skip to Main Content

Obserwacja konkurencji przy pozycjonowaniu

Obserwacja konkurencji przy pozycjonowaniu

W dzisiejszych czasach prawie niemożliwe jest znalezienie sektora działalności gospodarczej, w którym nie ma konkurencji. Bez względu na to, co robisz, zawsze znajdzie się ktoś, kto oferuje podobny lub zbliżony produkt. Dlatego właśnie badanie konkurencji jest istotną częścią opracowywania kompleksowej strategii marketingowej online. Często jednak wszystko sprowadza się do analizy strony i cenników konkurencji. Jednak przy odpowiednim podejściu można uzyskać o wiele więcej przydatnych informacji. Przeczytaj, dlaczego potrzebujesz wywiadu konkurencyjnego w marketingu internetowym i jak to zrobić.

Dlaczego warto badać swoją konkurencję

Analiza konkurencji to zbieranie informacji na temat działalności firm, które działają w Twojej niszy, prowadzą podobną działalność i mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na zyski Twojej firmy.

Analiza konkurencji pomoże Ci zrozumieć sytuację w Twojej niszy oraz to, na czym powinieneś skupić swoją działalność. Możesz przejrzeć udane rozwiązania konkurencji i zidentyfikować ich błędy, zidentyfikować popularne produkty i sformułować unikalne oferty. Głównym zadaniem analizy konkurencji jest zbadanie strategii rozwoju konkurentów, identyfikując wszystkie zalety i wady.

Zebrane informacje są wykorzystywane w takich sytuacjach jak:

 • Planowanie taktyk marketingowych;
 • Rozwój pozycjonowania firmy;
 • Kształtowanie polityki asortymentowej i produktowej;
 • Kształtowanie się cen produktów;
 • Tworzenie strategii promocji produktu.

Szczegółowa analiza niszy pozwoli Ci przewidzieć potencjał Twojego projektu. Na podstawie zebranych danych będziesz mógł właściwie zorganizować swoje działania marketingowe – znaleźć punkty wzrostu i zminimalizować ryzyko, opracować strategię promocji od podstaw lub udoskonalić obecną strategię.

Jak rozpoznać swoją konkurencję

Twoi konkurenci to firmy/przedsiębiorcy, z którymi będziesz konkurował o uwagę konsumenta końcowego. Zazwyczaj, wchodząc na rynek offline, firma zna swoich głównych konkurentów. Jednak przy promocji w sieci ważne jest, aby ocenić aktywność online głównych konkurentów, których należy najpierw zidentyfikować. I właśnie na tym etapie często dochodzi do błędów.

W sieci często można spotkać się z zaleceniem, że konkurencja online powinna być wyszukiwana na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania dla słów kluczowych związanych z konwersją. W szczególności zalecane jest wpisanie w pole wyszukiwania popularnego zapytania handlowego. Na przykład: „kup produkt X”, „zamów usługę Y”. Następnie wszystkie strony należy zapisać. Będzie to lista głównych konkurentów w wyszukiwarce.

Jednak przy powyższym podejściu istnieje duże prawdopodobieństwo błędnej identyfikacji konkurentów. Niektóre z odnalezionych stron nie będą wcale Twoimi konkurentami. Poświęcisz czas na analizę, ale na podstawie danych zbudujesz błędną strategię promocji. Bardziej odpowiednie jest zatem następujące podejście:

Krok 1: Zidentyfikuj wszystkich możliwych konkurentów

Konkurencji można szukać na różne sposoby. Na przykład:

 • Przyjrzyj się, na jakie strony trafia potencjalny klient, szukając produktu/usługi;
 • Zapytaj ekspertów rynkowych, kogo uważają za ważnego w Twojej niszy;
 • Dowiedz się od swoich docelowych klientów, produkty których firm są bardziej skłonni kupić;
 • Przeczytaj ankiety branżowe, które zawierają listę kluczowych graczy w danej niszy.

Twoim zadaniem na tym etapie jest sporządzenie szczegółowej listy firm, które mogą zaoferować rozwiązanie potrzeby lub problemu Twojego docelowego konsumenta. Pamiętaj, że Twoja wstępna lista może składać się z kilkudziesięciu firm na różnych poziomach.

Krok 2: Zidentyfikuj kluczowych konkurentów

Za kluczowych uważa się konkurentów, których działania mogą potencjalnie zwiększyć lub zmniejszyć Twoje zyski. Są to osoby, do których trafiają Twoi odbiorcy lub od których przychodzą do Ciebie klienci. Kluczowi konkurenci mogą działać w Twoim lub innym segmencie cenowym, w tym mogą być głównymi przedstawicielami niszy.

Krok 3: znajdź bezpośrednich kluczowych konkurentów

Podziel istniejącą pulę konkurentów na kategorie według branży:

 • Bezpośrednio. Są to firmy, które oferują podobny produkt na podobnym rynku i współpracują z Twoją grupą docelową.
 • Pośrednie. Są to firmy, które pracują z Twoją grupą docelową, ale oferują inny produkt jako alternatywę dla Twojego produktu.
 • Głównym zagrożeniem dla Ciebie jest bezpośrednia konkurencja, która ma bezpośredni wpływ na sprzedaż.

Krok 4: Oceń poziom swojej konkurencji

Podziel zidentyfikowanych bezpośrednich konkurentów na silnych i słabych. Oceniaj swoich konkurentów w porównaniu z własną firmą według takich wskaźników jak:

 • Skala działalności (udział w rynku);
 • Wsparcie sprzedaży (zaangażowane kanały);
 • Poziom rozpoznawalności produktu.

Silna konkurencja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Twojej firmy, ponieważ to właśnie do niej mogą udać się Twoi klienci.  Słaba konkurencja może być źródłem wzrostu, ponieważ odpowiednią pracą można zwabić ich odbiorców. W analizie konkurencji wskazane jest skupienie się na poważniejszych rywalach.

Krok 5: Wybierz swoich konkurentów do analizy

Skorzystaj z narzędzi do śledzenia konkurencji aby określić pozycję Twojej konkurencji w rankingach wyszukiwarek. Każdy użytkownik może sprawdzić Twój ranking. Aby sprawdzić pozycje w Google potrzebna jest rejestracja.

Co wchodzi w skład wywiadu konkurencyjnego

W marketingu internetowym nie ma standardów dotyczących badań konkurencji. Parametry do badania są zawsze dobierane indywidualnie. Można jednak wskazać czynniki, których badanie pozwoli zamknąć większość pytań. W szczególności konieczne jest dokonanie oceny:

 • strona internetowa konkurenta;
 • źródła ruchu;
 • semantyka strony WWW;
 • reklama kontekstowa;
 • aktywność na portalach społecznościowych.

Na podstawie uzyskanych informacji można zaplanować optymalną strategię promocji. Badanie stron internetowych konkurencji pomoże Ci poznać ich mocne i słabe strony. Możesz „szpiegować” dobre rozwiązania lub zidentyfikować wady konkurencji i poprawić podobne błędy na własnej stronie. Badania można również wykorzystać do stworzenia oferty, która będzie się różniła od oferty konkurencji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top