skip to Main Content

Dlaczego SXO jest skuteczne?

Dlaczego SXO jest skuteczne?

Pojęcia takie jak customer journey i user experience (UX) funkcjonują w świecie marketingu internetowego już od jakiegoś czasu. Marketerzy i reklamodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że istotą całego marketingu jako takiego jest skupienie się na kliencie, użytkowniku i jego potrzebach. I to właśnie z tego sposobu myślenia powstało podejście SXO, czyli Search Experience Optimisation. Dlaczego ta strategia jest skuteczna i jak ją wdrożyć?

SXO to połączenie działań związanych z optymalizacją stron pod kątem user experience (SEO) oraz systemów użytkowych, czyli UX. Cel jest ten sam – przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do zakupu. Dlaczego podejście SXO jest skuteczne? Ponieważ zaspokaja potrzeby klientów.

Tradycyjne SEO

Głównym celem tradycyjnego SEO jest osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce internetowej, najczęściej w Google. W tym celu SEO wykorzystuje szereg środków, które umożliwiają:

 • link building – czyli budowanie jak największej ilości linków do i z danej strony internetowej;
 • content marketing – tworzenie wysokiej jakości artykułów, wpisów i innych tekstów, pokazujących – botom Google, że pozycjonowana strona zawiera unikalne i wartościowe treści (a więc warte zaprezentowania użytkownikom);
 • działania optymalizacyjne, mające na celu pokazanie botom Google, jakie treści można znaleźć na stronie. Ważne jest również, aby regularnie aktualizować treści na stronie;
 • Doskonała strona mobilna. We wrześniu 2020 roku Google wprowadziło nową platformę zgodną z wersją mobilną. Zgodnie z nowymi założeniami, wersja mobilna gra pierwsze skrzypce w strategii SEO. Badania pokazują, że 85% respondentów uważa, że wersja mobilna powinna mieć co najmniej taką samą jakość.

Wszystko to jest robione głównie z myślą o indeksie botów od Google. Jednak ten sposób myślenia okazał się być zwodniczy dla wielu firm. Niektórzy właściciele stron stosowali działania, które nie zostały docenione przez Google lub klientów. Warto tutaj zadbać o słowa kluczowe, np. na stronie występuje nienaturalnie duże użycie słów i fraz kluczowych.

Pojawia się jednak zasadne pytanie – gdzie w tym wszystkim jest użytkownik? W końcu to użytkownik przegląda stronę, sklep internetowy i to on składa zamówienie. Czy nie należy skupić się na nim lub na niej? To prowadzi nas do drugiego kluczowego elementu, który składa się na SXO.

Doświadczenie użytkownika

UX czyli User Experience to całościowe doświadczenie użytkownika i wrażenia, które pojawiają się, gdy użytkownik kontaktuje się z firmą. Najogólniej rzecz ujmując, UX obejmuje wszystkie kluczowe elementy współczesnego biznesu, czyli:

 • stronę internetową;
 • obsługa klienta i dostępne kanały komunikacji;
 • profile w mediach społecznościowych;
 •  polityka cenowa i reklamowa;
 • zakres oferty.

Nieco węższe pojęcie UX odnosi się głównie do strony internetowej, sklepu internetowego i aplikacji mobilnej. I to właśnie to wąskie rozumienie UX jest interesujące głównie w kontekście SXO. Sekcja poświęcona tradycyjnemu SEO zwraca uwagę na takie elementy jak:

 • mobilna wersja strony internetowej,
 • content marketing,
  optymalizacja działań.

W rzeczywistości każdy z tych elementów może być wdrożony z myślą o użytkowniku, a więc zgodnie z podejściem SXO.

SXO w praktyce

SXO to realizacja działań pozycjonujących i optymalizacyjnych w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby klientów i zachęcić ich do zakupu. I w tym momencie problem SXO staje się możliwy do opanowania przez kupującego.

Do dalszej analizy tego problemu warto zastosować model, który doskonale wpisuje się w strategię SXO. Model ten pozwoli dopasować treści i elementy strony do klientów na każdym etapie podróży zakupowej. Podejście to dzieli klientów na cztery główne grupy w zależności od tego, na jakim etapie swojej podróży zakupowej się znajdują.

 • Przeglądanie: najszersza grupa odbiorców. Często klienci ci nie podjęli jeszcze decyzji o zakupie. Szukają informacji, zastanawiają się.
 • Myślenie: klienci z tej grupy wiedzą już mniej więcej, czego chcą. Szukają więcej informacji i szczegółów. Często pytają „jak?”: „Jak zacząć się więcej ruszać?”, „Jak wybrać narty?”, „Jak wybrać laptopa do gier?”.
 • Podejmowanie decyzji: Jest to najważniejszy etap. Na tym etapie jesteś gotowy do zakupu konkretnego rozwiązania lub produktu. Potrzebujesz tylko niewielkiej zachęty do podjęcia działania. Idealnie – „tu i teraz”.
 • Wracający klienci: są to klienci, którzy już dokonali zakupu, ale mogli go zwrócić lub rozszerzyć informacje.

Działania zgodne ze strategią SXO powinny być maksymalnie dostosowane do potrzeb każdej z tych czterech grup. To świetny przepis na nasycenie stron różnorodnymi treściami, które przemawiają zarówno do klientów, jak i do Google.

Aby zaangażować uczestników podczas fazy „opt-in”, musisz pokazać inspirację, odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i zaprezentować możliwości. Przyda się do tego profil w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku i Instagramie.

W drugim etapie warto skupić się na treści, ocenach i krótkiej charakterystyce. W fazie podejmowania decyzji kluczowe stają się apele, spersonalizowane oferty, poradniki i specyfikacje, a także rabat na pierwszy zakup lub darmowa wysyłka.

Czy istnieje idealna strategia SXO?

Taka strategia będzie nieco inna dla każdej strony i sklepu, ale najważniejsze jest to:

 • należy zadbać o strukturę i zawartość strony zgodnie z wytycznymi Google. Dotyczy to również wersji mobilnej;
 • podróż zakupowa powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zadowolić klientów na wszystkich jej etapach. Sam proces zakupu powinien być jak najbardziej płynny, aby nie rozpraszać klienta;
 • musisz tworzyć nowe treści dopasowane do potrzeb klientów, pisać teksty, które odpowiadają na ich pytania i wątpliwości. Musisz być zaufanym doradcą, edukować i informować o nowych produktach, a klienci z pewnością docenią takie podejście;
 • konieczność wykorzystania różnych dostępnych metod i narzędzi (profile Social Media, listy mailingowe, rabaty, przemyślana oferta, skuteczne call to action, intuicyjna nawigacja na stronie, różne kanały komunikacji);
 • dodawanie klientów dla nowych zakupów.

SXO pozwala na „upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu”. Z jednej strony marketing i komunikacja skupiają się na potrzebach konsumentów, dzięki czemu nie czują się oni pominięci lub nieistotni.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top