skip to Main Content

Promowanie sklepu internetowego – podstawy

Promowanie sklepu internetowego – podstawy

SEO (Search Engine Optimization) to zespół działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Zastanów się nad najważniejszymi aspektami osiągnięcia pozytywnych rezultatów w promocji Twojego sklepu internetowego.

Podstawowe wskaźniki jakości strony

Zestaw czynników, które mają większy wpływ na ranking są bardziej techniczne – wydajność strony, struktura i jakość treści, wygoda użytkowników. Promocja sklepów internetowych rozpoczyna się od optymalizacji tych parametrów.

Wyszukiwanie i usuwanie braków technicznych

Istnieje szereg błędów, które mogą szybko pogorszyć pozycję w rankingu, a nawet doprowadzić do całkowitego wykluczenia stron z wyszukiwania. Należą do nich następujące kwestie:

 • Błędy DNS i niedostępność strony głównej.
 • Wolne ładowanie się stron.
 • Naruszenia lub problemy związane z bezpieczeństwem.
 • Certyfikaty SSL nie są prawidłowo skonfigurowane.
 • Duża liczba niedziałających linków wewnętrznych.
 • Duplikaty stron i brakujące meta tagi.

Błędy krytyczne związane z niedostępnością serwisu lub większości jego stron, a także obecność wirusów, szybko prowadzą do spadku pozycji w rankingu. Duplikaty i braki tagów mają słabszy negatywny wpływ, ale te problemy również powinny być rozwiązywane tak szybko, jak to możliwe.

Google oferuje webmasterom korzystanie ze specjalnych paneli kontrolnych, które zbierają przydatne informacje o stanie witryny – Google Search Console i . Rejestracja w tym serwisie to pierwszy krok dla każdego optymalizatora strony www. Tutaj można uzyskać informacje o liczbie zaindeksowanych stron, ich obecności w wyszukiwaniu, a także skorzystać z innych możliwości poprawy wydajności.

Typowym problemem technicznym w sklepach internetowych jest długi czas odpowiedzi serwera oraz niska prędkość ładowania strony w przeglądarce użytkownika. Może to być spowodowane niewystarczającą wydajnością usługi hostingowej lub serwera dedykowanego.

Błąd „wolno ładującej się strony” może być spowodowany innymi czynnikami:

 • Niezoptymalizowany silnik sklepu internetowego, brak cache’owania. W tym przypadku do przygotowania stron po stronie serwera wymagana jest zbyt duża ilość zasobów obliczeniowych. Problem pojawia się nawet na wysokowydajnym sprzęcie, gdy liczba odwiedzających wzrasta. Rozwiązaniem jest modyfikacja silnika sklepu lub zmiana CMS (Content Management System) – systemu zarządzania treścią.
 • Nieprawidłowe ustawienia indeksowania. Wyszukiwarki mogą przeciążyć serwer, jeśli spróbują zaindeksować dużą liczbę stron naraz. Rozwiązanie: Dostosowanie prędkości indeksowania poprzez Panel Webmastera pomoże Ci pozbyć się tego problemu.

Wskazówka: Skonfiguruj cotygodniowe raporty stanu i automatyczne powiadomienia o wystąpieniu problemów. Będziesz w stanie je naprawić, zanim negatywnie wpłyną na Twoje wyniki w rankingu wyszukiwarek.

Nie zapominaj o przestrzeganiu oficjalnych zaleceń dotyczących technicznego komponentu wydajności witryny. Aktualne trendy dla IM to obowiązkowe stosowanie certyfikatów SSL oraz optymalizacja strony pod kątem poprawnego wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Konfiguracja geotargetowania

W zależności od wybranej niszy produktowej, konkurencja w skali kraju może być bardzo ostra, a promocja sklepu internetowego będzie wymagała znacznych nakładów. Zawsze łatwiej i taniej jest promować IM na poziomie regionalnym.

Wskazówka: Jeśli sprzedajesz produkty, które mogą być wysyłane przez pocztę lub firmy przewozowe takie jak Inpost Rafała Brzoski, po niskich kosztach masz niewielu bezpośrednich konkurentów.

Istnieje również bardziej skomplikowana, ale skuteczna opcja: możesz utworzyć subdomeny takie jak [Miasto].[polski-skelp].[pl] i tworzyć unikalne treści promujące Twój sklep internetowy w poszczególnych regionach.

Zwróć uwagę na usługę „Google, My Business” – wypełnienie profilu firmy w tym serwisie przyciągnie dodatkowy ruch regionalny do Twojego sklepu internetowego za pomocą Google Maps i powiązanych aplikacji mobilnych (Nawigator). Strony z tego samego regionu dla Webmastera i Katalogu są lepiej pozycjonowane w regionalnych wynikach wyszukiwania. Usługa Google, My Business, pozwoli Ci przyciągnąć ruch regionalny w tej wyszukiwarce.

Ważne: Google Search Console nie pozwala na ustawienie regionu dla witryny. Dla tej wyszukiwarki lepiej jest używać w treści tekstowej fraz odnoszących się do geografii, takich jak „kup [twój produkt] w [twoje miasto]” itp.

Tworzenie i optymalizacja treści

Nie da się wypromować strony sklepu internetowego bez wysokiej jakości treści. Jeśli strona jest wypełniona tylko nazwą przedmiotu i jego ceną, to jest to zbyt mało, aby uzyskać wysoką pozycję w rankingu. Strony z niskiej jakości opisami produktów prawie nigdy nie trafiają na szczyt.

Wymagania dotyczące opisów:

 • Minimalna długość opisu to 500 znaków.
 • Teksty muszą być unikalne i łatwe do odczytania.
 • Jeśli opis jest długi, powinien zawierać strukturę podtytułów. Zachęca się do stosowania wypunktowanych i numerowanych list, tabel i różnych stylów czcionek.

Każdy obrazek powinien być opatrzony znacznikami alt, a dla strony produktu powinny być zainstalowane meta tagi Title, Description i Keywords. Większość systemów CMS, które wspierają funkcjonalność sklepu internetowego, pozwala na uzupełnienie tych pól bez konieczności edycji układu HTML dokumentu.

Przygotowanie opisów lepiej rozpocząć od kompilacji rdzenia semantycznego. Istnieje wiele usług online, które będą automatycznie wybierać frazy kluczowe na podstawie określonego tematu lub stron konkurentów. Pracę nad rdzeniem semantycznym lepiej zacząć od wyboru słów kluczowych poprzez usługę Google Trends.

Frazy kluczowe w opisach produktów to jedyny skuteczny sposób, aby pomóc wyszukiwarce w wyświetlaniu w wynikach wyszukiwania odpowiednich linków do Twojego komunikatora. Jednak używanie zbyt wielu tych samych słów kluczowych w tekście (spamowanie) może bardziej zaszkodzić rankingowi i prowadzić do obniżenia wskaźników jakości witryny.

Skuteczność kompleksowego podejścia do promocji sklepu internetowego

Na wynik działań promocyjnych ma wpływ kombinacja czynników. Nie można skupiać się tylko na treści i nie zwracać uwagi na optymalizację czynników behawioralnych czy technicznych. Promocja sklepu internetowego jest skuteczna tylko wtedy, gdy zastosuje się podejście zintegrowane, a to wymaga wiele czasu i wysiłku.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top