skip to Main Content

Jak wykorzystywać pozycjonowanie lokalne?

Jak wykorzystywać pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to jedno ze standardowych działań z zakresu SEO. Jest ono przeznaczone dla tych stron oraz firm, które oferują swoje usługi w określonym miejscu. Ma ono na celu zwiększenie widoczności strony internetowej, ale tylko w regionie, którego dotyczą wpisywane frazy. Dzięki temu rozwiązaniu, istnieje większa szansa, że mieszkańcy oraz turyści, trafią właśnie na naszą stronę. Dlatego też warto wyjść do swoich potencjalnych klientów, zaznaczyć swoją obecność w sieci, a tym samym zwiększyć ruch organiczny na swojej stronie. O tym jak to zrobić i jak wykorzystywać pozycjonowanie lokalne, dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.

Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Aby można było wprowadzić pozycjonowanie lokalne, najpierw należy przeprowadzić kompleksowy audyt SEO naszej strony internetowej. Dzięki niemu dowiemy się, jakie popełniliśmy w przeszłości błędy i co warto zmienić. Audyt pokaże nam również parametry techniczne, które posiada nasza witryna. Dzięki niemu będziemy również wiedzieć, jaką strategię należy obrać, aby móc wprowadzić skuteczne pozycjonowanie lokalne.

Warto zwrócić uwagę na dobór słów kluczowych. Są to słowa, dzięki którym użytkownicy będą w stanie trafić na naszą stronę. Dlatego też należy zadbać, by były one dopasowane do tego, co chcemy przekazać potencjalnym klientom. Musimy również dowiedzieć się, jakie słowa internauci wpisują w wyszukiwarkę, jeżeli chcą znaleźć konkretne witryny. Zadbajmy o to, by nie były to tylko słowa, które będą związane z naszą firmą. Niech wśród słów kluczowych znajdą się również pojęcia, które nawiązują do konkretnego regionu. Jeżeli więc prowadzimy kwiaciarnie na warszawskim Powiślu, wśród słów kluczowych powinny znaleźć takie słowa jak: kwiaciarnia, Warszawa, Powiśle, kwiaty oraz kwiaciarnia Warszawa Powiśle. Dzięki takiemu rozwiązaniu, trafią do nas realne osoby z okolice, które prawdopodobnie zdecydują się na skorzystanie z naszych usług.

Jeżeli jednak posiadamy kilka oddziałów firm w różnych miastach, powinniśmy zadbać o odpowiednie podstrony – w zależności od danego regionu. Jak więc widać, możliwe jest również pozycjonowanie lokalne w sytuacjach, kiedy nasz biznes nie obejmuje tylko jednego miejsca. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu podstron, użytkownicy nie będą trafiać na ogólną stroną firmy, ponieważ wyszukiwarka automatycznie przekieruje ich do odpowiedniej zakładki. Za tym rozwiązaniem idzie wiele korzyści. Wyszukiwarka Google uwielbia dobrze wypozycjonowane lokalnie witryny, więc umieszczać nas będzie na wyższych pozycjach w jej wynikach. Zmniejszy się również współczynnik odrzuceń, a także zwiększy konwersja. Są to tylko przykłady technik pozycjonowania lokalnego, a każdy tego rodzaju zabieg powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami oraz strategią, która powinna zostać opracowana przez ekspertów SEO.

Pozycjonowanie lokalne – zasady działania

Dzięki dzisiejszej technologii, Google podsuwa swoim użytkownikom wyniki wyszukiwania najwyższej jakości. Algorytmy tego internetowego giganta, biorą pod uwagę lokalizację urządzenia z którego zostało wysłane zapytanie (można ją sprawdzić na samym dole – pod wynikami wyszukiwania). Dlatego też, użytkownicy w innych miastach, otrzymają zupełnie inne wyniki, nawet jeśli wpisali dokładnie to samo wyrażenie. Ułatwia to życie internatom. Jeśli ci w Katowicach wpiszą „fryzjer”, nie pojawiają im się zakłady w Białymstoku, a te, które są najbliżej ich miejsca pobytu.

Dlatego też, internauci nie muszą już wpisywać zapytania z nazwą miejsca. Wystarczy, że będą oni mieli włączoną funkcję geolokalizacji. Dziś, to my sami – właściciele witryn, powinniśmy zadbać o to, by nasze strony były widoczne i pokazywały się użytkownikom, którzy przyzwyczajeni są do tego, że wyszukiwarka Google „czyta im w myślach”. W tym celu należy dopasować się do algorytmów i sprawić, by były one przydatne i dla nas.

Wdrażanie pozycjonowania lokalnego

Jak wspominaliśmy, pozycjonowanie lokalne jest lokalnym SEO. I tak jak w przypadku tradycyjnego, ogólnoświatowego pozycjonowania, stosuje się w tym przypadku dokładnie te same techniki optymalizacji. Dbajmy więc o responsywność witryny, czyli sprawmy, by użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych mogli przeglądać naszą stronę bez żadnych utrudnień. Sprawdźmy jaki jest czas ładowania witryny, a jeżeli jest zbyt długi – poprawmy go. Jeżeli czas ładowania będzie niekorzystny, możemy zapomnieć o wysokich pozycjach w wyszukiwarkach. Nie będą nas odwiedzać również ci, którzy jakimś cudem znajdą się na naszej stronie. Zrezygnują oni z jej przeglądania po dwóch sekundach oczekiwania

Warto zainteresować się również znacznikami schema, czyli elementami kodu, które umożliwiają dokładne opisanie pewnych elementów, które znajdują się w witrynie. Dzięki temu rozwiązaniu, można wybrać rodzaj wykonywanej działalności, podać konkretny adres naszej firmy, a także przedstawić godziny jej otwarcia lub oceny innych użytkowników. Schema wdraża się za pomocą kilku sposób, a są to: RDFJSON-LD oraz Microdata.

Mapa Google i pozycjonowanie lokalne

Na pewno spotkaliście się nieraz z wizytówkami firmowymi, które dostępne są w wyszukiwarce Google. Są one tworzone przez algorytm, który zbiera informacje w inteligentny sposób, a następnie udostępnia je swoim użytkownikom. Dlatego też, nawet jeżeli nigdy nie robiliśmy tego sami, istnieje dość duża doza prawdopodobieństwa, że Google zrobiło to za nas. Jeżeli więc na mapie Google są dane o naszej firmie, a nie możemy ich edytować, zgłośmy prawo do ich modyfikacji. Internetowy gigant ułatwia to w maksymalny możliwy sposób. Podajemy więc wszystkie dane o swojej działalności, godziny otwarcia, adres internetowy oraz telefon. Dzięki temu posiadać będziemy wizytówkę, która pokazywać się będzie wszystkim tym, którzy szukać będą danej firmy w swoim otoczeniu. To element SEO lokalnego. Google pozwala również dodawać internautom opinie o danych miejscach. Warto ich nie bagatelizować, ponieważ internauci zwracają na nie uwagę. Konto w Google Moja Firma to również element lokalnego SEO.

 

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top