skip to Main Content

Agencja seo i freelancer? Z kim warto pozycjonować strony internetowe?

Agencja seo i freelancer? Z kim warto pozycjonować strony internetowe?

W dzisiejszych czasach wiele biznesów nie jest w stanie obejść się bez współpracy z zewnętrznymi agencjami seo bądź freelancerami marketingowymi. Jest to zwykle podyktowane chęcią spróbowania, sprawdzenia czy tego typu działania pomogą w rozwoju firmy, bez zbędnego zaangażowania, polegającego na zatrudnianiu człowieka do struktur działalności.

Kim jest freelancer?

Na początek warto przejść do podstaw. Zacznijmy od prostej definicji słowa freelancer. W słownikach encyklopedycznych słowo to oznacza osobę, która wykonuje określone typy zadań bez etatu. Pojęcie to jest połączone z pracami, które wymagają zaangażowania twórczego. Przykładem tego typu prac jest m.in. fotografia, dziennikarstwo, social mediacontent marketing, copywriting czy doradztwo. Tego pojęcia nie używa się w stosunku do osób, wykonujących prace fizyczne.

Słowo freelancer zostało użyte przez Waltera Scotta. Miało posłużyć jako określenie do najemnego wojownika. W średniowieczu był to jeden z dość popularnych zawodów. W stworzeniu słowa freelancer posłużyły mu dwa określenia:

  • free – wolny
  • lancer – lanca (rodzaj broni).

Profesjonalna agencja seo – krótki opis działalności

W celu wyjaśnienia pojęcia agencji seo warto posłużyć się pojęciami z języka angielskiego. Samo słowo agencja oznacza firmę, organizacje lub jej część, działającą w określonej dziedzinie. W zależności od zapotrzebowania struktura agencji może być podzielona na różnego typu oddziały, które mogą wzajemnie ze sobą współpracować. Przedrostek seo wiele mówi nam o specjalizacji danej firmy.

Słowo to jest skrótem od angielskiej nazwy Search Engine Optimization. To proces poprawy jakości i ruchu na stronie. Pojęcie seo jest stosowane zamiennie ze słowem pozycjonowanie stron internetowych. Cykl działań seo opiera się na nieodpłatnym ruchu, często określanym jako wyniki nieorganiczne albo naturalne. Ruch ten może pochodzić od różnych typów wyszukiwania -począwszy od treści stron internetowych aż po grafiki.

Agencja seo jako organizacja prowadzi działania w silnej grupie osób. W prowadzeniu danej kampanii jest zaangażowanych wiele ludzi. Zwykle są to pracownicy danej firmy zatrudnieni na różnych typach umów. Zwyczajowo jest to umowa o pracę albo umowa agencyjna. Przypisanie do struktur agencji przekłada się na efekty samej pracy -o czym opowiemy za chwilę.

Co jednak wybrać? Czy lepsza będzie agencja seo czy też lepiej postawić na współpracę z freelancerem?

Na pewno w jednym i drugim przypadku możemy liczyć na pełen profesjonalizm. Poczynając od pomocy z pozycjonowaniu stron po skuteczną analizę seoAgencja marketingu internetowego i freelancer poprawią Twoją pozycje w wynikach wyszukiwania. Mogą realizować zadania z zakresu pozycjonowania seo i sem, a także podjąć się wyzwania w zakresie optymalizacji strony pod kontem słów kluczowych. Wolny strzelec i profesjonalna agencja seo wykonają szereg działań marketingowych na rożnych platformach o charakterze reklamowym np. facebook ads.

Więc co wyróżnia agencję seo i freelancerów?

Różnice wynikają z zaangażowania pracowników w działalność firmy. Zadania seo, realizacja usług sem oraz kampanie lokalne mogą realizować jednoosobowe firmy, jak i duże korporacje marketingowe. W rozbudowanych strukturach agencji seo system pracy jest oparty o podziale zadań na działy i konkretnych pracowników. Zwarta i złożona struktura agencji seo wpływa znacząco na wykonywanie poszczególnych typów działań. Profesjonalna agencja może rozłożyć swoje usługi na małe kawałeczki – jednym słowem utworzy działy, które będą miały ściśle określone zadania.

Zaangażowanie pracowników w powierzone zadania seo/sem wpływa na skuteczność pozycji danej strony internetowejSkuteczne pozycjonowanie wpływa na wzrost renomy danej agencji. Jednakże z uwagi na różne osobowości agencje seo nie są wstanie sprawdzić każdego pracownika samodzielnie. Patrzą na całokształt danego działu i powierzonych zadań ogólnych tj. pozyskiwanie linków, rozwój strony mediach społecznościowych oraz przeprowadzonych audytów seo.

