skip to Main Content

Google – moja firma w wynikach wyszukiwania: Pozycjonowanie lokalne SEO

Google – moja firma w wynikach wyszukiwania: Pozycjonowanie lokalne SEO.

Pozycjonowanie lokalne pozwala pozycjonować Twoją firmę w wyszukiwarkach tak, aby była widoczna dla potencjalnych klientów, gdy przeprowadzają lokalne wyszukiwania związane ze sprzedawanymi produktami i usługami.

Oferuje bardzo ukierunkowane podejście do marketingu online: nie jest to tym samym jak porzucenie broszur w SKRZYNKACH POCZTOWYCH lub płacenie za reklamę w lokalnej gazecie, która może nie być widoczna dla potencjalnego klienta naprawdę zainteresowanego Twoimi produktami lub usługami.

Zobaczmy, czym jest lokalne pozycjonowanie, jak działa, jakie są możliwe obszary zastosowania pozycjonowania lokalnego i jak może przyspieszyć rozwój małej (lub dużej) lokalnej firmy.

Czym jest lokalne SEO?

Lokalne wyniki wyszukiwania to proces optymalizacji pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania.

Jeśli SEO z definicji jest zestawem optymalizacji on-site i off-site mających na celu poprawę rankingu strony internetowej w wyszukiwarkach, lokalne SEO można zdefiniować jako jego odpowiednik w kluczu lokalnym.

Pozycjonowanie lokalne dotyczy technik optymalizacyjnych, które sprzyjają dobremu pozycjonowaniu przy tzw. „wyszukiwaniu lokalnym”, czyli wyszukiwaniu prowadzonym dla konkretnej lokalizacji lub obszaru zainteresowania.

Wraz z wprowadzeniem Universal Search, Google zaczął wyświetlać na jednej stronie wyniki wyszukiwania w Internecie wraz z wynikami wyszukiwania swoich priorytetowych silników: Wiadomości, Filmy, Obrazy i Mapy. Wyszukiwarki zwracają trafne wyniki na podstawie aktualnej lokalizacji wyszukiwanego użytkownika.

Gdy użytkownik wpisuje zapytanie lokalne, takie jak „dentysta Warszawa”, Google będzie zwykle wyświetlać wyniki dla gabinetów dentystycznych najbliższych użytkownikowi, biorąc w ten sposób pod uwagę lokalizację wyszukiwarki.

Z technicznego punktu widzenia dzieje się tak za pośrednictwem algorytmu Google Pigeon, który został zaprojektowany i wydany w celu powiązania lokalnego algorytmu wyszukiwania Google z algorytmem internetowym, w celu poprawy parametrów rankingu w oparciu o odległość i pozycję użytkownika, który wyszukuje.

Google Pigeon zmniejszył zakres wyszukiwania, faworyzując firmy bliżej fizycznej lokalizacji wyszukiwarki.

Mówiąc prościej,optymalizacja SEO w kluczu lokalnym będzie służyć do zapewnienia widoczności lokalnym firmom po geolokalizowanym zapytaniu: gdy użytkownik wpisuje zapytanie jako „restauracja Warszawa”, najbardziej lokalnie zoptymalizowana witryna będzie miała większą widoczność, zwiększając w ten sposób liczbę wizyt na stronie, a tym samym możliwych konwersji.

Dlaczego pozycjonowanie lokalne SEO jest ważne: największe korzyści

Główną zaletą jest uzyskanie widoczności online i postawienie się w pozycji do przechwycenia:

Użytkownicy, którzy już znają Twoją firmę

Ważne jest, aby Twoja witryna była wyświetlana w Mapach Google, aby użytkownicy mogli znaleźć Twoje dane kontaktowe.

Być może użytkownik zna już Twoją firmę, ale nie zna Twojego numeru telefonu ani adresu.

Jeśli poprawnie zoptymalizowałeś swoją witrynę, te dane o lokalizacji można łatwo znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarek.

