skip to Main Content

DMARC – zabezpieczenie przydatne w e-commerce

 

DMARC – zabezpieczenie przydatne w e-commerce

 

Obecnie niejedna firma musi mierzy się z kwestią spamu, fałszowania wiadomości i innymi przestępstwami w internecie. Czasami dochodzi do kradzieży danych, wykorzystywania ich w nielegalny sposób. Firmy jednak pragną, by klienci im ufali. Czy znajdzie się sposób na cyberprzestępczość?

Czym jest DMARC?

Jest to skrót od Damain-based Message Authentication Reporting and Conformance, co można przetłumaczyć jako program, który zajmie się ochroną domeny przed cyberprzestępcami. To podstawowe narzędzie zapewnia już sporo bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu. Dzięki niemu można weryfikować poprawność maili, zająć się uwierzytelnianiem SPF i DKIM, a także dokonać raportowania. Niejedna osoba przekonała się już, że DMARC bardzo się przydaje i jest pierwszym narzędziem, które warto zainstalować w swojej firmie.

Na czym polega działanie DMARC?

Coraz więcej firm przechodzi na działanie online. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten proces, dzięki czemu klienci nie muszą ruszać się z domu, by zrobić zakupy, zająć się ważniejszymi sprawunkami czy zamawiać konkretne usługi. Jednak zaraz za firmami w świat online weszli przestępcy, którzy stanowią największe zagrożenie dla przedsiębiorców. Wykorzystują różne techniki, które mają zaszkodzić im ofiarom, jak np. phishing, oprogramowanie Malware, spamowanie itd.

Oprogramowani Malware to szkodliwe oprogramowanie, najczęściej znane pod pojęciem wirusów, robaków i Trojanów. Ma przeważnie różne funkcje, tj. niszczenie plików, blokowanie dostępu do urządzeń czy kradzież danych.

Phishing za to jest wyłudzaniem danych np. logowania, karty kredytowej czy rachunku bankowego. Przestępca podszywa się np. pod pracownika banku i informuje o wziętej pożyczce przez osobę trzecią, a następnie zleca zainstalowanie aplikacji, która skradnie dane, w innej sytuacji udaje policjanta, firmę lub kogoś z rodziny. Jednak zawsze cel jest taki sam – zyskać dostęp do danych.

DMARC pozwoli uporać się z takimi problemami. Będzie odpowiedzialny za administrowanie poczty i powstrzymywanie osób trzecich przed wyłudzeniem danych poprzez wiadomość e-mail. Można np. tak skonfigurować DMARC, że osoba zarządzają domeną będzie otrzymywać raporty z serwerów pocztowych. W nich będą zawarte informacje, dzięki którym łatwe będzie zidentyfikowanie szkodliwej aktywności lub potencjalnych problemów z uwierzytelnianiem.

Dla kogo jest przeznaczony DMARC?

Cyberprzestępcy wykorzystujący phishing są w stanie w konkretnej sytuacji wykraść dane klienta danej firmy. Wystarczy, że zaatakują przedsiębiorstwo, które samo wymaga podawania danych osobowych podczas korespondencji. Oszust musi jedynie wiedzieć, jak dostać się do skrzynki pocztowej i wykraść potrzebne informacje. Klient traci wtedy dostęp do swojego konta czy serwisu, a często także i środki, jakie posiadał w banku.

Właśnie dlatego warto włączyć w działanie swojej firmy DMARC, który poprawi bezpieczeństwo firmy online, a do tego pozwoli zadbać o renomę i wizerunek. Serwery każdorazowo będą sprawdzać, z jakiego źródła zostały wysłane maile i czy otwarcie ich nie wiąże się z ryzykiem zarażenia urządzeniami wirusem czy innym złośliwym oprogramowaniem. Szczególnie warto z niego skorzystać, gdy firma wysyła wiadomości typu faktury, aktywacje konta czy potwierdzenia zamówienia. Zatem przydaje się firmom związanym z e-commerce, a także portalom branżowym i bankom. Ponadto dobrze byłoby, gdyby każdy administrator domeny i poczty elektronicznej zadbał o odpowiednie zabezpieczenia, jak DMARC.

Jakie istnieją inne zabezpieczenia?

Jako że cyberprzestępcy korzystają z różnych sposobów na to, by pozyskać potrzebne dla siebie dane, warto dbać o różnorakie zabezpieczenia zależnie od aplikacji, z jakich się korzysta. Najważniejsze jest jednak zabezpieczenie poczty elektronicznej, gdyż najczęściej pada ofiarą ataku oszustów. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest DMARC.

Poza nim można skorzystać z:

  • Rekordów SPF (Sender Policy Framework)

Najczęściej jest wykorzystywany do ochrony przed spamem i phishingiem. Jeśli na serwerze poczty został zainstalowany SPF, można być pewnym, że każdy adres mailowy zostanie zweryfikowany tak, by odbiorca otrzymywał wiadomości, które mu nie zagrażają.

Jego zadaniem jest sprawdzić, czy dany serwer jest uprawniony do wysyłania maili. Poza tym sprawdza, czy wiadomość, która rzekomo pochodzi z danej domeny, rzeczywiście jest stamtąd i czy może nie zawiera oprogramowania Malware, fałszywych informacji czy prób wyłudzenia danych osobowych.

  • Protokołów DKIM (Domain Keys Identified Mail)

Podpisuje każdy mail tak by dostawca skrzynki pocztowej sam mógł zweryfikować, czy źródło, z którego pochodzi wiadomość, jest godne zaufania. Protokół ten bowiem pozwala na powiazanie wiadomości z konkretną domeną. Działa w taki sposób, że dodaje własne sygnatury do nagłówka wiadomości, co pozwala na weryfikację nadawcy maila.

Choć jest często wykorzystywany, to nie daje pełnej gwarancji ochrony i wymaga korzystania z innych, dodatkowych zabezpieczeń, jakie zostały wspomniane wcześniej.

Jak zbudować bezpieczny e-commerce?

Wbrew pozorom prowadzenie własnego interesu w świecie online nie tak proste, jakby się mogło wydawać. Potrzeba odpowiedniej wiedzy i narzędzi, które pozwalają nam chronić siebie, ale także naszych klientów, którzy ufają, że ich dane będą u nas bezpieczne.

Obecnie jednak często dochodzi do ataków cyberprzestępców, którzy znajdują coraz to nowsze pomysły na to, jak szkodzić firmom i ich klientom. Dlatego także należy być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami bezpieczeństwa i należy z nich korzystać. I to nie tylko dlatego, by chronić dane, ale również renomę firmy. Każdy atak rzutuje na jej reputację w oczach klienta.

DMARC jest jednym z rozwiązań, które pozwala na skuteczną ochronę danych osobowych i bankowych. Istotne jest także sięganie po inne narzędzia, które są w stanie zbudować jak najbezpieczniejszy sklep i zadbać o jego potrzeby. Dzięki temu można znacznie więcej osiągnąć na rynku, a kolejne sukcesy będą  już na wyciągnięcie ręki.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top