skip to Main Content

Jak pozyskać wartościowe linki?

Jak pozyskać wartościowe linki?

Ten przewodnik powinien przekonać wszystkich niewierzących w link building o jego skuteczności w strategii SEO. Podczas przeglądania strategii SEO zauważamy, że link building jest często postrzegany jako „ostatnia deska ratunku” lub rozważany dopiero po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian technicznych i merytorycznych. W rzeczywistości, audyt profilu linków zwrotnych klienta i ustalenie aktywności (w oparciu o priorytetowe działania i zasoby) powinno nastąpić w pierwszym miesiącu strategii SEO.

Po pierwsze, przedstawimy czym jest link building i dlaczego jest ważny, a następnie nowe wskazówki od Google, które będą miały wpływ na link building w 2022 roku. Omówimy również istotne czynniki, o których należy pamiętać przed wyjściem i ślepym budowaniem linków gdziekolwiek się da (czytaj: nie rób tego) lub rzeczy do omówienia z zespołem PR.

Co to jest Link Building?

Link building to działanie polegające na budowaniu hiperłączy z zewnętrznych stron internetowych do twojej strony internetowej w celu poprawy jej widoczności w wyszukiwarkach. Wspólne taktyki link-buildingu mogą obejmować kampanie Digital PR i content marketingowe, budowanie cytatów w katalogach dla korzyści lokalnego SEO oraz budowanie zepsutych linków lub niepowiązanych wzmianek.

Dlaczego link building jest ważny dla SEO?

W skrócie, algorytm Google PageRank patrzy na to, jak strony linkują do siebie nawzajem, aby ustalić ich pozycję w wynikach wyszukiwania w oparciu o autorytet. W przeszłości można było tym łatwo manipulować, co oznaczało, że webmasterzy i black-hat SEO stosowali spamerskie taktyki link buildingu (takie jak płacenie za linki i prywatne sieci blogerów), aby ograć system.

Google wprowadziło aktualizację Pingwin w 2012 r. w celu poprawy sposobu oceniania linków w swoich rankingach; umożliwiła ona algorytmowi skupienie się na jakości linków zwrotnych do strony, a nie tylko na ich jakości. Doprowadziło to do tego, że wiele stron, które zaangażowały się w spamerskie budowanie linków, zmniejszyło swoją widoczność organiczną lub, co najgorsze, zniknęło z wyników wyszukiwania.

Nie ma znaczenia, ile backlinków posiada dana strona, jeśli są one niskiej jakości. Do dnia dzisiejszego backlinki nadal pozostają sygnałem rankingowym dla Google, ale chodzi tutaj o jakość i znaczenie backlinków, a nie liczbę backlinków wskazujących na daną stronę. Teraz, kiedy wszyscy jesteśmy na tej samej stronie kontekstowo, omówmy ważne czynniki, które należy rozważyć podczas link buildingu.

Linki wewnętrzne na stronie

Zanim przejdziemy do off-page, zacznijmy od domu. Skup się na budowaniu linków wewnętrznych na własnej stronie internetowej, jak również na prowadzeniu wszelkich kampanii budowania linków off-page. Nie tylko zwiększy to ruch do różnych obszarów Twojej witryny, które mogą nie dostać tyle miłości, ale także sygnalizuje wyszukiwarkom połączenie i znaczenie stron w Twojej witrynie.

Im mniejsza ilość kliknięć, że strona zajmuje, aby dostać się do ze strony głównej (znany również jako click-depth) sygnały do wyszukiwarek, jak ważne, że strona jest. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozważ poniższe kroki dotyczące linkowania wewnętrznego:

  • Upewnij się, że wszystkie blogi i treści o długim ogonie mają wyraźne wezwanie do działania w obrębie lub na końcu fragmentu, który wewnętrznie łączy się z odpowiednią usługą, kategorią lub stroną produktu.
  • W przypadku dużych sklepów e-commerce lub stron generujących lead z dużą ilością usług, rozważ wdrożenie nawigacji mega-menu, która pozwoli Ci na wewnętrzne linkowanie do wszystkich odpowiednich stron.
  • Zaimplementuj okruszki chleba lub linki wewnętrzne, które pozwolą użytkownikom i wyszukiwarkom rozszyfrować, gdzie w strukturze witryny znajduje się dana strona.
  • Strony mocy lub strony źródłowe to te w Twojej witrynie, które mają dużą ilość ruchu organicznego i linków. Upewnij się, że wszystkie blogi i treści o długim ogonie mają wyraźne wezwanie do działania w obrębie lub na końcu fragmentu, który wewnętrznie łączy się z odpowiednią usługą, kategorią lub stroną produktu.
  • Google przykłada znacznie większą wagę do linków umieszczonych przez redaktorów

Google przykłada znacznie większą wagę do linków umieszczanych przez redaktorów i zauważyło, że poniższe praktyki mogą negatywnie wpłynąć na ranking witryny w wynikach wyszukiwania lub stanowić naruszenie ich wytycznych:

  • Kupowanie i sprzedawanie linków. Obejmuje to wymianę pieniędzy, towarów lub usług w zamian za linki; lub wysyłanie komuś darmowego produktu lub usługi w zamian za link.
  • Wymiana linków. Proszę, nie wysyłaj do nikogo maila o treści „Zamieść link do mnie, a ja zamieszczę link do ciebie”. Proszę.
  • Wartość linków określa ich jakość

Stawiaj na wartościowe linki

Nie wszystkie linki są tworzone jednakowo. Google określi jakość Twoich linków oceniając jakość ruchu, który linki kierują do Twojej witryny. Na przykład, firma prawnicza będzie zobaczyć korzyści z budowania linków w lokalnych katalogach do ich lokalizacji i niszowych katalogów prawnych, jak to będzie prowadzić odpowiednich użytkowników do witryny – stąd, link jakości.

Jeśli wysłał swój zespół marketingowy do dzikiego komentarza na wszystkich blogerów mumii ostatnich postów na blogu z linkami do witryny firmy prawniczej pod pozorem, że jest to pomocne usługi prawa rodzinnego, nie tylko może to prowadzić do wyższego współczynnika odbicia, ale również pogorszyć ranking witryny w wynikach wyszukiwania strony (SERPs).

Linki No-Follow będą miały pewną wartość

Google stworzył atrybuty linków Nofollow dla webmasterów, aby umożliwić im linkowanie do innych stron bez przekazywania kredytów linkowych („link juice”). Zostały one po raz pierwszy wprowadzone w 2005 roku jako sposób na zatrzymanie spamu linków z manipulacji sygnałów rankingowych.

Od początku marca 2020 roku, Google zaczęło traktować atrybuty linków nofollow jako wskazówkę (a nie dyrektywę). Jest to wyraz uznania dla tego, jak sieć zmieniła się od 2005 roku, ale także po to, aby umożliwić Google lepsze zrozumienie i analizę linków w ramach ich algorytmów wyszukiwania.

Kluczowym wnioskiem z tego jest to, aby nie być zniechęconym do dotarcia do stron, które historycznie tylko wydają linki nofollow. Linki nofollow nadal mogą być wartościowe, ponieważ zachęcają do kierowania ruchu i narażają Cię na nowych odbiorców lub klientów, którzy odkrywają Twoją firmę. Jeśli Twój profil linków zwrotnych zawiera dużo linków nofollow, warto sprawdzić swoją widoczność organiczną w Google Search Console od marca 2020 r., aby sprawdzić, czy nowe stanowisko Google spowodowało wzrost liczby wyświetleń.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top