skip to Main Content

Dlaczego warto przenieść swój biznes do Internetu?

Dlaczego warto przenieść swój biznes do Internetu?

Przeniesienie biznesu do Internetu stało się koniecznością, a rozwój i promocja sklepów internetowych stały się mega popularną usługą w ciągu ostatniego roku. Koronawirus unieruchomił wiele firm i wstrzymał sprzedaż w niektórych branżach i sklepach internetowych. Sytuacja ta stwarzała ryzyko i stawiała pod znakiem zapytania dalsze istnienie niektórych przedsiębiorstw. Ale stała się ona również szansą rozwoju dla innych firm, które w czasie pandemii zaczęły odnotowywać największe zyski. Rok 2020 był z pewnością punktem zwrotnym w transformacji cyfrowej, który sprawił, że wielu przedsiębiorców zaczęło rozważać, czy nie zrezygnować ze sprzedaży online i docierania do klientów tym kanałem. Dlaczego więc warto przenieść swój biznes do internetu?

Era pandemii: zagrożenia i możliwości

Pandemia koronawirusowa była sprawdzianem dla wielu polskich przedsiębiorców, którzy musieli podjąć drastyczne środki: redukować zatrudnienie, zawieszać działalność, opracowywać nowe plany. Po początkowym szoku związanym z zamknięciem, wiele firm zdecydowało się na zmianę kursu, aby utrzymać się na rynku.

Całkowita izolacja sparaliżowała tradycyjne sektory gospodarki, ale dała szansę na rozwój Internetu. Konsumenci, bojąc się wychodzić z domu, zaczęli robić zakupy w sieci. Europejscy analitycy podali, że w pierwszym okresie kwarantanny nawet 70% internautów dokonywało regularnych zakupów w sieci.

Artykuły higieniczne, żywność i produkty zoologiczne

W tym czasie najlepiej sprzedawały się artykuły higieniczne, żywność i produkty zoologiczne. Firmy, które już posiadały własne sklepy internetowe i oferowały te produkty odnotowały (i nadal odnotowują) wzrost zainteresowania i sprzedaży. Wyniki te oznaczają, że coraz więcej firm będzie czerpać korzyści z przeniesienia swojej działalności do Internetu i uruchomienia nowego sklepu internetowego.

Pandemia COVID-19 i e-commerce

Pandemia COVID-19 sparaliżowała całą planetę. Niektóre firmy stoją na skraju bankructwa, podczas gdy inne zatrudniają nowych pracowników i odnotowują największy wzrost od lat. Pod tym względem koronawirus stał się zarówno zagrożeniem, jak i szansą, wykorzystywaną przede wszystkim przez sklepy internetowe, usługi internetowe, ogólnie sektor IT i przedsiębiorstwa świadczące usługi pocztowe.

Pandemia pokazała, że firmy muszą szukać nowych rozwiązań. Możesz efektywnie pracować online, prowadząc zajęcia, kursy, webinaria i spotkania. Sytuacja ta wyraźnie pokazała, które branże są odporne na wirusa. W szczególności detaliści internetowi, którzy przed pandemią pracowali nad wzmocnieniem swojej marki internetowej i pozycjonowaniem, odnotowali dalszy rozwój działalności i osiągnęli nowe szczyty.

Rozwój rynku e-commerce w Polsce

Branża e-commerce stale się rozwija, a sklepy i serwisy poszerzają swoją działalność o sprzedaż internetową. Co więcej, z roku na rok coraz więcej klientów dokonuje zakupów w Internecie. Wzrost zainteresowania spowodowany jest ciągłym rozwojem technologicznym, wzrostem konkurencji, globalizacją rynku oraz nowymi potrzebami użytkowników.

Internauci wybierają ten sposób robienia zakupów z wielu powodów:

  • Wygoda: mogą dokonać zakupu w każdej chwili, cały proces jest bezproblemowy i nie wymaga wielogodzinnego chodzenia po zatłoczonych sklepach.
  • Szybkość: wystarczy kilka kliknięć, aby zamówić interesujący nas produkt lub usługę. Należy pamiętać, że coraz więcej internautów korzysta z urządzeń mobilnych (obecnie ponad 60%) do wyszukiwania informacji, dokonywania transakcji i zakupów.
  • Bezpieczeństwo: certyfikat SSL, znana marka, przejrzyste warunki zakupu i wygoda, a także łatwość zwrotu nietrafionych przedmiotów i wadliwego sprzętu – to powody, dla których konsumenci najchętniej kupują w sieci.
  • Opłacalność: Zakupy w sklepach internetowych są o 30-50% tańsze niż w stacjonarnych punktach sprzedaży. Konsument może również sprawdzić ceny i znaleźć najlepszą ofertę.
  • Przystępność cenowa: proces zakupowy można zakończyć w dowolnym momencie. Użytkownik często ulega impulsom i może ponownie rozważyć złożenie zamówienia.

Rozwój rynku e-commerce

Zakupy online są korzystne nie tylko dla konsumentów, ale także dla firm, które chcą przenieść swoją działalność do internetu. Po pierwsze, koszty utrzymania sklepu są niższe. W tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie trzeba początkowo zainwestować, ale inwestycja ta szybko się zwraca. Biznes internetowy nie wymaga drogiego wynajmu powierzchni, a w wielu przypadkach można obyć się również bez magazynu, dzięki czemu można zaoferować klientom bardziej atrakcyjne ceny.

Co najważniejsze, właściciele sklepów internetowych i serwisów online mają znacznie lepszy kontakt z klientem. Za pośrednictwem wielu kanałów cyfrowych mogą odpowiadać na zapytania klientów, oferować promocje i rabaty (newsletter) lub utrzymywać stały kontakt w mediach społecznościowych.

Sytuacja związana z koronawirusem pokazała, że konieczne jest dostosowanie się do nowego środowiska, ponieważ wymaga tego nieuchronna cyfryzacja i rosnące potrzeby konsumentów. Sytuację tę wykorzystały firmy, które już od dawna działają w sieci, dbając o rozwój i wiarygodność marki, zapewniając szybką dostawę do domu oraz zwiększając swoją widoczność w wyszukiwarce poprzez wdrożenie promocji SEO.

Migracja biznesu do internetu

Raporty wiodących międzynarodowych agencji internetowych wskazują na ciągły rozwój handlu elektronicznego w ostatnich latach. A obecna sytuacja pandemiczna mówi nam, że biznes online nie jest już wyborem, ale koniecznością.

Dzisiejszy dzień stał się dużo bardziej wirtualny: praca, spotkania, zakupy. Wszystko wskazuje na to, że po kwarantannie znaczenie handlu elektronicznego będzie tylko rosło. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować się na tę nieuniknioną zmianę i dostosować się do niej już teraz, zakładając sklep internetowy, wzmacniając kanał sprzedaży online lub przekształcając firmę zorientowaną na działalność online.

Podczas pierwszej blokady w 2020 roku w handlu detalicznym najlepiej radziły sobie branże sprzedające żywność (wcześniej takie zakupy były robione offline), apteki internetowe, sklepy zoologiczne, sklepy ze sprzętem AGD, sklepy z artykułami dziecięcymi i multimediami.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top