skip to Main Content

Własna strona internetowa: Jak sprawdzić statystyki?

Własna strona internetowa: Jak sprawdzić statystyki?

Każdy właściciel swojej strony internetowej, witryny, bloga, a także sklepu internetowego pragnie aby jego strona cieszyła się popularnością wśród internautów. Niestety bardzo często działania podejmowane w celu zdobycia odbiorców nie przynoszą oczekiwanych efektów. Nie każdy właściciel strony wie co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i nie potrafi tego zmienić. Wówczas istotne jest poznanie przyczyn i źródła niepowodzenia danej strony www. 

Warto wiedzieć, że bardzo istotne dla internetowych odbiorców jest to jakie pierwsze wrażenie zrobi na nich dana strona. Internauci po wejściu na stroną zwracają uwagę na jej walory wizualne, takie jak logo, grafiki, szatę graficzną oraz na zawartość strony głównej. Dopiero następnie jeśli odbiorca uzna, że w jego ocenie strona jest warta uwagi odwiedza jej podstrony w celu zdobycia potrzebnych informacji. Wówczas potencjalny odbiorca nawet podświadomie ocenia nawigację danej strony oraz jej użyteczność. Każda ze stron internetowych powstaje w jakimś konkretnym zamysłem i realizuje pewne określone przez właściciela cele, np. sprzedaż. Oznacza to, że przekaz takiej strony powinien być spójny. Natomiast jeśli, na którymś etapie użytkownik ulegnie rozczarowaniu może zrezygnować z następnych odwiedzin na danej stronie internetowej. Aby poznać przyczyny niepowodzenia strony doskonałym rozwiązaniem jest dokonanie analizy statystyk. Daje to możliwość sprawdzenia i weryfikacji czy cel danej strony jest realizowany.

Do dokonania analizy statystyk służą specjalne narzędzia umożliwiające przeprowadzenie analizy strony www.

Po co sprawdzać statystyki swojej strony internetowej?

Główną przyczyną dokonywania analizy statystyk danej strony www jest kontrola. To właśnie dzięki statystykom właściciele stron są w stanie monitorować niemal na bieżąco osiągane przez strony wyniki . Wówczas jeśli strona traci odbiorców właściciel jest w stanie to zauważyć i dopasować zawartość swojej strony internetowej do potrzeb internautów. Systematyczne dokonywanie analizy statystyk danej strony daje sposobność dokonania i wprowadzenia na stronie zmian, które mają za zadanie sprawienie iż witryna będzie posiadała wysoki wskaźnik konwersji.

Co dokładnie znajduje się w analizie statystyk?

Jeśli jako właściciele danej strony internetowej zdecydujemy się na przeprowadzanie analizy statystyk zyskamy możliwość zdobycia wielu informacji na temat działań użytkowników na naszej stronie. Wśród informacji zawartych w analizie strony znajdują się między innymi informacje dotyczące, takich aspektów jak:

  • czy prowadzone działania marketingowe przynoszą efekty: dzięki tej wiedzy właściciel dowiaduje się czy prowadzone działania są efektywne. Jeśli nie może dokonać adekwatnych zmian w działaniach marketingowych,
  • które działania marketingowe przynoszą efekty: jeśli są prowadzone działania marketingowe warto wiedzieć, które z nich są najefektywniejsze. Jeśli tylko część działań marketingowych przynosi efekty warto się na nich skupić,
  • jaki jest profil użytkowników, którzy odwiedzają naszą stronę www: dzięki takiej wiedzy właściciel dowie się czy jego strona jest odwiedzane przez określną grupę docelową,
  • jakie części danej strony są najchętniej oraz najczęściej odwiedzane przez odwiedzających: dzięki wiedzy co jest ciekawe na stronie dla odbiorców można skupić się właśnie na tych elementach strony i je rozwijać,
  • kiedy użytkownik rezygnuje z dalszego przeglądania strony www: takie informacje pozwolą na zauważenie co jest dla użytkowników bodźcem do opuszczenia naszej strony www.

Zestawienie tego typu informacji daje możliwość określenia na przykład: tego jakie są przyczyny spadku odwiedzin na stronie oraz podpowiedzą jakie należy wprowadzić działania aby strona cieszyła się większa popularnością wśród internautów. Dzięki narzędziom, takim jak Google Analytics oraz Google Search Console można dokonać weryfikacji danych i zachowań użytkowników. Co więcej dzięki analizie można nie tylko dopasować stronę poprzez wprowadzanie zmian pod kątem odbiorców ale także pod kątem robotów i algorytmów pozycjonujących. Jest to wysoce istotne gdyż strona posiadająca ciekawe dla odbiorców treści ale jest źle zoptymalizowana może być nisko oceniana przez algorytmy google. Gdy tak się stanie pozycja strony na liście pozycjonowania w wyszukiwarce stron jest niska, a co za tym idzie dociera do mniejszego grona odbiorców. Obecnie istnieje wiele narzędzi oferujących zbieranie danych na temat strony www.

Czym jest Google Analytics?

