skip to Main Content

Google Analytics – najnowsze zmiany

Google Analytics – najnowsze zmiany

Google posiada w swojej ofercie rozmaite narzędzia, które mogą służyć zarówno webmasterom, specjalistom od marketingu, jak i pozycjonerom. Narzędzie te są regularnie udoskonalane przez Google, aby były one jak najbardziej skuteczne i dostosowane do nowych potrzeb.

Jednym z darmowym narzędzi udostępnianych przez Google jest Google Analytics. Służy ono do przygotowywania różnorodnych statystyk i analiz dotyczących stron WWW. W tym roku narzędzie to zostało ulepszone i wprowadzono do niego kilka kluczowych zmian, z którymi warto się zapoznać, aby w pełnić korzystać z jego funkcjonalności.

 Funkcje Google Analytics, które mogą być pomocne w SEO

Google Analytics to narzędzie, które doskonale sprawdza się w działaniach SEO. Daje ono możliwość wykorzystywania precyzyjnych informacji na temat ruchu na stronie oraz zachowań użytkowników w obrębie witryny, co pozwala na stworzenie odpowiedniej strategii pozycjonowania, która będzie dopasowana do potrzeb i oczekiwać konkretnej grupy docelowej.

Sprawdzanie wyszukiwanych haseł

Opcja ta pomaga w budowaniu skutecznej biblioteki fraz kluczowych oraz pracę nad user experiance. Sprawdzanie wyszukiwanych haseł daje możliwość sprawdzenia, w jaki sposób internauci wyszukiwali w sieci dane usługi lub produkty i jak dotarli do konkretnej witryny.

Analiza ruchu organicznego

Funkcja ta jest najczęściej wykorzystywana przez pozycjonerów. Pozwala ona na sprawdzenie, czy w określonym czasie następuje przyrost lub spadek ruchu pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania – czyli daje możliwość pomiaru efektywności prowadzonych działań SEO.

Badanie ścieżek konwersji

Opcja badania ścieżek konwersji dostarcza informacji, w jaki sposób użytkownicy zachowują się na danej stronie WWW. Funkcja ta pomaga w stworzeniu bardziej intuicyjnej i wygodniejszej dla internautów witryny – co sprawi, że będzie ona lepiej oceniona przez Google.

Mierzenie popularności contentu

Google Analytics pozwala sprawdzić, jakie podstrony są najczęściej odwiedzane przez użytkowników danej witryny. Dostarcza informacji o najczęściej czytanych i najbardziej docenianych treściach, co umożliwia ciągłe ulepszanie contentu i zwiększenia jego użyteczności.

Przegląd ruchu mobilnego

Dzięki tej funkcji możliwe jest dokładne przyjrzenie się tematowi responsywności strony, co jest bardzo istotne, ponieważ właściwe dostosowanie strony WWW do urządzeń mobilnych to główny czynnik rankingowy Google.

Zbadanie szybkości strony

Google Analytics dokładnie mierzy średni czas ładowania się strony oraz reakcji serwera. Szybkość wczytywania się witryny ma duże znaczenie dla SEO, dlatego warto jest na bieżąco śledzić te dane.

Pomiary współczynnika odrzuceń

Dane określające liczbę użytkowników, którzy opuszczają stronę WWW zaraz po jej załadowaniu mogą być pomocne między innymi w branży e-commerce, gdyż ich analiza może pozytywnie wpłynąć na konwersję.

Najnowsze zmiany w Google Analytics

W 2020 roku  pojawiło się dużo nowych zmian w Google Analytics, które powinny zainteresować osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron WWW. Oto kilka z nich:

7 lutego – włączono wsteczne śledzenie ścieżek. Funkcja ta pozwala na wybór konkretnego działania (np. zakupu produktu) lub strony, a następnie umożliwia prześledzenie ścieżki dostępu użytkowników do danego elementu.

21 kwietnia – wprowadzono wstępne szablony do tworzenia niestandardowych statystyk, dodano nowe karty i zaktualizowano powiązania z Google Ads.

24 lipca – udostępniono nowe rodzaje danych prognozowanych. Wprowadzono dwa nowe rodzaje danych prognozowanych – prawdopodobieństwo dokonania zakupu oraz prawdopodobieństwo rezygnacji.

14 października – przedstawiono Google Analytics 4 – nową, rozszerzoną wersję platformy, zwanej wcześniej „Aplikacje + Internet”. Użytkownicy mogą dzięki temu korzystać między innymi  z pomiaru danych uporządkowanych według cyklu życia konsumenta, śledzenia zdarzeń bez kodu, jeszcze głębszej integracji z Google Ads, szczegółowej kontroli danych oraz doskonalszej analityce wykorzystującej modele uczenia maszynowego.

4 listopada – wprowadzono opcję statystyk konwersji. Dodatek ten pozwolił na sprawdzenie, które kampanie marketingowe dały najlepsze wyniki w postaci lepszej konwersji i zwiększonych dochodów.

Warto pamiętać o regularnym śledzeniu bieżących zmian i aktualizacji w Google Analytics, w celu maksymalnego wykorzystania potencjału tego narzędzia i jednoczesnego zwiększenia konkurencyjności.

Pozostałe narzędzia od Google, które warto znać

Google Analytics to oprogramowanie, które posiada wiele zalet i przydatnych funkcji. Nie jest to jednak jedyne narzędzie od Google, które można wykorzystywać w pracy nad pozycjonowaniem i optymalizacją strony. Pomocne w działaniach SEO są także:

Google Search Console

Narzędzie służące do monitorowaniu widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania, analizie procesu indeksowania, badaniu mapy strony, sprawdzeniu linków itd.

Google Trends

Platforma  pozwalająca na analizę tego, jak często określone słowa kluczowe, frazy i tematy były wpisywane w wyszukiwarce Google i jak zmieniały się one na przestrzeni czasu.

Google Keyword Planner

Planer słów kluczowych jest jednym z elementów Google Ads. Umożliwia on badanie oraz analizowanie list słów kluczowych wykorzystywanych w kampaniach marketingowych. Planer ten pozwala na sprawdzenie aktualnych trendów, średniej miesięcznej liczby wyszukiwani słów kluczowych, otrzymanie konkretnych propozycji na bazie danej fazy lub kategorii produktu.

Google Alerts

Jest to proste narzędzie do automatycznego wykrywania określonych treści w Internecie i przekazywania informacji za pomocą alertów w postaci wiadomości mailowych. Google Alerts pozwala na ustawienie konkretnego hasła – nazwę marki, przedsiębiorstwa czy produktu – a Google wysyła powiadomienie, gdy pojawi się ono w sieci.

Wymienione wyżej narzędzia mogą być pomocnymi rozwiązaniami do testowania szybkości strony internetowej, badania jej wydajności oraz szukania sposobów jak najlepszej optymalizacji witryny.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top