Użytkownicy, którzy nie znają Twojej firmy

Co ważniejsze, użytkownicy często nie znają Twojej firmy, a kiedy wyszukują w Google hasła, takie jak „pizzeria”, „prawnik” lub „dentysta w Warszawie”, pojawiające się w serpach na mapach Google, zwiększają prawdopodobieństwo nawiązania kontaktu i pozyskania nowych klientów.

Twoja witryna na najwyższych pozycjach „lokalnych” wyników Map Google

Przeniesienie witryny do pierwszych wyników pod mapę Google pozwala uzyskać duży ruch i daje użytkownikom możliwość dotarcia do Ciebie przy minimalnym wysiłku, klikając przycisk „Wskazówki” po prawej stronie wyników, korzystając w ten sposób z nawigatora Google Maps.

Ile razy zdarzyło Ci się znaleźć aktywności w miejscu, którego nie znałeś, i wyszukać na smartfonie dowolne miejsca, na przykład restaurację lub pub, pisząc w Google „restauracja + miejsce”? Prawdopodobnie zdałeś sobie sprawę, że wyniki dostarczone przez Google były związane z działaniami w Twojej okolicy, ale nie wszystkimi działaniami, tylko tymi, które Google uznał za istotne w przeprowadzonym wyszukiwaniu.

Celem Lokalnego SEO jest zwiększenie widoczności Twojej firmy poprzez przeniesienie Twojej witryny na szczyt lokalnych wyników wyszukiwania.

Jeśli masz fizyczny biznes, który w związku z tym potrzebuje również prawdziwych klientów, musisz przekazać na swoją stronę internetową geograficznie odpowiedni ruch internetowy, to znaczy taki, który odbywa się w  fizycznej lokalizacji.

Optymalizacja informacji kontaktowych aktywności, dodawanie zdjęć, godzin otwarcia i zamknięcia, pomoże Ci w wyborze wyszukiwań, takich jak „rodzaj aktywności + miejsce”.

Najważniejsze czynniki rankingowe dla lokalnych wyników wyszukiwania

1) Kompletność danych

Jednym z aspektów, który najbardziej wpływa na lokalne wyniki wyszukiwania, jest trafność między wyszukiwaniem dokonanym przez użytkowników a treścią, którą aktywność umieściła w ich witrynie i w profilu Google Moja Firma.

Oczywiste jest, że Google łatwiej jest stworzyć korespondencję z działaniami, które najbardziej zadbały o wprowadzone informacje. Informowanie użytkowników o tym, kiedy i gdzie mogą Cię znaleźć, ma ogromne znaczenie, aby być dobrze pozycjonowanym. Chociaż koncepcyjnie jest to bardzo prosta rzecz do zrozumienia, wiele firm ma niekompletne lub różne adresy w sieci.

Ważne jest, aby dokładnie określić fizyczny adres działania, numer telefonu, adres strony internetowej i kategorię aktywności. W przypadku przeniesienia aktywności zawsze konieczne jest aktualizowanie informacji w sieci, aby uniknąć niezgodnych danych i generowania zamieszania u użytkowników.

2) Weryfikacja aktywności

Weryfikacja aktywności jest bardzo ważna, aby potwierdzić, że Twoja aktywność jest obecna pod adresem wskazanym podczas rejestracji. Rejestrując swoją firmę w Google Moja Firma, klikając specjalny przycisk, upewnisz się, że Google wyśle Ci pocztówkę na adres wskazany w profilu, po otrzymaniu przekażesz Google opinię za pomocą zawartego w niej kodu.

3) Godziny otwarcia

Czy jest coś bardziej nieprzyjemnego niż wyszukanie interesującego nas obiektu w Google, przeczytanie, że dokładnie w ten dzień i o tej porze jest otwarty, podjechanie pod jego adres i znalezienie go zamkniętego? To niepotrzebna strata czasu klienta, która karmi negatywne uczucia wobec Twojej firmy.

„Udało nam się zaprowadzić użytkownika do naszych drzwi, nie pozwólmy mu uciec!”