Do najpopularniejszych narzędzi zbierających dane o danej stronie www należy Google Analytics. Aby móc korzystać z tego narzędzia należy przede wszystkim posiadać konto w Google. Gdy już posiadamy konto w Google należy dokonać połączenia konta w Google ze swoją stroną internetową. Dzięki połączeniu system będzie w stanie zbierać potrzebne do analizy dane.

Aby móc korzystać ze statystyk strony dostarczanych przez Google Analytics, należy posiadać konto w Google. Założenie takiego konta jest w zasięgu możliwości każdego, kto choć trochę zna internet. Aby połączyć konto Google z daną strona www wystarczy wprowadzić kod śledzący, czyli tak zwaną wtyczkę. Wówczas po dokonaniu tych czynności można już zacząć korzystać ze statystyk. Dzięki statystykom można tworzyć konkretne raporty nawet dotyczące wybranych ram czasowych. Warto jednak pamiętać, aby tego temu analizy dokonywać systematycznie np. raz w miesiącu. Taka kontrola pozwoli na uzyskanie obrazu rozwoju danej strony i dokonanie ewentualnych poprawek.

Czym są gotowe raporty Google Analytics?

Oczywiście narzędzie Google Analytics daje możliwość posiadaczom stron www na skorzystanie z opcji gotowych raportów. Gotowe raporty zaprezentują pełną statystykę danej strony internetowej. Użytkownik Google Analytics może wybrać interesującą go zakładkę z raportem. Do wyboru Google Analytics oferuje:

  • Zakładkę na żywo:

W tej zakładce widnieje raport, który informuje właściciela strony w czasie rzeczywistym co dzieje się na jego stronie. Widoczna jest: ilość użytkowników odwiedzających stronę, ich lokalizacja na stronie, źródło ich wizyty, czyli jak użytkownik trafił na naszą stronę. Co więcej na tym raporcie można znaleźć informacje z jakiego urządzenia użytkownik odwiedza stronę stacjonarnie, czy też mobilnie.

  • Zakładkę odbiorcy:

W tym raporcie Google Analytics zbiera dane dotyczące użytkowników, którzy odwiedzają stronę. Wówczas zyskujemy informacje na temat:

1. danych demograficznych, takich jak wiek użytkowników,

2. danych geograficznych, takich jak: lokalizacja danego użytkownika,

3. zachowania danego użytkownika, czyli tego czy jest użytkownikiem powracającym na naszą stronę, czy nowym odbiorcą,

4. technologii, czyli dowiadujemy się z jakiego urządzenia korzysta użytkownik oraz z jakiej korzysta przeglądarki internetowej,

Dzięki zestawieniu takich danych, dzięki raportowi można wyznaczyć kierunek ulepszeń wprowadzanych na daną stronę internetową np. ulepszenia wersji mobilnej w przypadku dużej ilości użytkowników wchodzących na daną stronę www właśnie z urządzeń mobilnych.

  • Zakładkę pozyskiwanie:

Dzięki tej zakładce poznajemy dane dotyczące tego, jak użytkownik trafił na naszą stronę www. Obecnie każdy internauta ma tak naprawdę wiele różnych opcji aby trafić na daną stronę internetową np. poprzez media społecznościowe, paid search, organic search, referral, czy też direct. Znając najefektywniejsze źródła wizyt użytkowników można poprawić pozostałe bądź rozwinąć najefektywniejsze źródło wizyt.

Na co zwrócić uwagę w Google Analytics?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zbieranie danych statystycznych za pomocą Google Analytics warto zwracać dużą uwagę na współczynnik odrzuceń oraz współczynnik konwersji. Wówczas dzięki współczynnikowi odrzuceń zdobywamy wiedzę na temat tego ile procent odbiorców opuszcza naszą stronę po odwiedzeniu zaledwie jednej z jej podstron. Gdy wskaźnik odrzuceń jest wysoki może świadczyć o tym, że prezentowane na stronie treści nie są interesujące dla odbiorców. Natomiast współczynnik konwersji informuje nas, w jakim stopniu dany odbiorca reaguje na prowadzone przez nasz działania marketingowe. Wówczas można dowiedzieć się czy np. internauta zareagował na oferowaną przez naszą stronę możliwość zapisania się do newsletter bądź czy dokonał zakupów. Jeśli wartość współczynnika konwersji jest wysoka oznacza to, że użytkownik jest zainteresowany naszą stroną/ofertą i podejmuje działania. To właśnie działanie podjęte przez internatów przykładają się na zyski danej strony.

Co więcej, jeśli korzystamy z Google Analytics warto skorzystać z opcji o nazwie alerty niestandardowe. Dzięki takim alertom mamy wgląd do danych w nagłych sytuacjach. Oznacza to, że właściciel strony internetowej jest informowany o nagłym spadku odwiedzin na stronie oraz spadku konwersji. Wówczas ma możliwość szybkiej reakcji. Jest to bardzo przydatna opcja na przykład w sytuacji gdy na stronie pojawi się błąd typu źle wyświetlająca się treść strony.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top