skip to Main Content

SEM i SEO – w co zainwestować?

SEM i SEO – w co zainwestować?

W ramach marketingu można wykorzystać strategie takie jak SEM oraz pozycjonowanie. Ich cel jest ten sam – większa rozpoznawalność firmy w sieci, promowanie działalności a także zwiększenie dochodu z biznesu online. Oba te działania najlepsze korzyści przynoszą, jeśli posiadamy specjalistyczną wiedzę na temat strategii marketingowych bądź powierzymy promowanie firmy ekspertowi. Działają jednak na różnych zasadach, różnią się również czasem działania oraz kosztami. Jaka strategia okaże się lepsza dla konkretnej marki?

SEM i SEO – czym się różnią?

SEO obejmuje szereg działań, jakie należy wykonać w celu podniesienia pozycji w wyszukiwarce Google. Frazy kluczowe są odmienne dla każdej marki, lecz wybiera się je z tych najczęściej wpisywanych w celu uzyskania odpowiedzi na dane zapytanie. Pozycjonerzy budują stronę internetową oraz pilnują, by jak najwięcej potencjalnych klientów mogło trafić na naszą firmę. Trzeba pamiętać, że stosując tę strategię, efekty nie pojawią się od razu. Pozycja w wyszukiwarce będzie rosła stopniowo. SEM to pojęcie szersze, zawierające w sobie również i SEO. Charakteryzuje się użyciem płatnych reklam jako narzędzia promocyjnego. Łącząc obie strategie, działania marketingowe mogą  przynieść lepsze efekty, ponieważ będą oddziaływać na większą skalę.

Co jest lepsze – SEM czy SEO?

Wybór odpowiednich środków służących promocji firmy to bardzo ważny element prowadzenia własnej działalności. Należy jednak opracować skuteczną strategię, tak, aby wyniki były jak najlepsze. Duże przedsiębiorstwa mogą zazwyczaj pozwolić sobie na korzystanie ze wszystkim metod od razu – zarówno z SEM, jak i z SEO. Oczywiście będzie się to wiązać z dużymi kosztami – jednak w perspektywie czasu, zazwyczaj taka kompleksowa promocja marki okazuje się bardzo pomocna i opłacalna. W wypadku posiadania małego budżetu, lepszą opcją jest stopniowe promowanie firmy. Pozycjonowanie to tak naprawdę najważniejszy krok. Zbuduje widoczność w sieci, a także wzmocni naszą domenę. Warto już na samym początku istnienia strony internetowej zrobić audyt, a następnie zoptymalizować stronę oraz przejść do kolejnych istotnych punktów strategii pozycjonowania. Kiedy już będziemy mieć ustaloną pozycję, to można wykupić reklamy w wyszukiwarce. Ważne, aby cały czas trzymać rękę na pulsie i analizować, czy przynoszą efekty. W ten sposób będziemy mogli po jakimś czasie korzystać tylko z tych reklam, które przynoszą największe zyski. Trzeba pamiętać, że jeśli przestaniemy płacić, to reklamy nie będą już nas promować – dlatego to działanie przynosi efekty jedynie krótkotrwałe i jednorazowe. Inaczej sprawa przedstawia się z SEO – raz zainwestowany w domenę internetową czas będzie się zwracał w przyszłości, zapewniając nam dobrą pozycję w wyszukiwarce. Działania SEO powinniśmy jednak prowadzić cały czas, nie przerywając ich. Strona powinna być stale dostosowywania do nowych algorytmów. Pozycjonowanie można rozszerzyć o SEM dopiero później, co świetnie uzupełni naszą strategię, bądź korzystać z płatnych reklam raz na jakiś czas.

Jak najlepiej zarządzać budżetem na marketing online?

Oczywiście SEO i SEM to nie wszystko. Istnieje też wiele innych metod działania, np. UX, reklama przez social media czy influencer marketing. Nie każdy wie, jak najlepiej podzielić budżet na marketing i które działania przyniosą najlepsze korzyści. Oczywiście podejmując decyzję, musimy mieć na uwadze głównie kosztowność różnych działań oraz nasz budżet. Bardzo duży budżet można podzielić na cztery równe części i na każde płatne działanie przeznaczyć taką samą ilość pieniędzy. To będzie świetny punkt wyjściowy, który umożliwi obserwację korzyści, jakie konkretne działania przynoszą – wtedy zyskamy możliwość manipulowania budżetem, tak, by najbardziej opłacalne strategie stanowiły większą część działań marketingowych. W wypadku, gdy nasz budżet nie jest duży, to najlepiej ograniczyć się do najbardziej istotnych punktów. Często można się spotkać z przedsiębiorcami, którzy decydują się podjąć wiele działań jak najmniejszym kosztem i koniec końców źle na tym wychodzą. Nie zawsze opłaca się np. inwestować małe pieniądze w reklamy, ponieważ mogą one nie trafić do pożądanej grupy odbiorców. Jeśli chodzi o SEO, to trzeba na ten cel przeznaczyć odpowiednią ilość pieniędzy. Tnąc koszty, nie doczekamy się wysokiej pozycji w wyszukiwarce, a przecież to jest kluczem do sukcesu. Jaka więc jest poprawna metoda promocji, jeśli nie posiadamy dużego budżetu? Warto aż do 70% pieniędzy przeznaczyć na SEO, jako że jest to zdecydowanie najważniejszy element działań marketingowych. Pozostałe 30% mogą być przeznaczone na inne, dodatkowe działania. Popularną metodą jest korzystanie z Google Ads oraz Facebook Ads – warto porównać, które reklamy dadzą nam lepsze efekty. Dobrze zainwestowane pieniądze pomogą zwiększyć reklamowy budżet, a wtedy będziemy mogli opłacać coraz to nowe strategie. Ważną rolę przy małym budżecie odgrywa stopniowe działanie. Pozwoli ono zbudować widoczność w sieci, a także zyskać nowych klientów. To, jak ostatecznie zdecydujemy się podzielić budżet, musi być dostosowane do konkretnej firmy, naszych możliwości oraz oczekiwanych rezultatów.

Jakie efekty da SEM, a jakie SEO?

Cele SEM i SEO są takie same – jest to zwiększenie widoczności w sieci oraz zyskanie klientów. Pozycjonowanie to sposób na wyróżnienie się w Internecie. Klienci, wyszukując wyróżnione frazy kluczowe, od razu powinni trafiać na naszą stronę. Efekt tego działania to większy ruch na stronie oraz więcej zrealizowanych transakcji. Aby zauważyć efekty, trzeba jednak trochę poczekać. Efekty SEM zaobserwujemy dużo szybciej – płatne reklamy natychmiast wyświetlą się potencjalnym klientom, co sprawi, że sprzedaż może momentalnie wzrosnąć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekty takiego działania są jednorazowe i trwają tak długo,  jak reklamy są wyświetlane. Obie metody mogą przynieść efekty jedynie wtedy, gdy będą dobrze zaplanowane oraz wykonane przez profesjonalistów. Dlatego warto zainwestować w dobrą agencję SEO bądź podjąć współpracę z freelancerem.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top