Zdecyduj się na pozycjonowanie Olkusz już dziś! Internet jest potężnym narzędziem dla małych firm. Potęga…

Pozycjonowanie sklepu internetowego
Pozycjonowanie sklepu internetowego
Aby zainteresować klienta, konieczne jest stworzenie odpowiedniej propozycji wartości oraz wykreowanie pozytywnego wizerunku produktu w umyśle konsumenta. Dlatego też jednym z głównych celów przy tworzeniu strategii marketingowej sklepu internetowego jest pozycjonowanie konkurencyjne. Dziś wyjaśnimy, czym jest to narzędzie i jak z niego korzystać wraz z innymi elementami SEO marketingu.
Pozycjonowanie sklepu internetowego: koncepcje, cele i zasady
Pozycjonowanie sklepu internetowego to zespół działań, które tworzą silny wizerunek marki dla potencjalnych klientów i całego rynku e-commerce. Jest to narzędzie, które pozwala wyróżnić Twój sklep internetowy spośród tysięcy innych, podobnych stron. Jest ona niezbędna dla każdego biznesu, niezależnie od jego niszy i charakteru grupy docelowej.
Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu, przedsiębiorca może rozwiązać tak ważne zadania:
- Wyraź siebie;
- stworzyć solidną platformę do budowania marki;
- zbliżyć się do publiczności;
- zdobyć lojalność i wysokie zaufanie klientów;
- oderwać się od konkurentów;
- bronić się przed konkurencyjnymi atakami, zastraszaniem i czarnym PR.
Kluczowym celem jest wskazanie zalet produktu i przekazanie jego wartości.
Kilka obowiązkowych kroków prowadzi do pomyślnego pozycjonowania sklepu:
- Sporządzenie listy problemów, które można rozwiązać przy pomocy produktu/usługi.
- Badanie podobnych konkurencyjnych ofert.
- Strategia SEO , która pomoże Ci prześcignąć konkurencję i przyciągnąć uwagę publiczności.
- Wybór koncepcji.
- Opracowanie planu rozwoju.
Możesz skupić się na produkcie i potrzebie, którą zaspokaja. Ta opcja jest odpowiednia dla wąskich nisz o niskim poziomie konkurencji, unikalnych produktów i usług. W wysoce konkurencyjnych branżach lepiej jest skupić się na cenie lub jakości dostaw. W przypadku zwykłych produktów warto poszukać jakiejś funkcji w aplikacji.
Jeśli grupa odbiorców jest specyficzna, należy zwrócić uwagę na jej charakter i potrzeby. Firmy, które koncentrują się na VIP-ach, stawiają na ekskluzywność, najwyższą jakość i elitarne produkty. Inną opcją jest zestawienie firmy z konkurencją, deklarując się jako lider rynku.
Strategia i etapy marketingowe SEO
Pozycjonowanie jest częścią marketingu i jest jego ostatnim etapem:
- Segmentacja – segmentacja.
- Kierowanie (targetowanie).
- Pozycjonowanie – SEO.
Jakościowa, stopniowa realizacja tych działań umożliwia ustalenie priorytetów, wybór właściwej orientacji na cel, opracowanie i przekazanie odpowiedniego spersonalizowanego przekazu. W centrum marketingu STP znajduje się klient, jego oczekiwania i potrzeby. Punktem wyjścia jest produkt i jego zalety.
Przyjrzyjmy się wszystkim krokom w sposób bardziej szczegółowy.
Segmentacja potencjalnych klientów
Klienci kupują produkt kierując się różnymi motywami. Dlatego najpierw należy dokonać segmentacji odbiorców, a następnie opracować konkretne oferty. W procesie tym brane są pod uwagę potrzeby, motywy, czynniki behawioralne i inne atrybuty każdej grupy CA.
Jak to się odbywa w praktyce:
- Przeprowadzane są badania rynku;
- Określono podstawy i czynniki segmentacji;
- Poszczególne segmenty są identyfikowane;
- Zapisywane są cechy, które opisują charakter i potrzeby segmentu;
- Sporządzane są portrety potencjalnych klientów, profile poszczególnych osób.
Kluczowe kryteria mogą obejmować płeć, wiek, hobby, problemy i zainteresowania odbiorców. Na przykład, jeden segment klientów w sklepie internetowym z artykułami gospodarstwa domowego jest zainteresowany przystępną ceną i podstawową funkcjonalnością, podczas gdy drugi potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji, a trzeci chce mieć status. Liczba cech priorytetowych powinna być umiarkowana, a wyróżnione grupy potencjalnego zainteresowania powinny być jednorodne i pojemne.
Popularne kryteria segmentacji:
- Cechy społeczno-demograficzne – kategoria wiekowa, poziom dochodów, wykształcenie, stan cywilny, pochodzenie etniczne, zawód.
- Styl życia – rozrywka, hobby, rekreacja.
- Psychografia – emocje i cechy osobowości (skłonność do ryzyka, cechy przywódcze, mentalność itp.). Dane zbierane są poprzez wywiady, ankiety, analizy.
- Geografia – kraj, region, obszar zamieszkania, klimat, gęstość zaludnienia.
- Zachowanie – lojalność wobec marki, realizowane cele, charakter zakupu, reakcja na reklamę.
- Korzyści, które otrzyma klient.
Segmentacja to sposób na zidentyfikowanie i zaspokojenie specyficznych potrzeb grupy docelowej.
Kierowanie na stronę
Targetowanie jest następne w kolejce. W trakcie tego etapu każdy zidentyfikowany segment jest dokładnie oceniany i wybierane są najbardziej obiecujące destynacje. W ten sposób określa się zyskowne segmenty docelowe, na których należy się skupić w przyszłości.
Co należy zrobić:
- Analizuj popyt;
- Zidentyfikuj wyraźne różnice pomiędzy segmentami;
- Znajdź grupy, które mają specyficzne wymagania dotyczące produktu/usługi;
- Wybierz segmenty z odpowiednio dużej objętości;
- Sprawdzenie dostępności grupy do dostarczania komunikatów reklamowych;
- Obliczenie prawdopodobnych kosztów marketingowe i oczekiwanych przychodów;
- Skoncentrowanie się na 1-3 grupach docelowych.
- Google Analytics (raporty zainteresowania użytkowników) powinno być wykorzystywane jako pomocnicze narzędzie do analizy, oceny atrakcyjności handlowej i potencjału wybranych grup.
Należy pamiętać, że błędy w targetowaniu spowodują, że wybrana grupa odbiorców będzie szukała czegoś innego niż to, co oferuje sklep internetowy. Konsekwencją tego jest spadek zaangażowania i sprzedaży.
Ostatni etap – Pozycjonowanie
Ostatnim etapem marketingu SEO jest określenie roli i miejsca produktu w percepcji użytkownika. Wymaga to sformułowania indywidualnych propozycji wartości dostosowanych do potrzeb każdej z grup. Na tym etapie najważniejsze jest, aby trafić w cel i przewidzieć wszystkie oczekiwania grupy docelowej.
Przede wszystkim zastanów się, dlaczego użytkownik ma kupić właśnie na Twojej stronie, a nie u konkurencji. Zidentyfikuj kluczowe czynniki decyzyjne i na ich podstawie wskaż cechy, na które należy położyć nacisk. Pozycjonuj się pod kątem zainteresowań i oczekiwań segmentu, wyróżniających cech usługi lub produktu, wad konkurencji lub ukrytych potrzeb odbiorców.
This Post Has 0 Comments