Wskazanie właściwych godzin i dni otwarcia, w tym świąt, jest bardzo ważne dla budowania lojalności klientów.

4) Zarządzanie recenzjami

Recenzje są bardzo potężnym narzędziem, przydatnym, aby wiedzieć, co użytkownicy o nas myślą. Pomimo niezwykłej prostoty, z jaką możemy odpowiadać użytkownikom, którzy decydują się na komentarze, wiele działań pomija ten aspekt.

Recenzje pozwalają nam skontaktować się z naszymi klientami, dlatego nigdy nie wolno nam odpowiadać „byle jak”. W przypadku pozytywnej recenzji musisz podziękować, w przypadku negatywnej recenzji powinieneś przeprosić, pod warunkiem, że faktycznie wystąpił problem, w przeciwnym razie należy publicznie poprosić o wyjaśnienia i pogłębić rozeznanie tego przypadku.

Recenzje to „poczta pantoflowa„, dzięki której ludzie korzystają z doświadczeń innych, aby uzyskać porady na temat najlepszych usług.

5) Zdjęcia Twojej firmy

Dodaj zdjęcia swojej firmy do swojego profilu. Nikt już nie kupuje kota w worku, użytkownicy muszą zobaczyć, co oferujesz i w jaki sposób to oferujesz. Użytkownik nie chce się spieszyć, chce przekonać się do zakupu dobra lub usługi w spokoju swojego domu, a robi to, ciesząc się zdjęciami, które udostępnisz mu na swojej stronie. Do Ciebie należy wstawianie zdjęć, które mają profesjonalne cięcie i unikanie ciemnych zdjęć zrobionych dowolnym smartfonem w nieodpowiednich warunkach.

Jakiego rodzaju firmy potrzebują lokalnego SEO?

Każda firma, która zdobywa niektórych lub wszystkich swoich klientów lokalnie, powinna rozważyć pozycjonowanie lokalne.

Najważniejszym obszarem zastosowania pozycjonowania lokalnego jest sektor turystyczny.

Przeprowadzenie lokalnej promocji ma kluczowe znaczenie dla hoteli, atrakcji turystycznych i restauracji: dla „zagubionego” turysty, nieświadomego wszystkich możliwości rozrywki oferowanych na danym obszarze geograficznym, wyszukiwarki są często jedynym wykorzystywanym środkiem informacyjnym.

Konieczne jest również obliczenie, że do tej pory hotele i inne podobne obiekty noclegowe otrzymują dużą część (jeśli nie większość) rezerwacji za pośrednictwem Internetu, zarówno za pośrednictwem zastrzeżonych stron internetowych, jak i platform stron trzecich (BOOKING, TripAdvisor itp.).

I właśnie w przypadku rezerwacji za pośrednictwem zastrzeżonej strony, korzystnej, ponieważ nie ma odpowiednich prowizji od stron trzecich, lokalne SEO odgrywa fundamentalną rolę:

“Pozycjonowanie witryny dla konkretnej lokalizacji pomoże uzyskać świetną widoczność i wszelkie możliwe ulepszenia konwersji.”

To nie przypadek, że praktycznie wszystkie działania związane z turystyką od lat wdrażają lokalne strategie mające na celu poprawę widoczności swojej działalności, tworząc tym samym nasycenie, które mogłoby sprawić, że coraz trudniej będzie wspiąć się na SERP działalności start-upowej.

Inne rodzaje lokalnego biznesu, działające na dobrze zdefiniowanych rozszerzeniach terytorialnych, mogą czerpać szerokie korzyści z lokalnego SEO.

Przykładami tego mogą być sklep detaliczny, lekarz, dentysta lub prawnik, ale mogą to być również mniejsze firmy, takie jak piekarnie, z artykułami spożywczymi i tym podobne, które mogą skutecznie pozycjonować się. Nawet w przypadku braku zastrzeżonej witryny, za pomocą Google Moja Firma i prosto połączonej z nią strony w mediach społecznościowych.

Zasadniczo, jeśli masz fizyczny adres w mieście i oczekujesz, że ludzie przjdą do Twojego sklepu lub biura, powinieneś zainwestować w pozycjonowanie lokalne.

