skip to Main Content

Jak wykorzystać Keyword Difficulty w planowaniu działań SEO?

Jak wykorzystać Keyword Difficulty w planowaniu działań SEO?

Podczas gdy Google utrzymuje nas na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami algorytmów, które ciągle ewoluują, jedna rzecz pozostaje niezmienna dla inbound marketingu, który chce zoptymalizować swoje strony pod kątem wyszukiwania: badanie słów kluczowych.

Co to jest Keyword Difficulty (Keyword research)?

Keyword Difficulty to proces znajdowania i analizowania rzeczywistych wyszukiwanych haseł, które ludzie wpisują do wyszukiwarek. Spostrzeżenia, które można uzyskać na temat tych rzeczywistych terminów wyszukiwania mogą pomóc w rozwoju strategii treści, jak również szerszej strategii marketingowej.

Dlaczego keyword research jest ważny?

Coraz częściej słyszymy, jak bardzo SEO rozwinęło się w ciągu zaledwie ostatnich 10 lat i jak mało ważne stały się same słowa kluczowe, abyśmy mogli zajmować wysokie pozycje w wyszukiwaniach, które ludzie wykonują każdego dnia.

I do pewnego stopnia jest to prawda; używanie słów kluczowych, które dokładnie pasują do zapytania osoby szukającej nie jest już najważniejszym czynnikiem rankingowym w oczach profesjonalisty SEO. Raczej jest to intencja za tym słowem kluczowym, i czy kawałek treści decyduje się na tej intencji, czy nie (będziemy mówić więcej o intencji w minutę).

Keyword research mówi Ci, jakie tematy interesują ludzi i pod warunkiem, że używasz odpowiedniego narzędzia SEO – jak popularne są te tematy wśród Twoich odbiorców. Badając słowa kluczowe, które uzyskują wiele wyszukiwań miesięcznie, możesz zidentyfikować i posortować swoje treści według tematów, dla których chcesz tworzyć treści. Następnie możesz użyć tych motywów, aby wskazać, jakich słów kluczowych szukasz i na co kierujesz.

Badając słowa kluczowe pod kątem ich popularności, wielkości wyszukiwania i ogólnego przeznaczenia, możesz odpowiedzieć na pytania, na które większość osób z Twojej grupy odbiorców chce znać odpowiedzi.

Jak intencje wpływają na badanie słów kluczowych?

Intencje Użytkownika są obecnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na Twoją zdolność do zajmowania wysokich pozycji w wyszukiwarkach takich jak Google. Dziś ważniejsze jest, aby Twoja strona rozwiązywała problem, który wyszukiwarka zamierza rozwiązać, niż aby po prostu przenosiła słowo kluczowe użyte przez wyszukiwarkę. Więc jak to wpływa na badania słów kluczowych, które przeprowadzasz?

Słowa kluczowe są łatwe do przyjęcia na pierwszy rzut oka, a niestety pod powierzchnią mogą mieć wiele różnych znaczeń. Ponieważ Twój cel wyszukiwania jest bardzo ważny dla Twojego potencjału rankingowego, musisz być szczególnie ostrożny przy interpretacji docelowych słów kluczowych.

Aby sprawdzić intencje użytkownika w słowie kluczowym, zaleca się, aby po prostu wpisać to słowo kluczowe do wyszukiwarki i zobaczyć, jakie rodzaje wyników się pojawią.

Mam zamiar nakreślić proces badania słów kluczowych, które można śledzić, aby pomóc Ci wymyślić i zawęzić listę terminów, które należy kierować. W ten sposób można opracować i wdrożyć solidną strategię słów kluczowych, która pomoże Ci znaleźć te terminy wyszukiwania, które naprawdę Cię interesują.

Jak wyszukiwać słowa kluczowe dla Twojej strategii SEO

Stwórz listę ważnych, istotnych tematów w oparciu o to, co wiesz o swoim biznesie.

