skip to Main Content

Dywersyfikacja internetowych kanałów marketingowych

Dywersyfikacja internetowych kanałów marketingowych

Właściciele firm i przedstawiciele marek mają pełną świadomość tego, jak duże znaczenie w biznesie mają działania marketingowe, które można prowadzić zarówno tradycyjnie, jak i online. Zawsze należy jednak pamiętać o dywersyfikacji kanałów marketingowych, która polega na różnicowaniu metod komunikacji z potencjalnymi klientami. W tym artykule omawiamy techniki, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą prowadzić efektywniejszą działalność w Internecie.

Własna strona internetowa

Na początku działalności warto jest założyć stronę WWW, która będzie zarazem głównym centrum dowodzenia, jak i największym kompendium wiedzy na temat marki. Tylko osoby odpowiedzialne za prowadzenie konkretnej strony internetowej decydują o tym, jakie treści będą się na niej pojawiać. W serwisie można zamieścić pozytywne opinie od dotychczasowych klientów, wizytówki pracowników, czy też opracowaną sekcję FAQ, w której można zawrzeć najczęściej zadawane pytania. Pozwala to na rozwianie wszelkich wątpliwości, które mogą pojawić się po stronie użytkowników. Warto pamiętać, że jeśli internauta znajdzie na danej stronie internetowej odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania, to być może zrezygnuje ze zdobywania wiedzy z innych, konkurencyjnych witryn.

Co więcej, przy prowadzeniu strony WWW, warto zdecydować się na uruchomienie cennego narzędzia, którym jest Google Analytics. Narzędzie to dostarcza informacji między innymi o użytkownikach, którzy odwiedzają witrynę internetową. Dzięki Google Analytics można pozyskiwać statystyki na temat tego, jaki jest wiek odbiorców, ich płeć czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo narzędzie to pozwala poznać najważniejsze słowa kluczowe, które internauci wpisują w wyszukiwarkę, zanim trafią na konkretną stronę. Jest to cenna wiedza, co udowadniamy w dalszej części tekstu.

Jednym ze sposobów dywersyfikacji w obrębie witryny jest opracowanie cyklicznego newslettera – czyli podstawowego narzędzia e-mail marketingu. Aby zachęcić użytkowników do zapisania się do niego, można zaproponować im coś w zamian – na przykład szybszy dostęp do cen promocyjnych lub specjalną zniżkę.

Pozycjonowanie własnych stron internetowych

Samo posiadanie strony internetowej nie jest pewnikiem, że potencjalni konsumenci zauważą jej obecność w sieci. Aby tak się stało, potrzebne jest opracowanie strategii SEO i wcielenie jej w życie. Jej celem będzie optymalizacja witryny. Rozwiązanie, które może okazać się systematyczne, to regularne i systematyczne prowadzenie bloga. Jest to jedna z wielu przykładowych metod na dywersyfikację działań marketingowych w obszarze własnej witryny online. Umiejętne i dobrze przemyślane pozycjonowanie treści na blogu może zaowocować zwiększeniem widoczności strony internetowej w wyszukiwarkach. Warto jednak zastanowić się też nad innymi metodami SEO, ponieważ jest ich wiele. W przypadku braku czasu lub wiedzy o optymalizacji stron WWW, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej agencji marketingowej.

Ambasadorzy marki

Wykorzystanie ambasadorów marki to kolejna, bardzo efektywna technika pozyskiwania konsumentów poprzez docieranie do nich za pomocą różnych kanałów marketingowych. Warto w tym celu nawiązać kontakt między innymi z tymi influencerami, których działalność opiera się na podobnej tematyce, co branża danej firmy działającej online. Przedsiębiorstwa produkujące odzież sportową mogą podjąć się współpracy z blogerami, którzy piszą treści o zdrowym stylu życia lub o podróżach, natomiast właściciel sklepu ze sprzętem AGD może kontaktować się z influencerami kulinarnymi.

Popularne w sieci osoby, które mają duże grono odbiorców, mogą w ciekawy sposób poinformować swoją społeczność o danej usłudze lub produkcie. Interesującą opcją może być poproszenie infuencerów o przygotowanie i zorganizowanie konkursu w mediach społecznościowych lub przekazanie ich fanom specjalnych kodów promocyjnych.

Aktywność w social mediach

Większość internautów dużą część wolnego czasu poświęca na aktywność w mediach społecznościowych. Dlatego warto promować w nich swoją działalność. Social media służą już nie tylko rozrywce i nawiązywaniu kontaktu z innymi, ale są też integralnym elementem codzienności każdego z nas, niemalże w każdej dziedzinie życia. Rola mediów społecznościowych w dywersyfikacji kanałów marketingowych jest ogromna. Posiadanie strony na Facebooku to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Równie istotne jest prowadzenie firmowego konta na Instagramie. Obie te olbrzymie  platformy mogą służyć sprawnej komunikacji z klientami.

Dywersyfikacji w działalności e-commerce

Do prowadzenia sprzedaży produktów lub usług w Internecie, konieczne jest posiadanie sklepu online. Właściciele tych sklepów mogą korzystać z jednej z wielu popularnych platform sprzedażowych – na przykład Magento czy Shoplo. Ponadto mają też opcję zainstalowania wtyczki WooCommerce w WordPressie. Bez względu na to, na co się zdecydują, ich sklepy będą mogły być pozycjonowane na podobnych zasadach, co treści publikowane na stronach WWW. Sprzedaż internetowa nie powinna ograniczać się jedynie do samego sklepu online. Również w ich przypadku do klientów można docierać różnymi kanałami. Dywersyfikacja w działalności e-commerece opiera się głównie na obecności produktów w porównywarkach cenowych lub stronach aukcyjnych, takich jak Allegro, Amazon lub e-Bay. Co ważne, opcję prowadzenia sprzedaży online oferują też social media, w tym Facebook i Instagram.

Dywersyfikacja w marketingu – płatne reklamy

Obok wymienionych wyżej kanałów marketingowych, można równolegle inwestować w płatne materiały sponsorowane. Takie możliwości oferują największe wyszukiwarki internetowe i najpopularniejsze platformy społecznościowe.

Google Ads

Przed rozpoczęciem pierwszej kampanii Google Ads, warto jest skorzystać z wtyczki Google Analytics. Jest ona źródłem kluczowych informacji nie tylko w aspekcie pozycjonowania treści, ale też tworzenia reklam. Pozwala odpowiednio dobrać słowa kluczowe i przeanalizować typy internautów, którzy trafiają na konkretne strony internetowe. Wszystkie te dane będą bardzo cenne w tworzeniu kampanii marketingowej. W Internecie dostępne są trzy formy reklamy – tekstowa, graficzna oraz wideo. Wyszukiwarka Google pozwala na:

– kampanie w wyszukiwarce,

– Google Merchant,

– remarketing.

Można postawić na jedną z tych opcji lub stosować je zamiennie. Warto rozpocząć od standardowej kampanii marketingowej w sieci wyszukiwania. Dzięki niej dana strona wyświetli się nad stronami organicznymi w wyszukiwarce. Google Merchant opiera się na konkretnych produktach ze sklepu online, a z kolei kampania remarketingowa skupia się na śledzeniu plików cookies użytkowników, którzy wcześniej trafili na konkretną stronę WWW.

Na podobnych zasadach można reklamować się też na Facebooku. Właściciel witryny internetowej ma wtedy opcję promowania postów lub produktów. Kampanie marketingowe  możesz prowadzić równocześnie na Instagramie.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top