skip to Main Content

Co to jest AMP i jak sprawdzić jego implementację?

Co to jest AMP i jak sprawdzić jego implementację?

Korzystanie z urządzeń mobilnych w celu uzyskania dostępu do Internetu jest już od dawna powszechne: ponad połowa zapytań do Google jest dokonywana ze smartfonów. Najważniejszym priorytetem dla użytkowników i ważnym czynnikiem rankingowym jest szybkość ładowania strony.

W 2015 roku Google wprowadziło format strony HTML AMP, który pomaga zmniejszyć prędkość ładowania strony i ułatwia pracę deweloperom, ponieważ tworzenie mobilnej wersji strony staje się zbędne, gdy AMP jest wdrożone.

Zalety wdrożenia AMP do strony:

  • Urządzenia mobilne (smartfony i tablety) w Polsce generują około połowy całkowitego ruchu: prawie co druga wizyta na stronach odbywa się ze smartfona.
  • Użytkownicy nie są już gotowi na marnowanie czasu na pobieranie: podczas przeglądania z urządzeń mobilnych 53% odwiedzających opuści stronę po odczekaniu 3 sekund na pobranie.
  • W erze indeksowania Mobile-first, oficjalnie uruchomionego w 2018 r., witryny zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych mają pierwszeństwo w rankingu wyszukiwarki Google.

Google daje nam gotowe narzędzie do stworzenia idealnego zasobu internetowego – szybkiego, adaptacyjnego, odpowiadającego na wymagania samej wyszukiwarki i użytkowników – AMP. Przyjrzyjmy się, czym jest ta technologia i jakie mogą być korzyści z jej wdrożenia.

AMP (Accelerated Mobile Pages) to technologia przyspieszonych stron mobilnych, aktywnie promowana przez Google. Technologia ta jest używana do tworzenia szybkich, dynamicznych stron, które są standardowe i ograniczone technicznie, ale elastyczne i wszechstronne pod względem wyglądu i funkcjonalności.

Dla kogo jest to istotne?

Technologia AMP wykorzystywana jest przede wszystkim przez serwisy informacyjne, blogi i inne zasoby informacyjne z dużą liczbą stron z szablonową treścią. Na tym lista się nie kończy: AMP można wykorzystać do stworzenia zarówno landing page’a, jak i wersji mobilnej dla dowolnej strony internetowej, w tym katalogu internetowego z pełnoprawnymi stronami produktowymi.

Przykłady stron internetowych z AMP

Oficjalna strona www.ampproject.org jest dobrym przykładem strony zaprojektowanej w technologii AMP , a także istnieją gotowe szablony stron dla różnych tematów, które pomogą oszacować możliwości AMP.

Jak działa AMP

Strony AMP są tworzone przy użyciu trzech głównych technologii:

  • AMP HTML;
  • Biblioteka AMP JS;
  • Pamięć podręczna AMP.

Biblioteka AMP Java Script

Biblioteka ta zapewnia renderowanie stron. Fakt, że strony nie mogą zawierać dowolnego kodu JavaScript, a wszystkie skrypty muszą być asynchroniczne, jest poważnym ograniczeniem przy tworzeniu wersji AMP witryny. Komponenty biblioteczne rekompensują, jeśli nie całkowicie, brak własnego kodu. Nie tylko side-menu, filtry i sortowanie, ale także wysyłanie formularzy, koszyk sklepu internetowego, linki do sieci społecznościowych, ładowanie treści i bloki reklamowe można zaimplementować z pomocą biblioteki.

AMP Cache

Pozwala stronom AMP ładować się niemal natychmiastowo z poziomu wyszukiwania dzięki wykorzystaniu Google CDN (content delivery network). To właśnie zestaw ograniczeń biblioteki i komponentów zapewnia, że strona wykonana w AMP jest szybka i łatwo się ładuje.

Czy Twoja strona WWW potrzebuje AMP?

Oceń przydatność technologii dla Twojej witryny, odpowiadając na poniższe pytania:

1. Czy Twoja strona ma wersję mobilną lub przystosowaną do urządzeń mobilnych? Jak szybko się ładuje? Informacje na temat szacunkowej szybkości pobierania można znaleźć w darmowych narzędzia Google PageSpeed lub Google Lighthouse. Stworzenie pełnej wersji mobilnej lub adaptacyjnej jest często trudniejsze i bardziej kosztowne niż wdrożenie szablonów AMP. Jeśli wersja mobilna Twojej strony nie otrzymała zielonego haczyka w usługach, AMP jest optymalnym rozwiązaniem do wprowadznia.

2. Czy masz witrynę z wiadomościami lub treścią? Znaczenie implementacji AMP potwierdzają statystyki: wśród ponad 25 milionów domen, w których wdrożono AMP, główną część zajmują serwisy informacyjne. Oprócz tego, że przyspieszone strony mają przewagę w rankingu ze względu na mobilność, to w wersji AMP  powstaje karuzela treści o tytule „Najlepsze wiadomości”.
 
3. Czy jesteś właścicielem sklepu internetowego lub agregatora towarów i usług? Wcześniej implementacja AMP dla witryn komercyjnych była niepraktyczna ze względu na brak możliwości implementacji filtrów, sortowania i innych ograniczeń technologicznych, które są niezgodne z potrzebami e-commerce. Jednak technologia nie stoi w miejscu i wiele problemów zostało już rozwiązanych, o czym świadczą dostępne gotowe szablony.
Przykład: Technologia umożliwiła 10-krotne zwiększenie szybkości ładowania strony, zwiększenie konwersji dla programów afiliacyjnych o 95% oraz poprawę konwersji z wyszukiwarki mobilnej o 49%. W sumie CTR reklam na urządzeniach mobilnych potroił się. Pamiętaj, że utworzenie responsywnej wersji witryny komercyjnej może nadal być bardziej odpowiednią opcją. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zbadać możliwości technologii AMP i odnieść je do potrzeb Twojej firmy.
 
4. Oceń Google wyniki wyszukiwania w Google i możliwości konkurentów : jeśli w aktualnym SERP (wynikach wyszukiwania) są już strony AMP, ten trend będzie się tylko nasilał. Bądź jednym z pierwszych, którzy wdrożą tę technologie na swojej stronie.

Podsumowując

Dzisiaj dostosowywanie stron pod urządzenia mobilne stało się koniecznością dla witryn, które chcą dobrze pozycjonować się w SERP. Jedną z najwygodniejszych metod optymalizacji stron pod kątem smartfonów jest wykorzystanie technologii AMP HTML, która „rozjaśnia” strony, tym samym przyspieszając ich ładowanie. Przed wdrożeniem technologii należy zapoznać się z wymaganiami, których spełnienie pozwoli poprawnie skonfigurować strony AMP:

  • Korzystanie wyłącznie ze skryptów asynchronicznych.
  • Obrazy, banery reklamowe i inne elementy wizualne mają rozmiar w kodzie HTML.
  • Style nie mogą być większe niż 50 KB.
  • Nie stosuje się arbitralnego kodu JavaScript.

Aby sprawdzić poprawność ustawień poszczególnych stron, możesz skorzystać z usługi w Google Search Console. A robot Netpeak Spider doskonale poradzi sobie ze sprawdzaniem wszystkich stron serwisu i znajdowaniem błędów .

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top