skip to Main Content

Marketing marki i jego istota

Marketing marki i jego istota

Marketing marki to zespół metod mających na celu wykreowanie nazwy marki, opracowanie projektu, stworzenie kreatywnej komunikacji oraz przeprowadzenie działań marketingowych, które wyróżnią produkt na tle konkurencji i wypromują go. Brand marketing współdziała z różnymi gałęziami reklamy. Jego celem jest stworzenie konkurencyjnego produktu, który przyciągnie uwagę odbiorców i będzie w stanie zająć pozycję lidera na rynku.

Dlaczego marketing marki jest ważny

Ten rodzaj marketingu polega na rozwijaniu świadomości marki i produktu, budowaniu wiarygodności marki, zwiększaniu zasięgu rynkowego oraz budowaniu reputacji. Marketerzy szukają unikalnych sposobów wprowadzania produktów na rynek, aby odróżnić firmę od konkurencji i pokazać jej szczególną wartość dla klientów. W efekcie znaczenie marki i jej przewagi na rynku znacznie wzrastają.

Marketing marki dąży do budowania długotrwałych relacji z grupą docelową. Promuje wartość marki w oczach potencjalnych konsumentów, tworząc stale rosnącą bazę lojalnych klientów. Tak więc, skuteczna strategia marketingowa marki pomaga firmie wyróżnić się z tłumu, przenieść działalność na wyższy poziom, przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć sprzedaż.

Cele marketingowe marki

 • Rosnąca świadomość;
 • Zwiększona lojalność;
 • Zwiększona lojalność;
 • Kultywowanie rzeczników marki;
 • Zwiększanie wartości marki;
 • Zwiększone zaangażowanie.

Budowanie marki to trudny, ale ważny krok w osiągnięciu sukcesu biznesowego. Marketing marki pomaga rozwiązać wiele problemów, do których należy budowanie określonego wizerunku na rynku i zwiększanie dochodów. Przyjrzyjmy się najczęstszym celom, które firmy zazwyczaj realizują, opracowując strategię marki.

 • Rosnąca świadomość. Jest to zadanie o najwyższym priorytecie, ponieważ wpływa na zdolność klientów do identyfikacji firmy wśród wielu innych marek.
 • Zwiększona lojalność. Ważne jest, aby klienci nie tylko rozpoznali Twoją markę i ją wybrali, ale także do niej wracali. Możesz zmienić klientów w lojalnych klientów tylko wtedy, gdy wykażesz wartość i wyjątkowość produktów firmy.
 • Kultywowanie rzeczników marki. Jest to ważny składnik udanej promocji. Im więcej klientów poleci Twój produkt lub usługę swoim znajomym, tym wyższy będzie dochód i autorytet firmy.
 • Zwiększanie wartości marki. Renomowane firmy z marką na rynku odnoszą większe sukcesy, ponieważ ludzie wybierają marki, którym ufają.
 • Zwiększone zaangażowanie. Korzystna jest praca z aktywnymi użytkownikami, dlatego im więcej klientów wchodzi w interakcję z Twoją marką (odwiedza stronę, przegląda produkty, składa zamówienia), tym większe są szanse na stworzenie rozpoznawalnej marki.
 • Kreowanie tożsamości i wizerunku firmy. Ludzie muszą rozpoznawać Twoją markę po elementach wizualnych, takich jak czcionki, logo, kolory korporacyjne, opakowania i tak dalej.

Jak widać, cele te mają kluczowe znaczenie dla skutecznego marketingu Twojej firmy.

Strategie marketingu marki

 • Świadomość marki;
 • Indywidualny branding;
 • Znakowanie marki;
 • Ekspansja marki;
 • Własna marka;
 • Crowdsourcing;

Strategia marketingowa marki to podstawowe podejście, które wybierasz, aby promować markę i zwiększyć jej widoczność i popularność. Jeśli jest on jasno opracowany, będziesz w stanie osiągnąć pożądane rezultaty. Istnieje wiele strategii marketingowych marki, które opierają się na grupie docelowej, budżecie, kampaniach marketingowych. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich.

Rozpoznawalność marki

Ludzie identyfikują firmę po jej nazwie, logo, sloganie i kolorze. Apple, Coca Cola, Starbucks są tego dobrymi przykładami. Wykorzystują wagę swojej marki, aby zwiększyć sprzedaż i przyciągnąć klientów.

Indywidualny branding

Strategia ta jest stosowana przez duże firmy, gdy opracowują komplementarne produkty i promują je oddzielnie pod własną nazwą. Na przykład Mars, Inc. produkuje Snickers, Twix, Bounty, M&Ms i inne produkty.

Nike w każdej ze swoich kampanii promuje styl życia, a nie cechy produktu, za pośrednictwem liderów opinii. To podejście nie ma bezpośredniego związku z produktem, ale odwołuje się do emocji i uczuć. Pomaga to budować silne skojarzenia w umyśle konsumenta.

Branding „Brak marki”

Strategia polegająca na promowaniu produktu bez nazwy, drogiego opakowania, logo i innych elementów identyfikacji wizualnej, za które płacą klienci. Minimalizm w tym przypadku nie tylko przyciąga uwagę swoją prostotą, ale demonstruje dostępność produktów. To podejście jest aktywnie wykorzystywane przez Brandless. Czy wiesz, że, na jej produktach nie ma logo ani nazwy marki.

Rozszerzenie marki – ekspansja

Strategia ta jest stosowana, gdy firma o ugruntowanej pozycji na rynku decyduje się na wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług pod tą samą nazwą. W ten sposób produkty są projektowane zgodnie z opracowaną wcześniej identyfikacją wizualną. Na przykład Caterpillar, światowej sławy producent specjalistycznych maszyn, rozpoczął kiedyś produkcję telefonów z rozpoznawalnym logo.

Marka własna

Strategia ta jest powszechnie stosowana w supermarketach. Walmart z USA, na przykład, produkuje produkty po bardziej rozsądnych cenach, aby pokonać konkurencję. Podobnie postępują supermarkety Żabka i Biedronka, oferując klientom produkty pod własną marką.

Crowdsourcing

Zaangażowanie opinii publicznej w budowanie marki. Takie podejście pozwala na maksymalne zbliżenie się do preferencji klienta i pobudzenie jego zainteresowania produktem.

Jak zbudować skuteczną strategię marketingu marki

 1. Opracuj wizję firmy;
 2. Zdefiniuj grupę docelową;
 3. Trzymaj się stylu swojej marki;
 4. Obudź emocje.

Strategia marketingowa marki jest ważną częścią ogólnego planu marketingowego . Sprzyja silnym relacjom z klientami i pomaga przekonać odbiorców do wyboru produktów Twojej marki. Jeśli chcesz zbudować dobrze zarządzany biznes i opracować skuteczną strategię marketingu marki, poniżej przygotowaliśmy główne punkty do rozważenia.

Zanim jednak zaczniesz, odpowiedz na kilka pytań, które pomogą Ci podjąć właściwą i świadomą decyzję:

 1. Jaka jest główna misja Twojego produktu?
 2. Co wyróżnia Cię na tle konkurencji?
 3. Kim są Twoi klienci?
 4. Co Twoi odbiorcy sądzą o proponowanym produkcie?
 5. Jakie skojarzenia chcesz nawiązać z klientami na temat marki?

Teraz, gdy znalazłeś odpowiedzi na te pytania, możesz zacząć opracowywać strategię swojej marki.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top