przez docelową grupę odbiorców, a także korzystnie ją zawęzi. To sprawi, że łatwiej przejdziemy proces weryfikacji – często jest on przeprowadzany manualnie, tak więc warto zatroszczyć się o jak najlepszą optymalizację strony.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top