skip to Main Content

Co to jest i jak działa Google Ads?

Co to jest i jak działa Google Ads?

Tradycyjne formaty reklamowe o dużym zasięgu są wypierane przez reklamę ukierunkowaną, wśród której Google AdWords jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej przyjaznych w obsłudze usług zarządzania.

Targetowanie, a w szczególności Google AdWords, nie tylko zastępuje konwencjonalne koncepcje reklamowe. Rekompensuje to również brak optymalizacji SEO promowanych zasobów internetowych. Czyni to poprzez przyciąganie ruchu za pomocą kampanii dostosowanych do potrzeb reklamodawcy.

Na takie narzędzia z łatwością mogą sobie pozwolić małe firmy, a nawet pojedyncze osoby, ze względu na łatwą konfigurację i niemal nieograniczone budżety na dole.

Co to jest Google AdWords?

2018 Google Adwords zostało przemianowane na Google Ads. Platforma ta opiera się z jednej strony na dużych danych o użytkownikach, które firma zbierała przez lata. Miliardy użytkowników o unikalnych cechach demograficznych i zainteresowaniach są klasyfikowane i kategoryzowane do wielu grup według statystycznie istotnych kryteriów.

Z drugiej strony, istnieją dwie duże struktury: Sieć Wyszukiwania i Sieć Kontekstowo-Medialna. Służą one jako medium, za pomocą którego każdy użytkownik otrzymuje od reklamodawców odpowiednie informacje o ich produktach i usługach, w oparciu o własne preferencje i zainteresowania.

Kierując reklamy do ograniczonej grupy osób o określonych cechach, reklamodawcy zmniejszają koszty zasobów, aby przyciągnąć klientów do swojej firmy, a Google Ads Search i CMC pomagają im precyzyjnie wybrać tych użytkowników z puli użytkowników.

Reklamy wyszukiwania w AdWords

Google wyświetla reklamy na stronach wyszukiwarki w zależności od wpisanego zapytania. Jeśli użytkownik jest zainteresowany ubieganiem się o wizę przed wyjazdem na wakacje, zobaczy w jednostkach reklamowych kilka ofert reklamodawców, którzy pomogą w załatwieniu formalności.

Google dobiera reklamy za pomocą skomplikowanych algorytmów, których kluczowymi parametrami są ocena jakościowa reklam, w tym CTR i trafność reklamy, cena za kliknięcie, ranking reklam i inne. W ten sposób użytkownik zobaczy w płatnych jednostkach reklamowych reklamy produktów i usług, które najprawdopodobniej spełniają jego potrzeby.

Sieć mediów kontekstowych Google

Reklama kontekstowa Google Ads, ma na celu wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy aktualnie i w ostatnim czasie nie wykonali zapytania w wyszukiwarce, ale mogą być zainteresowani ofertą.

Reklama kontekstowa obejmuje tysiące stron partnerskich, w tym YouTube, który oprócz standardowych reklam tekstowych i graficznych umożliwia korzystanie z formatu wideo przed filmem, reklam dynamicznych i innych formatów.

Użytkownicy, do których kierujesz reklamy w sieci reklamowej, są dodawani do list odbiorców. Wybór opiera się na cechach demograficznych i behawioralnych, które reklamodawca ustala na etapie tworzenia kampanii. Mogą to być studenci określonego uniwersytetu w określonym wieku, zainteresowani ogólnym gatunkiem kina i tak dalej. Grupę odbiorców można również utworzyć z użytkowników, którzy już odwiedzili witrynę i dostali się do grupy odbiorców remarketingu, lub podobnych użytkowników (lookalikes).

Jak stworzyć kampanię Google Ads?

Załóż konto Google i rozpocznij pracę z interfejsem Google Ads. Podczas tworzenia nowej kampanii, interfejs poprosi Cię o wybranie jednego z celów:

 • Sprzedaż;
 • Potencjalni klienci;
 • Ruch na stronie internetowej;
 • Zainteresowanie marką i produktami;
 • Świadomość i zasięg marki;
 • Reklama aplikacji;
 • Tworzenie kampanii bez określania celu.

Cele kampanii różnią się specyfiką promowanych produktów i sposobem ich promowania. Potencjalni klienci może być najbardziej uniwersalny, ponieważ jest kompatybilny z każdym rodzajem kampanii:

 • Reklama kontekstowa;
 • Sieć wyszukiwania;
 • Zakupy;
 • Wideo.

Jedynym wyjątkiem są aplikacje mobilne.

Po wybraniu celu „Potencjalni klienci” i określeniu adresu strony docelowej należy ustawić typ „Display”, podtyp „Standardowa kampania displayowa” – dla jasności rozważymy tę kombinację.. W ustawieniach kampanii należy określić geografię targetowania – albo zestaw konkretnych lokalizacji (regionów, miast, krajów), albo locale o pewnym promieniu, a także przynależność językową odbiorców.

Strategia ustalania stawek określa, które dane zostaną zoptymalizowane i za co reklamodawcy będą obciążani:

 • Konwersje. Ukierunkowane konwersje na stronę. Płacenie za kliknięcia.
 • Kliknięcia. Kliknięcia na reklamy.
 • Pokazuje się w widocznym obszarze ekranu. Użytkownik widzi co najmniej 50% Twojej reklamy przez 1 sekundę. Płatność za 1.000 wyświetleń, czyli CPM.

Jako ustawienia dodatkowe można określić harmonogram wyświetleń, lokalizację użytkowników, do których kierowane są reklamy, oraz typy ich urządzeń. Można tu skonfigurować znaczniki UTM, dynamiczne reklamy (oparte na sekcjach witryny, które odwiedził użytkownik) oraz zakazane treści.

W Google Ads jedna strona zawiera zarówno ustawienia kampanii, jak i grup reklam. W ustawieniach pierwszej grupy reklam definiuje się szczegółowe cechy wiekowe, demograficzne i behawioralne grupy docelowej lub dodaje odbiorców remarketingowych.

Kliknij przycisk” Nowa reklama” i utwórz reklamę adaptacyjną, wypełniając podpowiedzi oferowane przez interfejs i dodając zawartość graficzną.  Bloki informacyjne na stronie pokazują zasięg odbiorców, wydajność predykcyjną oraz wyświetlanie reklam na różnych urządzeniach i platformach. Następnie dostosuj reklamy do swoich upodobań i zakończ kampanię.

Kształtowanie się cen w Google Ads

Cena pozycjonowania dla konkretnego reklamodawcy kształtuje się w taki sposób, że płaci on stawkę minimalnie wyższą od stawki konkurenta, który jest o jedną pozycję za nim.

Wstępna kwalifikacja na dane stanowisko jest określana na podstawie oceny każdego z ogłoszeń. W momencie emisji, dla każdej pozycji obliczany jest rating, po osiągnięciu którego ogłoszenie może konkurować o pozycję. Po przejściu wstępnej selekcji, reklamy są porównywane według stawek oferowanych przez reklamodawców. Ogłoszenie wygrywa i zajmuje pozycję, jeśli jego podana cena za umieszczenie jest wyższa niż pozostałych, ale jego reklamodawca płaci cenę oferowaną przez najbliższego prześladowcę powiększoną o minimalną zmianę ceny.

Reklama na dolnej granicy danego rankingu płaci za pozycję kwotę minimalnie większą niż dolna granica dozwolonego rankingu przypisanego do danej pozycji.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top