Aby rozpocząć ten proces, pomyśl o tematach, które chcesz uplasować w rankingu w kategoriach ogólnych segmentów. Będziesz wymyślić około 5-10 segmentów tematycznych, które uważasz, że są ważne dla Twojej firmy, a następnie użyjesz tych segmentów tematycznych, aby pomóc wymyślić jakieś konkretne słowa kluczowe później w procesie.

Wypełnij grupy tematyczne słowami kluczowymi.

Teraz, gdy masz kilka segmentów tematycznych, na których chcesz się skupić, nadszedł czas, aby zidentyfikować kilka słów kluczowych, które należą do tych segmentów. Są to frazy kluczowe, które uważasz za ważne dla rankingu w wynikach wyszukiwania (strony wyników wyszukiwania), ponieważ Twój klient docelowy prawdopodobnie będzie szukał na te konkretne terminy.

Na przykład, gdybyśmy mieli wybrać najnowszy blog tematyczny dla firmy produkującej oprogramowanie do inbound marketingu – „marketing automation” – zrobilibyśmy burzę mózgów na kilka fraz kluczowych, które naszym zdaniem ludzie będą wpisywać w tym temacie. Mogą to być:

  • Narzędzia automatyzacji marketingu;
  • Jak korzystać z oprogramowania do automatyzacji marketingu;
  • Co to jest marketing automation?;
  • Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję oprogramowania do automatyzacji marketingu?;
  • Automatyzacja email marketingu;
  • Najlepsze narzędzia do automatyzacji.

Celem tego kroku nie jest stworzenie ostatecznej listy fraz kluczowych. Chcesz po prostu uzyskać masę fraz, które Twoim zdaniem potencjalni klienci mogą wykorzystać do znalezienia treści istotnych dla tej konkretnej grupy tematycznej. W dalszej części procesu zawęzimy listę, abyś nie miał czegoś zbyt uciążliwego. Gdy masz już ostateczną listę, istnieją pewne narzędzia oparte na danych dostępne dla Ciebie, aby dowiedzieć się, które słowa kluczowe są prawdopodobne, aby uplasować się dobrze dla.

Przeglądaj powiązane wyszukiwane hasła.

To twórczy krok, o którym być może myślałeś już podczas badania słów kluczowych.  Jeśli masz problemy z wymyśleniem dodatkowych słów kluczowych, których ludzie mogą szukać na określony temat, przejdź do Google.pl i spójrz na odpowiednie wyszukiwane hasła, które pojawiają się po wstawieniu słowa kluczowego. Podczas wpisywania frazy i przewijania do dołu wyników Google zauważysz sugestie wyszukiwania związane z oryginalnym wpisem. Te słowa kluczowe mogą wywoływać pomysły na inne słowa kluczowe, które warto wziąć pod uwagę.

Sprawdzenie, czy każdy segment posiada kombinację słów kluczowych i słów kluczowych long tail.

Jeśli nie wiesz, jaka jest różnica między słowami kluczowymi a słowami kluczowymi o długim ogonie (long tail), pozwól nam wyjaśnić. Słowa kluczowe o długim ogonie to frazy kluczowe, które są zazwyczaj krótsze i bardziej ogólne w swojej naturze – mają zazwyczaj długość od jednego do trzech słów, w zależności od tego, z kim rozmawiasz. Z drugiej strony, słowa kluczowe z długiego ogona to dłuższe frazy kluczowe, zazwyczaj zawierające trzy lub więcej słów.

Ważne jest, aby upewnić się, że masz mieszankę terminów podstawowych i long-tail, ponieważ to da Ci strategię słów kluczowych, która jest dobrze wyważona z długoterminowymi celami i krótkoterminowymi korzyściami. To dlatego, że podstawowe terminy są zwykle wyszukiwane częściej, co czyni je często (nie zawsze, ale często) znacznie bardziej konkurencyjne i trudniejsze do rankingu dla niż długi ogon terminów.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top