skip to Main Content

Przechwytywanie domen

Przechwytywanie domen

Czym jest domena?

Domena internetowa to ciąg służący do identyfikacji systemu DNS, który określa zakres autonomii administracyjnej, zakres uprawnień, a także zakres kontroli w Internecie. Każda nazwa domeny powinna składać się z co najmniej jednej części, która są jest umieszczona w pewnym poddrzewie całej struktury Domain Name System. Część nazwy domeny technicznie nazywa się etykietami. Następnie etykiety te są połączone i jednocześnie rozdzielone za pomocom kropek, np. klep.com.

Całościowo skwalifikowana nazwa domeny taka nazwa domeny, która jest określana dzięki wszystkim etykietom dostępnym w hierarchii DNS. Co więcej w częściach Domain Name System nie są istotne takie aspekty, jak: wielkości liter. Natomiast większość obecnie stosowanych nazw domen pisane są za pomocą małych liter.

Oczywiści każda domena internetowa złożona jest z dwóch części, a mianowicie : z głównej nazwy oraz z końcówki, czyli rozszerzenia. Nazwa gówna to przeważnie nazwa firmy bądź jej skrót. Natomiast rozszerzenie jest ustalone odgórnie, ale użytkownik mam możliwość jego wyboru z pośród kilku oferowanych możliwości. Obecnie każdy kraj na świecie posiada przypisane/ ustalone rozszerzenie. Przykładowo w Polsce występuje rozszerzenie -pl, a w Niemczech występuje rozszerzenie -de, a dla całej uni europejskiej -eu. Ponadto można także rozróżnić rozszerzenia domen o najwyższym poziomie, czyli rozszerzenia globalne, takie jak: .com .net. org.

Oczywiście każdy właściwe strony chciałby aby jego nazwa domeny wyła dostępna, czyli wolna. Niestety wielokrotnie nazwa domeny jest zajęta i nie można jej drugi raz wykorzystać. Posiadanie dobrej domeny jest w stanie wpłynąć na ruch na danej stronie internetowej.

Przechwytywanie domen

Przechwytywanie domen jest procesem polegającym na ponownej rejestracji wygasającej już domeny, której właściciel nie dokonał opłaty. Tego typu praktykę stosuje się przede wszystkim podczas prowadzenia działań SEO w celu zbudowania prywatnego zaplecza. Co więcej zdążają się przedsiębiorcy, którzy wykorzystują przechwytywanie domen do postawienia na nich sklep bądź  innego rodzaju serwisu. Celem takiego działania jest monetyzacjia postawionego pod nazwą domeny sklepu bądź innego rodzaju serwisu internetowego.

Do przechwytywania domen obecnie najczęściej wykorzystuje się specjalne portale, dzięki którym cały proces przechwycenia bądź wykupienia domen jest stosunkowo szybkie oraz proste.

W jakim celi przechwytuje się domeny?

W dzisiejszych czasach przechwytywanie domen jest często stosowaną techniką, wyjątkowo cieszącą się dużą popularnością w e-commerce, a także w SEO. Oczywiście takie działania mają swoje powody. Przyczyną przechwytywania domen są przeważnie dwa aspekty:

  • nowo uzyskany adres URL może posłużyć do rozwoju biznesu online,
  • stworzenie zaplecza SEO, które ma za zadanie wspomagać pozycjonowanie.

Jeśli chodzi o pierwszą przyczynę, czyli nowy adres URL, ma on za zadanie stanowienie zaplecza dla pozycjonowania danej witryny. Oznacza to, że pod nowym adresem widniej wiele lików, których zadaniem jest kierowanie użytkowników sieci do docelowej witryny. Dzięki temu rozwiązaniu witryna docelowa ma osiągnąć wyższe pozycje w wyszukiwarce. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że obecnie odbiega się od tej praktyki. Dzieje się tak ponieważ jeszcze pare lat temu tego typu działania były bardzo powszechne i skuteczne, jednak dziś mogą przynieść efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Przede wszystkim obecnie algorytmy google dokonują analizy stron, a co za tym idzie tylko wartościowe i dobrej jakości strony są w stanie wybić się na liście wnyków w wyszukiwarkach internetowych. Natomiast jeśli dana witryna będzie stosowała nieuczciwe metody służące do zwiększenia swoich zasięgów może zostać ukarana przez Google.

Natomiast warto wiedzieć, że do przechwytywania domen wysoce przydatna jest wiedza z zakresu działań SEO oraz link buildingu. Wówczas niejednokrotnie jeden dobry odnośnik jest lepszy niż nawet sto niskiej jakości backlinków.

Jeśli zdecydujemy się na przechwytywanie domeny ważne aby była to zadbana domena, w dodatku taka, która posiada historię. Ponadto dobrze aby przechwycona domena była powiązana pod względem tematu z promowana na niej strona/witryna. Nową stronę należy zbudować w taki sposób, aby odpowiadał potrzeba użytkowników oraz prezentowała wartościowe treści. Wówczas aby metoda ta przyniosła efekty należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces ten bardzo często wymaga czasu.

