skip to Main Content

Tworzenie stron WWW – ile kosztuje i co warto o nim wiedzieć?

Tworzenie stron WWW – ile kosztuje i co warto o nim wiedzieć?

W dzisiejszych czasach strona internetowa to już zasadniczo must have, jeśli na poważnie bierzemy prowadzenie działalności gospodarczej. Zapewni nam ona, jeśli rzecz jasna, zostanie odpowiednio wypozycjonowana i zoptymalizowana, stały dopływ nowych klientów – niezależnie od tego, czy prowadzimy zwykłego bloga, czy coś o wiele bardziej poważnego. Na założenie własnej witryny coraz częściej decydują się również osoby prywatne – również dla nich może być ona całkiem niezłym źródłem dodatkowego dochodu. Niestety jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uruchomienie i prowadzenie strony WWW nie jest rzeczą tanią – przeciwnie, łączy się z dość wysokimi kosztami.

Ile kosztują różne rodzaje stron internetowych?

Koszta prowadzenia serwisu internetowego mogą się dość znacząco różnić w zależności od tego, jakiego rodzaju stronę chcemy prowadzić. Przyjrzyjmy się zatem trzem najpopularniejszym rodzajom biznesowych stron internetowych – wizytówce, blogowi oraz sklepowi internetowemu.

Wizytówka to najprostsza, a co za tym idzie najtańsza forma strony WWW. Służy ona przede wszystkim prezentowaniu naszego portfolio, ewentualnie prostemu i statycznemu przedstawieniu działań firmy. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, koszt uruchomienia prowadzenia strony przez profesjonalnego webmastera będzie zdecydowanie najmniejszy (zamykał się będzie w okolicach 1,5-3 tysięcy złotych). Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie takie daje nam zdecydowanie najmniej możliwości. Wybierając osobę, która stworzy Twoją internetową wizytówkę nie kieruj się tylko niską ceną jej usług. Zwróć uwagę na szczegóły umowy – co konkretnie znajduje się w pakiecie usług, jaki zamawiasz? Odpowiedz sobie na pytanie: czy na pewno Cię to satysfakcjonuje? Być może warto dołożyć nieco grosza, by uzyskać lepszej jakości, bardziej responsywną wizytówkę?

O wiele drożej wyjdzie natomiast założenie bloga. Trudno się temu dziwić – wszak to opcja o wiele bardziej rozbudowana i skomplikowana w przygotowaniu od zwykłej wizytówki. Większośc kwestii ustalana jest indywidualnie, a wiele zależy od tego, na ile autorski będzie projekt witryny oraz tego, jakie elementy ma zawierać blog. Strony opierające się na systemach zarządzania treścią CMS (np. WordPress) są zdecydowanie droższe, niż strony statyczne. Umożliwiają jednak o wiele łatwiejsze zarządzanie pojawiającą się na nich treścią. Koszt założenia takiej witryny można znacząco zmniejszyć, korzystając z jednego z ogólnodostępnych szablonów – pamiętaj jednak, że znacząco ogranicza to możliwość personalizacji witryny.

Ostatnim i zdecydowanie najdroższym typem witryny internetowej są sklepy online. Choć można założyć go w oparciu o dostępne, gotowe rozwiązania, również taka opcja będzie stosunkowo droga. Ponieważ różnice w cenach założenia sklepu internetowego bywają dość znaczące, kilka następnych akapitów poświęcimy właśnie temu zagadnieniu. Co ma wpływ na cenę sklepu internetowego?

Pomysł na stronę

Jeszcze zanim wybierzesz wykonawcę, powinieneś dokładnie przyjrzeć się jego dotychczasowym rozwiązaniom. Najlepiej będzie, jeśli porównasz ze sobą oferty kilku, a nawet kilkunastu webmasterów – czy proponowane przez nich wizje witryny odpowiadają Twoim wymaganiom? Czy odpowiada Ci proponowane przez danego webmastera podejście do kreatywności?

Dobrym, choć droższym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z firmą. która oferuje nie tylko wykonanie witryny, ale zajmuje się również pozycjonowaniem i marketingiem. Z pewnością da Ci to dostęp do dodatkowych korzyści, pozwoli także obniżyć koszta tych usług – bo nie można mieć wątpliwości, że w pakiecie będą one tańsze, niż zamawiane osobno. Zapewni Ci to również atrakcyjny i nowoczesny wygląd witryny, a w pakiecie otrzymasz również dobre miejsce w wynikach wyszukiwania Google.

Konkurencyjność

Aby Twoja witryna odniosła sukces, musi ona być konkurencyjna – a to oznacza między innymi, że musi zostać odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO. Jest to absolutna podstawa prowadzenia działalności w internecie, dlatego w kwestii tej nie warto oszczędzać. Zwrócenie się o pomoc do specjalistów w tej kwestii pozwoli na szybsze “postawienie” witryny, jak również na łatwiejsze dodawanie, usuwanie, oraz edytowanie treści na stronie. Będzie ona już również skojarzona ze wszelkimi niezbędnymi wtyczkami, co zapewni jej sprawniejsze działanie, a klientom da większą satysfakcję z jej przeglądania. Przygotuj się jednak na cenę usługi w granicach 10-30 tysięcy złotych

Czy darmowe rozwiązania się sprawdzą?

Oczywiście, zwłaszcza na początku, tak. Mogą one okazać się bardzo przydatne na początku Twojej kariery, niemniej jednak z czasem sam dojdziesz do przekonania, że aby Twoja strona skutecznie ewoluowała, potrzebujesz czegoś więcej. Choć kreatorów stron WWW jest naprawdę sporo, praktycznie żadne z tych rozwiązań ostatecznie nie dorasta do pięt utworzeniu strony od podstaw przez webmastera z prawdziwego zdarzenia. Pamiętaj również, że darmowe szablony często zawierają narzucone z góry linijki kodu, które w przypadku Twojej witryny mogą okazać się w najlepszym wypadku zbędne, w najgorszym zaś uciążliwe i przeszkadzające.

Tanie, lub nawet darmowe rozwiązania mogą być więc przydatne na początku Twojej drogi. Później jednak sam zauważysz, że brakuje im wielu podstawowych opcji, co uniemożliwia CI niemal prowadzenie działalności.

Kiedy zacząć tworzenie strony internetowej?

Przede wszystkim wtedy, gdy w Twojej głowie wykreował się już konkretny plan – jak ma wyglądać Twoja witryna i jaką rolę ma spełniać? Czy potrzebujesz wizytówki, czy czegoś bardziej skomplikowanego? Pamiętaj, że strony WWW raczej nie zaprojektujesz sam – potrzebna Ci będzie pomoc specjalisty. Ostateczną decyzję, którego wybierzesz, podejmij jednak po tym, jak zapoznasz się z ofertą kilku konkurencyjnych firm. W taki sposób zapewnisz sobie wybór, poznasz plusy i minusy każdej z nich, a to pozwoli Ci zrozumieć, która z przedstawionych opcji jest dla Ciebie najbardziej perspektywiczna. Pamiętaj też, że choć koszta stworzenia witryny WWW mogą być wysokie, to jest to inwestycja, która z pewnością z czasem Ci się zwróci.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top