Freelancer jako jedna osoba musi zająć się wieloma zadaniami samodzielnie. Ma 100% wpływ na pozycjonowanie stron. Wykorzystując kilka typów dziedzin jest w stanie stworzyć skuteczny content marketing, który działa. W agencji potrzeba do tego od kilku do nawet kilkunastu osób. Pozyskiwanie linkówoptymalizacja strony jest dla freelancera procesem, w którym wykorzystuje profesjonalne narzędzia optymalizacyjne. Praca, którą może wykonać sztab ludzi z agencji, freelancer może wykonać sam – pod warunkiem zastosowania analizatorów słów kluczowych oraz audytów seo.

Standaryzacja w zakresie obsługi klienta, wykonywanie ściśle ustalonych norm oraz specjalizacje w określonym kierunku mogą wpływać na jakość zlecenia. Firma jako dość zorganizowana struktura może nie wykazywać chęci do podejmowania ryzyka. Może działać ściśle wytyczonymi standardami. Stosowanie zasad pozbawia kreatywności pracowników. Określona liczba zadań, które pracownicy muszą wykonać w ciągu dnia może odbić się na unikalności danego projektu.

U freelancera proces standaryzacji praktycznie nie występuje. Działalność na własną rękę pozwala na stosowanie własnych, wypracowanych ścieżek. Ogromna wolność decydowania o finalnym końcu zlecenia np. poprawie widoczności strony może być dla freelancera bardzo rozwijającym doświadczeniem. Mimo realizacji zlecenia z tej samej branży lub pokrewnej, freelancer może zastosować nowe techniki, które poznał na szkoleniu. Na skuteczne pozycjonowanie może zastosować nowe słowa kluczowe, które samodzielnie wymyślił. Pracownik agencji musi dostosować się do norm, które zostały ustalone przez kierownika projektu. Jeśli kierownik uzna, że zmiana frazy negatywnie odbije się na całokształt projektu – nie zostanie ona wprowadzona. Pracownik nie ma możliwości przeprowadzania zmian bez wiedzy swojego przełożonego. Nawet wtedy, gdy zmiana może przyśpieszyć pozycjonowanie lokalne lub liczbę wyświetleń danej strony.

Działania agencji seo opierają się głównie na doświadczeniu własnych pracowników. W zależności od ilości ludzi, ich kompetencji można przeprowadzać dowolną ilość działań w zakresie e commerce. W dużych korporacjach i firmach zdarzają się sytuacje, gdzie proces pozyskiwania wiedzy jest zachwiany. Pracownicy wykonują masę różnych projektów, lecz nie mają możliwości na dalszy rozwój. Brak śledzenia nowych zmian w content marketingu wpływa niekorzystnie na dalsze wyniki agencji seo. Umiejętność zdobywania wiedzy jest przydatna w takich dziedzinach jak social media, gdzie algorytmy danych mediów zmieniają się praktycznie z dnia na dzień.

Osoba, pracująca jako wolny strzelec może samodzielnie dysponować czasem wolnym. Związku z czym może znaleźć czas na pogłębianie swojej wiedzy nawet w godzinach swojej pracy. Obowiązkiem pracowniczym każdego freelancera jest pogłębianie swojej wiedzy. Bez niej nie jest wstanie przeprowadzić żadnego pozycjonowania w wyszukiwarce google.

 

Profesjonalne agencje nie mają wpływu na odejścia pracowników od firmy. Z racji odejścia jednego z nich projekt może przedłużyć się w czasie. Istnieje także ryzyko, że kampanie zostaną słabo dostosowane pod kątem wyszukiwarki google. Klient nie ma wpływu na zjawisko rotacji pracowników. Może jedynie szukać agencji, która cieszy się dobrymi warunkami zatrudniania oraz płacami. Dzięki czemu specjaliści w swojej branży pracują z daną firmą przez kilka lat. Pozycjonowanie stron u freelancera nie wpływa na nagłe spadki ruchu na stronie z powodu braku odpowiedniej kadry. Obsługa projektu przez jedną osobę nie wpływa na zmianę jakości. W poszczególnych etapach dbania o pozycje strony internetowej jakość prowadzenia usługi nie ulega znacznym zmianom. Działania pod kątem seo przeprowadzone przez jedną osobę są sposobem na prowadzenie stałych kampanii z zachowaniem odpowiednich metod wyszukiwania poszczególnych fraz.

