skip to Main Content

Graf wiedzy – co to?

Graf wiedzy – co to?

Google regularnie wprowadza nowe narzędzia, które mają na celu ulepszyć użyteczność wyszukiwarki internetowej. Niektóre z nich mają za zadanie wspomóc przedsiębiorcom w promowaniu biznesu, inne natomiast mają uefektywnić internautom wyszukiwanie określonych informacji. Duża część narzędzi Google towarzyszy nam w codziennym funkcjonowaniu, mimo że bardzo często nie mamy tego świadomości. Graf wiedzy jest takim urządzeniem z którego korzystamy na co dzień, ale nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Czym jest i do czego służy? Odpowiedź w tekście poniżej.

Graf wiedzy – co to?

Graf wiedzy został stworzony przez Google w 2012 roku jako Knowledge Graph. Na początku prawo wejścia do niego mieli użytkownicy z USA.  Knowledge Graph od początku został uznany za funkcjonalne i praktyczne narzędzie Google, dlatego też po pewnym czasie postanowiono uruchomić go w innych miejscach na ziemi. W Polsce Graf wiedzy funkcjonuje od 16 maja 2013 roku.

Bardzo duża grupa osób nie wie czym jest graf wiedzy, mimo że używa go w codziennym życiu. Graf wiedzy to narzędzie Google, które pozwala na szybkie i bardziej dokładne wyszukiwanie informacji o określonych osobach, miejscach, obiektach czy firmach. System Knowledge Graph bazuje na gromadzeniu informacji dotyczących określonego przedmiotu z różnorakich źródeł, a potem zbiorze i publikacji ich w jednym miejscu.

Jakie zmiany zaszły w wyszukiwarce Google po wprowadzeniu Grafa wiedzy?

Wiadomo, że od dawna starano się, żeby wyszukiwanie informacji było dla użytkowników jak najprostsze przy jednoczesnym jak najlepszym  dopasowaniu odpowiedzi do pytań internautów. Dlatego też powstawały kolejne pomysły, algorytmy i narzędzia, które miały za zadanie wspierać zaufane i rzeczowe witryny, które były wstanie z większą dokładnością dopasować informacje do wyszukiwanych fraz. Kiedy wprowadzano graf wiedzy, od razu okrzyknięto to narzędzie „przyszłością wyszukiwarki”. Skąd ten entuzjazm?

Przed wprowadzeniem tego nowego pomysłu Google wyszukiwarka miała za zadanie łączyć frazy z określonymi stronami. Wiadomo, że były one pozycjonowane tak, by na witrynach, które znajdują się na początkowych wynikach wyszukiwania użytkownik mógł znaleźć odpowiednie do zapytania odpowiedzi. Natomiast nadal trzeba było określoną stronę otworzyć i w niej szukać odpowiednich informacji. Graf wiedzy istotnie zmienił całe działanie wyszukiwarki. Od tej pory po wyszukaniu danej frazy dostępne były nie tylko wyniki wyszukiwania, ale także określone informacje, który użytkownik prawdopodobnie szukał.

Jak używać graf wiedzy?

Graf wiedzy jest narzędziem Google, które jest skupione przede wszystkim na uzyskiwaniu określonych informacji przez osobę, która szuka informacji w wyszukiwarce. Knowledge Graph nie tylko przeszukuje oparte na faktach źródła, ale również dobiera  odpowiednie relacje łączące poszczególne wydarzenia, osoby, daty, miejsca czy dzieła sztuki. Duża część tych danych pochodzi ze źródeł publicznych przykładem jest Wikipedia, ale narzędzie odbiera też licencjonowane informacje (np. informacje o bieżących wydarzeniach politycznych czy wyniki sportowe) oraz uzyskuje dane o faktach bezpośrednio od właścicieli treści.

Bardzo interesującym świadectwem, które idealnie odzwierciedla błyskotliwe i przenikliwe działanie Grafa wiedzy, jest wpisanie w wyszukiwarkę wybranej nazwy klubu sportowego. Sprawdźmy to na przykładzie Sewilli.  Fraza „sewilla” może odnosić się przecież do drużyny grającej w hiszpańskich rozgrywkach na najwyższym poziomie ligowym, ale również do miasta położonego a Andaluzji.  Po wpisaniu tej frazy jako wyniki wyszukiwania pojawią się strony związane zarówno z drużyną piłkarską, jak i miastem. Graf wiedzy dostarcza istotnych informacji na temat klubu, stadionu, trenera i grających piłkarzy i wyniki ostatnich meczów. Ale co w sytuacji kiedy szukaliśmy informacji o mieście, a nie o drużynie piłkarskiej? Nic straconego poniżej po prawej stronie znajduje się link, w którym Knowledge Graph uzbierał informacje o mieście.

Graf wiedzy a SEO

Graf wiedzy jest narzędziem wspomagającym użytkowników w poszukiwaniu określonych informacji o osobach, miejscach, markach, budynkach, wydarzeniach kulturalnych czy artystach. W takim razie warto zastanowić się nad tym jaki wpływ ma graf wiedzy na SEO? Poniżej znajduje się kilka zalet korzystania z grafu wiedzy.

Po pierwsze graf wiedzy jest weryfikowany przez Google

Gdy określony pomiot posiada graf wiedzy oznacza to, że jest on zweryfikowany przez Google. Ponadto marka zmienia się dla algorytmów wyszukiwania i staje się wzorem, przez co może  być wyżej pozycjonowana przy wyszukiwaniu innych informacji.

Po drugie mniejsze wzbudzanie wątpliwości u użytkowników

Określona marka będzie bardziej autentyczna, rzetelna i autoryzowana w odczuciu internautów. Ważne jest, żeby nie zapominać o tym ,że  podstawą grafu wiedzy są tylko informacje, które istnieją w rzeczywistości, a to internauci poszukują potwierdzenia na to, że dany podmiot działa i funkcjonuje na rynku. Udostępnione informacje w grafie wiedzy mogą mieć pożądany wpływ na renomę firmy, przez co może więcej osób wchodzić na stronę firmy.

Po trzecie kompetentny wizerunek

Gdy ma się Knowledge Graph można zatroszczyć się o reputację firmy. Dane w grafie wiedzy będą czerpane z wizytówek Google i informacji zawartych na Wikipedii, co będzie skutkowało większym wpływem na prestiż marki.

Po czwarte nowa możliwość na pozyskanie potencjalnych klientów

Gdy ma się graf wiedzy można wzbudzić zainteresowanie użytkowników swoją aktywnością. Firma, która ma bloga i regularnie publikuje nowe wpisy z nowymi informacjami na stronie internetowej, może wpłynąć na to, że informacje te będą uwzględnione w grafie wiedzy. Jest to bardzo przydatny pomysł, który może zaciekawić nowych potencjalnych klientów.

Reasumując Graf wiedzy to narzędzie, które wspomaga wyszukiwanie informacji na określony temat. Jest bardzo dobrym narzędziem w odniesieniu do pozycjonowania stron zwiększa wiarygodność marki, pozytywnie wpływa na jej odbiór oraz promocję. Umiejętne wykorzystanie możliwości jakie stwarza Graf wiedzy pomoże w budowaniu pozytywnej reputacji firmy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top