skip to Main Content

Co to jest marketing rekomendacyjny?

Co to jest marketing rekomendacyjny?

Dla marketingu firmy bardzo istotne jest kiedy daną markę polecamy znajomym i rodzinie. Te rekomendacje mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe, ponieważ ufamy naszym bliskim osobom. Większość z nas prędzej decyduje się na zakup czegoś, co polecają nam przyjaciele niż czegoś, co zobaczymy w kampanii. Badania wykazują ogromną rolę tego typu marketingu w strategii firmy. Konsumenci ufają rekomendacji bliskich 7 razy częściej niż zwyczajnej reklamie. W tym tekście przeczytasz na czym polega marketing rekomendacyjny i jak go dobrze wykorzystać.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie klientów, reklama nie jest już najważniejsza. Mimo jej ogromnej roli, nabywcy często wolą poczytać opinie i komentarze na temat produktu. Często wypytują również bliskie osoby bądź pytają o oceny przedmiotu na forach lub w mediach społecznościowych. Marketing rekomendacyjny to nic innego, jak wykorzystanie tego zjawiska. Polega on na pozyskaniu nowych nabywców za pomocą pozytywnych opinii klientów. Dzięki niemu możesz zyskać zaufanie większej liczby osób oraz zwiększyć ruch na swojej stronie. Jak dobrze używać marketingu polecającego?

Co to jest marketing rekomendacyjny?

Marketing rekomendacji to taka część marketingu, która opiera się na poleceniach dotychczasowych klientów, które przekazywane są potencjalnym nabywcom. Stali klienci stają się ambasadorami, którzy chętnie rekomendują Twoją ofertę, a co za tym idzie pomagają generować większy ruch na stronie i zyski. Ta część strategii marketingowej wpływa znacznie na zwiększenie zaufania do Twojego biznesu. Jeśli oferta i produkty będą niesamowicie dobre, za tę reklamę nie zapłacisz ani grosza. Jeśli klient mówi o Twoich produktach pozytywnie, usłyszą to jego znajomi, rodzina, współpracownicy, a czasem i partnerzy biznesowi. Jest to ogromna szansa, której nie sposób kupić.

Rodzaje rekomendacji klientów

Są dwa typy poleceń, które najczęściej się pojawiają zarówno w sferze Internetu jak i na żywo. Jedną z nich jest spontaniczna rekomendacja, która polega na tym, że klient mówi o Twoim produkcie lub usłudze, ponieważ jest z niej bardzo zadowolony. Pojawia się wtedy, kiedy korzysta z produktu lub rozmawia z rodziną przy stole. W ten sposób zachęca wszystkich do skorzystania z Twojej oferty, stając się żywą reklamą. Drugim rodzajem jest rekomendacja pozyskana. Pojawia się wtedy, kiedy ktoś pyta Twojego nabywcę o polecenie czegoś konkretnego z danej kategorii, a on wybiera wspomnienie o produkcie z Twojego sklepu. Ten typ często pojawia się na forach, jednak także ma wielką moc. Z wszystkich firm w danej branży, ktoś wybiera właśnie Twoją!

Jak działa marketing rekomendacyjny?

Jego działanie jest naprawdę bardzo proste: klient zadowolony z produktu mówi o nim w superlatywach, co zachęca jego bliskich do zakupu. Jest tak dlatego, że konsumenci wolą wybrać coś, co poleca przyjaciel, a nie reklama. Kiedy ktoś z naszej rodziny mówi, że sprawdza mu się jego nowy rower, nie myślisz, że chce Cię oszukać. Jednak mocno sceptyczni odbiorcy coraz częściej nie wierzą reklamom. Jest to właśnie ogromną siłą marketingu polecającego.

Marketing rekomendacji przypomina marketing szeptany, jednak występuje kilka różnic. W pierwszym mówi się głównie o osobistych i szczerych doświadczeniach, które skutkują pozytywnymi recenzjami w sieci i na żywo. Marketing szeptany jest jednak nieco bardziej intencjonalny: jego celem jest wzbudzenie rozmów i dyskusji na temat danego produktu czy marki. Często te rozmowy rozniecają sami pracownicy firmy lub opłacone osoby. W większości przypadków nie są to realne rekomendacje.

Dobre strony marketingu rekomendacyjnego

Marketing ten jest unikalny, przez co wiele osób nie wie, jak wielka jest jego moc. Przeczytaj jakie są jego najważniejsze zalety, a stanie się on najważniejszym elementem Twojej strategii marketingowej.

Obniżenie kosztu pozyskania klienta

Poszerzenie bazy klientów generuje często ogromne koszty, na które nie wszystkie marki mogą sobie pozwolić. Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań jest wtedy niesamowicie ważne. Marketing rekomendacji nie kosztuje Cię nic, a może przynieść wielkie zyski. Każdy nabywca zyskany tą metodą jest „darmowy”, co znacznie zwiększa siłę tego rodzaju poleceń.

Twoja marka jest zauważana

O Twojej firmie się mówi, zwiększa się jej widoczność w sieci, mediach, na ulicach. Informacje o Twoich produktach przekazywane są z ust do ust, co ostatecznie zwiększa świadomość ludzi na temat oferty sklepu. Oznacza to ruch na stronie oraz większą ilość zamówień. Jest to szczególnie istotne jeśli jesteś małą marką, a Twój budżet nie jest zbyt wysoki. Każde słowo na temat firmy jest dla Ciebie darmową reklamą, która zachęca do skorzystania z oferty.

Więcej stałych klientów

Zadowolony nabywca zawsze powróci do Twojego sklepu i chętnie kupi coś nowego. Z czasem również może stać się regularnym klientem i korzystać z Twoich usług lub produktów na co dzień. Według badań stali klienci wydają więcej pieniędzy w sklepach niż nowi. Wynika to z tego, że są przekonani o dobrej jakości produktów, ufają im i nie boją się zamówić większej ilości.

Podsumowanie

Ludzie to istoty, które chętnie wyrażają swoje zdanie i dzielą się nim z całym światem. Dla przedsiębiorców to zarówno szansa, jak i przekleństwo. Jeśli podpadniesz jednemu klientowi, możesz sprawić, że wielu innych zrezygnuje z Twoich usług. Pamiętaj o tym przy obsłudze każdego nabywcy. Traktuj ich indywidualnie, a zobaczysz, jak wielką moc ma marketing rekomendacji. Dzięki pomocy zadowolonych klientów zyskasz nowych, którzy też zaczną pozytywnie mówić o Twojej marce.

Koniecznie uwzględnij marketing rekomendacji w swojej strategii marketingowej. Jest to istotne, ponieważ biorąc pod uwagę wszystkie pozytywne strony, jest ich o wiele więcej niż wad. To ogromna szansa dla Twojej marki, niezależnie czy jesteś na początku swojej drogi, czy też w zaawansowanej fazie rozwoju firmy. Każdy dobry komentarz i opinia to Twój sukces. Dzięki poleceniom masz szansę bardzo niskim kosztem zdobyć masę nowych klientów, którzy zostaną z Tobą na lata.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top