skip to Main Content

Marketing monologowy czy marketing dialogu?

Marketing monologowy czy marketing dialogu?

Marketing obejmuje szereg działań, o różnorodnej specyfice. Istnieje wiele różnych strategii marketingowych, narzędzi marketingowych, czy rodzajów przekazów reklamowych. Sukces może zagwarantować tylko cały zestaw przemyślanych i różnorodnych  strategii. To zróżnicowanie przekazów reklamowych i strategii i jednoczesne zachowanie spójności marki jest bardzo trudne. Tym bardziej, że na każdym etapie i poziomie trzeba dokonywać rozmaitych wyborów. Jak dotrzeć do odbiorców? Jak dać im najlepsze doświadczenie konsumenckie, które zaczyna się od poznania marki, a kończy na zakupie produkty? Czy wybrać marketing monologowy, czy marketing dialogu? Czym te dwie strategie się od siebie różnią?

Marketing monologowy a marketing dialogu

Marketing monologowy od dialogowego na najprostszym poziomie różni kierunek przekazu. W marketingu monologowym nadawca kieruje przekaz do odbiorcy, który jest bierny. Kierunek przekazu jest jednostronny. W marketingu dialogu kierunek przekazu jest dwustronny. Nadawca komunikatu reklamowego kieruje przekaz do odbiorcy, który pozostaje aktywny i wchodzi w interakcję. To marketing interakcyjny. Marketing monologowy można skojarzyć z tradycyjną reklamą w telewizji. W reklamie telewizyjnej prezentowane są określone produkty i usługi szerokiemu gronu odbiorców. Odbiorcy oglądają reklamy i mogą im ulegać albo nie. Mogą zdecydować się na zakup określonego produktu albo przełączyć kanał. Nie biorą oni jednak aktywnego udziału w tym reklamowym akcie komunikacyjnym. To komunikacja jednostronna. Marketing monologowy jest marketingiem tradycyjnym, którego rozkwit i najlepsze lata przypadają na okres przed pojawieniem się Internetu.

Internet zmienił wszystko. O marketingu dialogu

Wiele się zmieniło wraz ze zmianą kanałów komunikacji. Pojawienie się Internetu, który jest medium bardzo egalitarnym sprawiło, że powstały nowe sposoby komunikacji marketingowej. Pojawił się marketing dialogu, będący alternatywną dla jednostronnego marketingu monologowego. To stosunkowo nowy sposób komunikacji z odbiorcą przekazu reklamowego, wciąż rozwijany przez różne marki. Jednymi z najbardziej przystosowanych do tego typu marketingu miejsc są media społecznościowe. To właśnie tam pojawiają się przekazy reklamowe, które są ukierunkowane na dialog z odbiorcą. W tego typu przekazie chodzi o zainicjowanie interakcji z odbiorcą, o zainicjowanie rozmowy, wymiany zdań, dialogu. To pozwala na wykreowanie wizerunku marki, zbudowanie silniejszej więzi z odbiorcami, a przez to zbudowania relacji między odbiorcą, a marką. Gdy pojawia się dialog, to rośnie zaangażowanie konsumenta, a przez to pojawia się możliwość na utożsamienie się konsumenta z marką. Brand staje się fizyczną osobą, z którą się dyskutuje, wymienia opiniami, zgadza, podziela poglądy i wartości. Brand staje się przyjacielem.

Który marketing wybrać?

Nie ma odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest marketing monologowy, czy marketing dialogu. Żaden z nich nie jest lepszy ani gorszy od drugiego. Każdy ma swoje wady i zalety, w zależności od różnych czynników. Najlepsze efekty można osiągnąć dzięki integracji tych dwóch form przekazu. O sile przekazu decyduje wiele czynników. Bardzo ważna jest stała obecność przekazu w życiu konsumenta, w jak najbardziej zróżnicowanych formach, w różnych miejscach. Współczesny konsument jest zabiegany, ciągle odbiera różnego rodzaju bodźce, przetwarza je, zapomina. Internet jest przepełniony różnego typu informacjami, treściami, formami przekazu. Żaden odbiorca nie jest w stanie przetworzyć tyle informacji. W Sieci każdy przekaz ma bardzo dużą konkurencję, a kontrola kontekstu, w którym odbiorca odbiera informacje jest bardzo trudna, a wielu przypadkach niemożliwa. Zupełnie inny charakter mają tradycyjne formy przekazu. Ulotki można dotknąć, powąchać, obejrzeć ją z każdej strony. Gdy czekamy na autobus, to mamy sporo czasu, by przyjrzeć się wiszącym na przystanku plakatom. To zupełnie innego typu doświadczenie, bardziej fizyczne, namacalne, umieszczone w zupełnie innym kontekście. Konkurencja jest też mniejsza. Im więcej zróżnicowanych form przekazu, tym większa szansa, że komunikat reklamowy nie tylko dotrze do odbiorcy, ale do niego naprawdę trafi, poruszy go i zostanie z nim na dłużej. Najlepszym wyborem jest stosowanie tradycyjnych form marketingu wraz z nowoczesnym marketingiem internetowym.

Jak skutecznie integrować ze sobą różne formy przekazu marketingowego?

Niegdyś wystarczyło przedstawić zalety danego produkty albo usługi w odpowiednio perswazyjny sposób. Dziś to zdecydowanie za mało. Współcześni konsumenci coraz rzadziej kupują produkty, a coraz częściej kupują idee, światopoglądy i ideologie. Najważniejsze jest zbudowanie solidnego i spójnego wizerunku marki i relacji z klientami. Trzeba zdobyć ich zaufanie i zatrzymać ich przy sobie na dłużej. Strategie marketingowe powinny być starannie przemyślane. Formy marketingu powinny być dopasowane do grupy potencjalnych odbiorców, kreowanego wizerunku marki oraz charakteru produktu, usługi, branży. Marketing monologowy i marketing dialogu powinny się nawzajem uzupełniać. Ulotki, które mają charakter jednostronny mogą zawierać kod QR, który przekieruje odbiorcę na portal społecznościowy danej marki. Posty na profilu marki powinny zachęcić odbiorcę do interakcji. W ten sposób jeden sposób przekazu wiąże się z drugim. Plakat jest z natury formą marketingu monologowego. Jeśli jednak będzie się składał z zagadki, pytania, jakieś formy konkursowej i znajdzie się na nim odnośnik do miejsca, w którym można udzielić odpowiedzi, to stanie się formą dialogową. O każdej strategii, każdym przekazie i każdej formie przekazu trzeba myśleć holistycznie. Posty umieszczone w mediach społecznościowych mogą zachęcać do szukania w mieście plakatów. Można stworzyć konkurs, w którym pierwszych 10 osób, które zrobią sobie zdjęcie z plakatem otrzyma próbkę produktu. To sprawi, że odbiorcy zaczną wchodzić z marką w relację, interakcję. Robiąc sobie zdjęcia i umieszczając je na swoich prywatnych profilach staną się nośnikami reklamy i powiększą jej zasięgi. Najważniejsze jest kreatywne wykorzystywanie możliwości konkretnych form przekazu i łączenie ich zalet poprzez budowanie jednej, spójnej strategii marketingowej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top