Praca z jednym człowiekiem daje nam gwarancję na szczegółowy monitoring pracy freelancera. Jak wygląda to na przykładzie pracy agencji seo? W przypadku zadań z zakresu content marketingu agencja seo nie pokaże nam działań poszczególnych pracowników. Nie wiemy, ile ludzi brało udział w kampanii . Nie zdajemy sobie sprawy z konkretnych typów strategii link building, nie wiemy w jakim zakresie korzystano z google ads, jakie słowa kluczowe przyczyniły się do promowania domen firmy. Praca z osobą, która jest odpowiedzialna za całe pozycjonowanie pozwala na lepszą ocenę prac. Za sprawą kontaktu z wykonawcą możemy przeprowadzić skutecznych marketing internetowy na każdym etapie prowadzonych działań. Z freelancerem można się skontaktować na każdym etapie prowadzenia działalności. W ciągu jednego dnia możemy zdecydować się na poprawki oraz zmiany w pozycjonowaniu witryny w sieci.

Współpraca z freelancerem to duża oszczędność czasu. Aby specjalista seo mógł zarabiać musi w 100% poświęcić się obsłudze klienta. W przypadku dużych agencji seo można pozwolić sobie na pewne rozluźnienie w stosunku do potencjalnych klientówAgencja marketingu internetowego posiada różne typy narzędzi do automatycznej obsługi klienta. Za ich pomocą klient jest obsługiwany nieco mechaniczne. Prowadzenie rozmów przy pomocy chat botów, automatycznego umawiania się na konsultacje wpływa na cały proces obsługi klienta. Mimo szybkości w zwiększaniu liczby potencjalnych klientów kontakt z nabywcami jest bardzo ograniczony.

Z uwagi na mniejszą liczbę w zakresie pozyskiwania klienta freelancer może prowadzić wartościowe rozmowy zakresie własnej oferty. Rozmowa z klientem jest nastawiona na realne potrzeby klienta. Dzięki czemu pozycjonowanie stron internetowych może być realizowane z zachowaniem szczegółowych wytycznych od klienta. Nawet mała opinia jest dla freelancera bardzo ważna. Z uwagi na małą liczbę klientów firm freelancer dba o pozytywne kontakty z przyszłymi nabywcami.

Krótkie podsumowanie: Czy warto powierzyć zadania freelancerowi?

Przekazanie zlecenie freelancerowi może wpłynąć na jakość wykonanego zlecenia. Samodzielna praca jednego człowieka pozwala na lepszy podgląd w zakresie prowadzenia optymalizacji sklepów internetowych. Bezpośredni kontakt z wykonawcą o dowolnej porze pozwala nam na realną budowę swojej pozycji w wyszukiwarkach google. Freelancer z uwagi na mniejszą ilość klientów może działać elastycznie i nieszablonowo. Jest chętny do pomocy w zakresie wprowadzania szybkich zmian do danego projektu. W czasie konsultacji z klientem może proponować najnowsze zmiany w zakresie trendów w optymalizacji stron internetowych. Jest świetnym partnerem na pozycjonowanie lokalne małych przedsiębiorstw, którym zależy na powiększeniu liczny klientów na określonym obszarze np. w swoim mieście lub dzielnicy.

Gdzie poszukiwać fachowca do optymalizacji strony www?

Znalezienie agencji seo jest dużo prostsze niż znalezienie odpowiedniego freelancera. Na szczęście jest wiele witryn, które są skupiskiem różnych specjalistów z branży seo/sem. Profesjonalne strony internetowe pozwalają na nawiązanie kontaktu z przyszłymi usługodawcami. Za pośrednictwem odpowiedniej strony możesz zapoznać się z portfolio danego specjalisty. Niektórzy freelancerzy mają własne strony internetowe do promowania własnego wizerunku. Za ich pośrednictwem możesz poprosić o profesjonalne portfolio lub umówić się na spotkanie.

Niektóre typy witryn pozwalają właścicielom stron www na reklamowanie własnych zleceń. Za pośrednictwem strony firma zleca konkretne usługi. W odpowiedzi na wystawione ogłoszenie odpowiadają freelancerzy. Przesyłając swoje portfolio firma może wybrać jedną osobą do realizacji danego dzieła. W zależności od zapotrzebowania na dane usługi ogłoszenia mogą dotyczyć różnych prac w Internecie. Freelancer może zająć się:

  • podwyższyć pozycję strony wynikach wyszukiwania (dobór fraz kluczowych)
  • przeprowadzić działania związane ze sprzedażą e-commerce
  • napisać treści w oparciu o content marketing stron (artykuł sponsorowany)
  • przeprowadzić audyt seo na google ads
  • napisać opisy do kategorii sklepów

 

 

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top