skip to Main Content

Jak sprawdzić, czy na domenę został nałożony filtr ręczny?

Jak sprawdzić, czy na domenę został nałożony filtr ręczny?

Filtry wyszukiwarek są częścią algorytmu, który odpowiada za to, aby słabej jakości lub nieprawidłowo promowane strony nie były pokazywane w SEO. Innymi słowy, są to swego rodzaju „kary i sankcje” dla złych stron z punktu widzenia Google. A z punktu widzenia właściciela strony jest to „zapaść i przerażenie”, ponieważ w stronę zainwestowano dużo pieniędzy i wysiłku, która z powodu niewłaściwych działań „poszła na marne”.

Czym są filtry, jak je diagnozować i unikać oraz jak wydobyć spod nich stronę

Diagnozę filtrów komplikuje fakt, że o ile wcześniej „nakładały się” one w pewnym momencie i można je zdiagnozować po gwałtownym spadku ruchu, o tyle teraz stały się częścią algorytmu wyszukiwania i po prostu nie dają spokoju stronom o niskiej jakości. To znaczy, że strona nie traci ruchu, ale też nie rośnie. Gwałtowny spadek ruchu z tego powodu możemy zaobserwować dopiero wtedy, gdy pojawią się zasadniczo nowe filtry, które następnie staną się częścią algorytmu i będą działać jak „szklany sufit”.

Zmiana algorytmu to zmiana w podstawowej formule i ogólnych zasadach rankingowania stron, która wpływa na wszystkie strony jako całość i zmienia ogólny obraz wyników wyszukiwania. I choć staramy się po prostu unikać filtrów, zmiany algorytmów muszą być brane pod uwagę przy kształtowaniu ogólnej strategii SEO.

Na początek trzeba dowiedzieć się dokładnie, dlaczego witryna może być drastycznie traci ruch i pozycję. Oprócz filtrów mogą istnieć również inne przyczyny:

  • Strona www zmieniła domenę, strukturę lub nazwy adresów url bez odpowiedniego przekierowania. W związku z tym stare strony wypadły z indeksu, a nowe jeszcze tam nie dotarły.
  • Strona od jakiegoś czasu jest niedostępna na poziomie hostingu. Jeśli była niedostępna przez dłuższy czas, to nawet po przywróceniu sprawności pozycja i ruch mogą nie wrócić
  • Wirusy i hacki. Jeśli google wykryje złośliwe oprogramowanie lub masę stron lub linków wychodzących o „zakazanej” tematyce, usunie Twoją witrynę ze swojego indeksu. Szanse na przywrócenie indeksu są wprost proporcjonalne do tego, jak długo witryna była zainfekowana.

Filtr Google Panda

Panda to filtr na przepełnione treści. Strony, które używają nie unikalnych tekstów lub używają zbyt wielu słów kluczowych są zagrożone. Filtr ten jest teraz włączony do głównego algorytmu wyszukiwania i ma zastosowanie do całej witryny.

  • Kopiowanie treści z innych stron – z karami za pełne skopiowanie lub zbyt małą unikalność;
  • Wpisywanie wielu słów kluczowych – zaleca się wpisywanie 1 głównego słowa kluczowego na 300-500 znaków;
  • Kopiowanie treści z innych stron – z karami za pełne skopiowanie lub zbyt małą unikalność.;
  • Pisanie słów kluczowych w nienaturalnej formie – np. Prawnik kraków zamiast prwanik w Krakowie;
  • Duża liczba reklam pozatematycznych;
  • Brak struktury treści – same „kartki tekstu, których nikt nie czyta”;
  • Publikowane tekstów słabej jakości, bez odpowiedzi na kluczowe ptytania.

Algorytm Panda wpływa na całą witrynę, a za naruszenia na niektórych stronach google może karać całą witrynę. W przypadku poważnych naruszeń, google może usunąć całą stronę z indeksu. Również jednym z objawów działania tego filtra jest to, że fragment tekstu na stronie internetowej nie jest wyszukiwany przez google dla szerokiego dopasowania.

Jak nie dać się trafić Pandzie (i jednocześnie co zrobić, jeśli już trafiłeś)

  • nie kopiuj tekstów innych osób do swojej witryny, nawet jeśli są to strony typu „dostawa i płatność”;
  • jeśli pisząc tekst bierzesz za podstawę czyjś tekst to upewnij się, że Twój tekst absolutnie nie jest podobny do oryginalnego źródła;
  • projektowanie stron ustrukturyzowanych: bloki, podtytuły, listy, tabele, ilustracje;
  • śledzić różnorodność linków i tekstów kotwic linków wewnętrznych;
  • przejrzyj Google Analytics, które strony generują najmniejszy ruch i zmodyfikować teksty na tych stronach lub całkowicie je usunąć;
  • Sprawdź Google Search console aby ujrzeć profil linków przychodzących do strony;
  • Dodawaj nowe materiały i aktualizuj stare teksty.

W zależności od liczby „przestępstw” na stronie usunięcie filtra może zająć różny czas – od tygodnia do kilku miesięcy. Najczęściej zmiany następują dopiero przy kolejnej aktualizacji algorytmu. W przypadku, gdy domena nie jest już w pełni indeksowana, najprawdopodobniej wymagana będzie całkowita zmiana domeny.

Algorytm Koliber (Hummingbird)

Koliber jest algorytmem zaprojektowanym w celu rozpoznawania znaczenia zapytań użytkowników i oferowania im jak najbardziej odpowiednich treści. Strony internetowe mogą zostać dotknięte tym algorytmem, jeśli stosują sztuczną optymalizację tekstów dla nieistotnych zapytań w wyszukiwarce.

Jednak w wyniku działania tego algorytmu google może pokazać użytkownikowi treść, która jest adekwatna do jego zapytania, nawet jeśli tekst nie zawiera dokładnego tytułu, ale używa synonimów lub opisuje potrzebne pojęcie innymi słowami, na przykład.

Rozwój Hummingbirda był aktualizacją algorytmu RankBrain , który dzięki mechanizmowi uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji analizuje zawartość semantyczną stron, zachowania wyszukiwania użytkowników i stopniowo zaczyna pozycjonować wyżej te strony, które lepiej reagują na użytkowników.

Filtr Google Penguin (Pingwin)

Pingwin to filtr, który karze za sztuczne linki do strony. Z punktu widzenia Google każdy link, na który wpływ miał optymalizator lub właściciel firmy, jest uznawany za sztuczny. Nie ma znaczenia czy link był kupiony czy darmowy. Jeśli google uznało, że nie postawiło na swoim wdzięcznego klienta lub niezależnego dziennikarza – jesteś zagrożony. Był słynny przypadek, w którym duża amerykańska kwiaciarnia poniosła Pingwina po masowej prośbie do swoich klientów, aby umieścić link do swojej strony internetowej na swoich zasobach.

Po 2016 roku Pingwin nie działa już jako filtr, ale jako część podstawowego algorytmu google. A w przypadku „złych linków” jest bardziej prawdopodobne, że strona nie osiągnie szczytu lub otrzyma niewielką obniżkę (o 5-10 pozycji). Z reguły pingwin jest skierowany na strony z niskiej jakości linkami i nie wpływa na całą witrynę.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top