Strategie SEO dla pozycjonowania lokalnego

Aby poprawić swój ranking w wyszukiwaniu lokalnym, należy stosować strategie zarówno na miejscu, jak i poza nim.

Na miejscu

Z punktu widzenia on-site, dobór poprawnych słów kluczowych oraz stworzenie dogłębnej i szczegółowej treści, pozwala uzyskać doskonałą wydajność w wynikach wyszukiwania.

W takim przypadku copywriter musi mieć jasność, że celem jest promocja lokalna: w przeciwieństwie do klasycznego SEO, lokalizacja i kombinacja „usługa + lokalizacja” muszą być również używane jako słowa kluczowe.

Identyczną uwagę należy zwrócić na tytuł i opis meta tagów, które nie mogą być generowane automatycznie, ale dostosowane do indywidualnych potrzeb i występować razem ze wskazaniem lokalizacji.

W przypadku dokładnego planowania, reagowanie na konkretne potrzeby w zakresie informacji terytorialnych może okazać się doskonałą strategią lokalną: tworzenie unikalnych, oznaczonych treści, zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności, może sprawić, że każda strona stanie się organem sektorowym, zwiększając w ten sposób kontakty i konwersje.

Poza siedzibą firmy

W odniesieniu do strategii off-site konieczne jest skorzystanie z funkcji Moja Firma (dawniej Google Places). Subskrybując Google Moja Firma, będziesz mógł wypełnić formularz dotyczący Twojej firmy, w tym numer telefonu, pełny adres, codzienne godziny pracy i adres witryny.

Integracja z Google Maps jest automatyczna: wystarczy zweryfikować faktyczną dokładność adresu i potwierdzić swoją tożsamość jako firmy, aby „magicznie” zostać zgłoszonym jako działalność komercyjna w Mapach Google.

Proces weryfikacji nie jest niczym transcendentalnym: Google wysyła wiadomość z kodem na wskazany adres pocztą.

Po otrzymaniu wiadomości powyższy kod należy wstawić na stronę Moja Firma: cały proces trwa około tygodnia, a po optymalizacji gwarantuje doskonałą widoczność zarówno przy wyszukiwaniach z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.

Cały ten proces można przeprowadzić nawet w przypadku braku zastrzeżonej strony: jest to absolutnie podstawowa opcja dla mniejszych firm, niezdolnych do utrzymania zaangażowania ekonomicznego wymaganego przez prawdziwą witrynę.

W jego miejsce można również użyć strony w sieci społecznościowej:najbardziej przydatny jest z pewnością Facebook, a także oferuje możliwość tworzenia geolokalizowanych stron firmowych wraz z małą mapą.

Również z punktu widzenia off-site, SEO Link Building (pochodzący z autorytatywnych źródeł i istotny dla naszego sektora) jest zdecydowanie nadal bardzo ważny w lokalnym rankingu. Kontaktowanie się z influencerami lub tworzenie doskonałej jakości treści na stronie firmowej będzie stymulować udostępnianie, tworząc przydatne linki przychodzące.

Wnioski

Pozycjonowanie lokalne to rodzaj marketingu internetowego niezbędny dla usług SEO firm krajowych. Dzięki niemu możliwe będzie osiągnięcie doskonałych wyników.

W ostatnich latach staje się coraz ważniejsze jako strategia marketingu internetowego dla małych lokalnych firm, które mogą zyskać widoczność przy umiarkowanej inwestycji.

Oczywiście, nawet w przypadku lokalnego SEO, spójność informacji przekazywanych potencjalnemu klientowi będzie odgrywać zasadniczą rolę: tylko oferując precyzyjne wskazania (czas pracy, numery telefonów, sprzedane produkty) możliwe będzie dokonanie jednej lub więcej konwersji: prośba o informacje przed jakimkolwiek możliwym zakupem jest coraz bardziej pożerająca, w szczególności w segmencie tzw. „millenialsów”.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top