Jak przechwycić domenę?

Jeszcze kilka lat temu przechwytywanie domen było dość skomplikowanym procesem. Dziś sprawa wygląda jednak o wiele prościej. Obecnie na rynku internetowym są dostępne różnorodne specjalistyczne portale, których zadaniem jest wyszukiwanie domen wygasających. Taka możliwość jest wysoce istotna zwłaszcza dla osób nie posiadających doświadczenia w budowaniu własnego prywatnego zaplecza SEO.

Możliwość służące do przechwytywania domen:

1. Pomoc ekspertów lub specjalistów w sprawach dotyczących SEO

Jak wcześniej wspomniano w dzisiejszych czasach samo przychwytywanie domen nie jest procesem wyjątkowo skomplikowanym. Spraw jednak wygląda nieco inaczej jeśli pod lupę weźmiemy wybór odpowiedniego adresu URL. Jest istotne zwłaszcza podczas budowania prywatnego zaplecza SEO. Jeśli nie potrafimy samodzielnie dokonać prawidłowej analizy jakości danej domeny, wówczas warto skorzystać w tej kwestii z pomocy specjalistów. Profesjonalista, który na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem bez problemu pomoże nam w zbudowaniu pełnego zaplecza nawet jeśli dotyczy ono niszowej branży. Dzięki temu potencjał przechwyconych domen zostanie w pełni wykorzystany, a podjęte starania nie pójdą na marne.

2. Strona o nazwie Aftermarket.pl

Jest to doskonała możliwość zwłaszcza dla zdecydowanych osób, które chcą sprawnie oraz w szybkim tempie przechwycić domenę. Co więcej z portalu Aftermarket.pl korzystają nie tylko osoby początkujące, ale także profesjonaliści. Dzięki portalowi istnieje możliwość do przejrzenia listy wygasających domen i odnalezienia czegoś odpowiedniego dla siebie. Warto wiedzieć, że lista wygasających domen oferowana przez Aftermarket.pl zawiera tylko te adresy URL, do których wygaśnięcia pozostało maksymalnie 30 dni. Ponadto wyniki można dodatkowo przefiltrować np. pod kątem konkretnej interesującej nas branży.

Gdy odnajdziemy interesującą nas domeną mamy możliwość jej zarezerwowania. Oznacza to, że w momencie gdy obecny właściciel nie wykupi domeny w wyznaczonym terminie, system automatycznie przechwyci domenę i przypisze do naszego konta. Natomiast jeśli dana domena jest atrakcyjna dla więcej niż jednej osoby, jej adres URL trafia na aukcje. Wówczas kto jest w stanie zapłacić więcej stanie się nowym właścicielem domeny. Bardzo ważna cechą portalu Aftermarket.pl jest jego szybkość. W momencie gdy domena wygasa jest wykupywana w ułamki sekund.

3. Portal AddHost.pl

Kolejnym serwisem wartym uwagi jest AddHost.pl. Co prawda system ten posiada mniejszą bazę niż wyżej opisany Aftermarket.pl, ale również umożliwia nam przechwycenie wartościowych dla nas domen. Główna różnica pomiędzy tymi portalami polega jednak na tym, że użytkownicy nie licytują atrakcyjnych domen. Wówczas proces przechwycenia danej domeny polega na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Warto również wspomnieć iż gdy cały proces przechwycenia danej domeny zostanie pomyślnie zrealizowany to kupujący ma aż 7 dni na opłatę swojego zamówienia, czyli dokonania zapłaty za przechwycona domenę.

Do czego można wykorzystać przechwycone domeny?

Jak wcześniej wspomniano przechwycone domeny są zazwyczaj wykorzystywane do budowy zaplecza SEO. Zatem na przechwyconych domenach przeważnie tworzy się blogi, których celem jest prezentowanie treści jakościowych ale jednocześnie związanych z tematem i odnoszących do promowanej witryny internetowej. Gdy dodatkowa domena zyskuje na jakości zaczyna generować ruch, co więcej niekiedy okazuje się, że nowa domena generuje ruch większy niż strona promowana.

Czasami na nowych/ przechwyconych domenach stosowane jest przekierowanie 301. Takie działania mają na celu przekierowanie całej mocy generowania dodatkowego ruchu na promowaną stronę. Choć jest to popularne rozwiązanie jest zdecydowanie mniej efektywne niż budowanie wyżej opisanego zaplecza SEO.

Na co zwrócić uwagę podczas przechwytywania domeny?

Przed przechwyceniem danej domeny warto zapoznać się z jej wszystkim danymi. Oznacza to, że warto poznać chociażby podstawowe parametry dotyczące linkowania zanim zdecydujemy się na przechwycenie domeny. Obecnie największą wartością cieszą się te domeny, które generują tak zwany ruch organiczny.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top