skip to Main Content

Kompletny przewodnik po optymalizacji obrazów na stronie internetowej

Kompletny przewodnik po optymalizacji obrazów na stronie internetowej

Obrazy na stronie internetowej przyciągają dodatkowy ruch. Wpływają one na szybkość ładowania strony i czynniki behawioralne. Jeśli są dobrze zoptymalizowane, mogą poprawić pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach.

Jak optymalizować obrazy, aby zadowolić wyszukiwarki i użytkowników?

Ludzie często nie czytają lub nie skupiają się na tekście, zazwyczaj „skanują” strony. Często zwracają uwagę na elementy graficzne. Na podstawie tego zachowania wyszukiwarki stworzyły szereg kryteriów, według których analizują obrazy.

Sprowadzają się one do poprawy jakości treści w wynikach wyszukiwania oraz zaspokojenia potrzeb użytkownika. Dlatego, oprócz obecności obrazów na stronie, ważne jest, aby obrazy ładowały się szybko, były atrakcyjne, zawierały informacje i były wysokiej jakości.

Po wprowadzeniu zaawansowanych snippetów w SERPach Google, dotarcie do pierwszej strony za pomocą obrazów stało się bardzo proste. Co więcej, często zdarza się, że zdjęcie jest wyświetlane wraz z treścią konkurencyjnej strony.

Istnieje szansa na zwiększenie widoczności i rozpoznawalności Twojej strony dzięki obrazom. Aby uzyskać takie wyniki, należy przeprowadzić kompleksową optymalizację zdjęć. Ważne jest, aby pomóc wyszukiwarkom poprawnie analizować zawartość obrazu.

Jakie są podstawowe wymagania dotyczące tworzenia obrazów?

Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe wymagania dotyczące tworzenia obrazów sprowadzają się do następujących kwestii: format, jakość i rozmiar obrazów.

Format obrazu

Google może indeksować obrazy w formatach BMP, GIF, JPEG, PNG i WebP, a także SVG.

  • JPEG – tego formatu należy używać do zdjęć;
  • PNG – dla grafiki, czyli najprościej mówiąc wszystko, co projektant narysuje;
  • SVG – dla obrazów wektorowych.

Pojawiły się również nowe formaty, takie jak WebP i JPEG-XR. Ich zaletą jest mniejsza waga, ale niestety nie wszystkie przeglądarki obsługują jeszcze te formaty. Na przykład, JPEG-XR jest obsługiwany tylko przez IE, podczas gdy WebP jest obsługiwany przez Chrome, Operę i Androida. W związku z tym nie biorę ich pod uwagę. Ale wybór należy do Ciebie. Aby indeksować obrazy w Google należy wybrać te formaty: JPEG, GIF i PNG.

Jakość obrazów

Optymalizując obrazy dla Google, należy znaleźć najlepsze rozwiązanie pomiędzy rozmiarem i jakością grafiki, ponieważ treść jest przeznaczona przede wszystkim dla użytkownika. Upewnij się, że grafika jest przejrzysta i atrakcyjna wizualnie.

Zdjęcie, które nie odpowiada swojemu opisowi lub jest umieszczone obok niepowiązanego tekstu, jest również uważane za niskiej jakości.

Ten obraz pojawił się w wynikach wyszukiwania dla „białe psy”, który nie odpowiada rzeczywistej zawartości z powodu nieprawidłowego opisu i treści tekstu artykułu. Więcej na temat tego, jak napisać odpowiedni opis zdjęcia, będzie opisane w dalszej części artykułu.

Rozmiar i waga obrazu

Rozmiar obrazu wpływa na szybkość ładowania strony, co z kolei wpływa na ranking strony. Jeśli używasz wielu obrazów na stronie, może to znacznie spowolnić jej ładowanie. Istnieje wiele narzędzi i technik kompresji zdjęć bez utraty jakości (opowiem o nich później). Używając ich należy uważać, aby sprawdzić oryginalny obraz i ten skompresowany.

Powinieneś zmienić rozmiar swoich obrazów do rozmiaru, który chcesz, aby pojawiły się na stronie.

Przeglądarka będzie mogła łatwiej skanować zawartość strony, jeśli szerokość i wysokość obrazka zostanie określona w CSS. Dla wyświetlaczy typu retina, dodaj obrazy w rozmiarze 2x i skonfiguruj wyświetlanie różnych rozmiarów tego samego obrazu dla różnych ekranów. W przeciwnym razie, dla użytkowników, którzy otworzą obraz na wyświetlaczu typu retina, wszystkie obrazy będą wyświetlane z wizualną utratą jakości.

Rozmiar i wagę obrazów można sprawdzić za pomocą narzędzia Serpstat’s Site Audit. Serwis wyświetli listę błędów, pogrupowanych według priorytetu ważności. Aby zobaczyć wszystkie strony, które powinny zostać skompresowane, przejdź do bloku „Multimedia”, który zbiera strony z uszkodzonymi obrazami i obrazami, które są zbyt duże.

Możesz użyć rozszerzenia Serpstat Website SEO Checker, aby szybko przeanalizować obrazy na pojedynczej stronie.

Umieszczanie obrazów

Aby zapewnić, że obrazy są prawidłowo powiązane z Twoją witryną, przechowuj je na swojej domenie lub subdomenie. W przeciwnym razie użytkownicy korzystający z wyszukiwania obrazów nie będą mogli dostać się do Twojej witryny: zobaczą adres zasobu, w którym przechowywany jest obraz, nawet jeśli znajduje się on na stronie w Twojej witrynie.

Jak mogę zmniejszyć wagę zdjęcia bez utraty jakości?

Rób szybciej strony internetowe, a Google powie „Dziękuję!”. Złap niektóre usługi w chmurze, gdzie można zmniejszyć rozmiar zdjęć online.

1. Kompresor zdjęć jest darmową usługą, ale ma limit wielkości uploadu 10MB. Istnieją opcje kompresji stratnej i bezstratnej. W tym drugim przypadku funkcja jest dostępna tylko dla formatów JPG i PNG. Dzięki tej usłudze możliwa jest kompresja nawet do 90%.

2. Korzystając z interfejsu internetowego SEO Kraken, można optymalizować zarówno pojedyncze pliki, jak i wiele plików. Kraken optymalizuje obrazy zasobów internetowych poprzez wpisanie adresu url strony i uzyskanie archiwum skompresowanych obrazów.

Serwis oferuje również szereg przydatnych funkcjonalności do optymalizacji grafiki, takich jak zmiana rozmiaru obrazu, API dla zasobów internetowych oraz wtyczki dla platform WordPress i Magento.

Podobne serwisy TinyPNG, JPEGMini pozwalają na kompresję rozmiaru zdjęcia, ale w większości stosują kompresję stratną, która obniża jakość obrazu.

3. Istnieje rozwiązanie w postaci oprogramowania ImageOptim dla Mac, które domyślnie działa bez utraty i obniżenia jakości.

ImageOptim może zmniejszyć rozmiar zdjęć online dla formatów JPEG, SVG, GIF i PNG. Prosty i przyjazny dla użytkownika interfejs pozwala na kompresję wielu plików jednocześnie. Sposób działania ImageOptim polega na usunięciu metadanych, takich jak lokalizacja GPS i numer seryjny aparatu. Możesz więc publikować zdjęcia bez podawania danych osobowych, które dodają wagi Twojej grafice.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top