skip to Main Content

W czym może pomagać konwersja mailingu?

W czym może pomagać konwersja mailingu?

Rola marketingu w biznesie jest ogromna, a jednocześnie sam marketing ewoluuje i wymaga wykorzystywania różnorodnych metod. Dla biznesu prowadzonego w internecie ważna jest przede wszystkim konwersja, np. sklepu internetowego. Reklama w internecie polega na podejmowaniu wielu różnych działań i jednym z nich jest coraz bardziej popularny email marketing. Tutaj jednak lojalnie należy zauważyć, że skuteczność komunikatów wysyłanych do potencjalnych klientów drogą mailową nie jest oczywista, ale uzależniona od wielu różnych czynników. Dlatego też konieczne są stałe pomiary konwersji mailingu. Takie działanie umożliwia monitorowanie na bieżąco tego, jakiej wielkości zainteresowanie budzą wysyłane wiadomości i w miarę konieczności lepiej je dopracowywać. Konwersja mailingu jest współczynnikiem umożliwiającym mierzenie efektywności działań w tym obszarze, a jednocześnie może mieć różne znaczenie dla różnych osób. Niektórzy za konwersję uznają wypełnienie ankiety z załącznika do wiadomości, a dla innych dokonane zakupów, np. poprzez wykorzystanie kodu rabatowego. Jak mierzyć konwersję, aby wyniki przekładały się na rzeczywistą skuteczność komunikatów mailowych?

Przed określeniem celu mailingu

Zanim zostanie określone, jakie działania odbiorców mailingu będą mierzone poprzez konwersję, należy się do tego przygotować.wykonać. Po pierwsze: trzeba określić grupę docelową odbiorców, przemyśleć, kto może zechcieć czytać takie wiadomości. Czy mają to być już istniejący klienci sklepu, czy ewentualni? Do jakiej grupy wiekowej ma być mailing kierowany i czym ci odbiorcy mają się interesować? Dopiero po ustaleniu powyższych kwestii można zacząć planować tematykę maili.

Nie może to być tematyka jednorodna, najlepiej podzielić maile na poradnikowe oraz na ciekawostki z branży, wraz z pozostawieniem linku do firmowego bloga. Ten ma służyć oczywiście dzieleniu się z klientami swoją wiedzą oraz pomaganiu im w podjęciu trafionych decyzji zakupowych. Ponadto warto opracować maile okolicznościowe, np. ze zniżką urodzinową, ale z zastrzeżeniem, że na kolejne zakupy albo na nową kolekcję ukazujących się w sklepie dóbr. Już po tych trzech różnych propozycjach widać, że każdy maili może mieć inny cel i nieść inną informację. Dlatego potrzebne jest zróżnicowanie, kilka różnych celów, do których dopasowane zostaną konkretne tematy wraz z optymalnym harmonogramem wysyłki. Bazując na ustaleniach, można określić, co będzie mierzone jako konwersja, a następnie znacznie łatwiej będzie można mierzyć różne rodzaje konwersji oraz wprowadzać do nich ewentualne poprawki. Po wypracowaniu własnej metody łatwiej będzie opracować sprawdzające się we własnej komunikacji schematy, a można również eksperymentować z innymi metodami. Do email automation warto wykorzystywać również narzędzia, co znacznie ułatwia pracę.

Po co właścicielowi strony email marketing?

Przede wszystkim chodzi o podtrzymywanie relacji właściciela biznesu z klientami, z czytelnikami bloga i ogólnie odwiedzającymi jego stronę osobami. Jest to jeden ze sposobów gromadzenia lojalnej społeczności, budowania własnego eksperckiego wizerunku, ale również do zwiększania sprzedaży, czy tworzenia spersonalizowanych komunikatów. Z kolei mierzenie konwersji umożliwia ulepszanie tych komunikatów i także przyczynia się do zwiększania ruchu w sklepie i budowania wizerunku firmy.

Przy mierzeniu konwersji trzeba jednak nie tylko skupiać się na oczywistościach, lecz brać również po uwagę z pozoru mniej istotne czynniki. Jest to m.in. częstotliwość wysyłania wiadomości, gdyż w przypadku zbyt częstych albo zbyt rzadkich maili, odbije się to na spadku konwersji. Przyczyną spadku może być każdy czynnik, dlatego warto na wszystkie zwracać należytą uwagę.

Jak zwiększyć konwersję mailingu?

Dbanie o konwersję jest ważne, a przy tym nie odnosi się jedynie do pracy nad treściami wiadomości, ważna jest również ich intuicyjność i wygląd. Dlatego wygląd przycisków przekierowujących z rodzaju “kup teraz”, czy “zamów” powinny mieć wyróżniający się wygląd i rzeczywiście zachęcały do kliknięcia. Waży jest też nagłówek wiadomości mailowej, który jasno musi przecież określać temat albo jego fragmenty, a co sprzyja czytaniu przez internautów choćby jednego akapitu – tego, który ich właśnie interesuje. Należy wystrzegać się clickbaitowych tytułów, ktore obecnie tak się przejadły, że już jedynie irytują.

Można personalizować wiadomości, zwracając się do odbiorcy po imieniu, a przede wszystkim przekazywać odbiorcom ciągle coś wartościowego. Czy można to określić i jak? Otóż posługując tzw. grupami odbiorców, trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie, czego mogą potrzebować czytający te wiadomości. Bloger zajmujący się podróżami, może pisać o zastosowaniu promowanego sprzętu turystycznego, a właściciel sklepu ze zdrową żywnością może przesyłać przepisy lub porady około dietetyczne. Tematyka jest zależna od branży, w jakiej dany przedsiębiorca działa i jakich skupił wokół siebie odbiorców.

Co ma wpływ na wskaźnik konwersji w mailingu?

W wiadomości ważne jest wszystko, czyli język zwracania się do odbiorców, styl pisania oraz wartość merytoryczna tekstu. Każdy e-mail musi być dla czytelnika wartościowy, a nie jedynie informować o istnieniu sklepu, czy strony usługowej. Trzeba weryfikować napisane wiadomości, aby nie wysyłać takich, które mogą okazać się nachalne i nieprzydatne dla odbiorcy, a więc mogące go do nadawcy zniechęcić. Dopasowujemy wiadomości do grupy docelowej, kładziemy nacisk na odpowiedni, ale nie krzykliwy i sensacyjny tytuł, dbając o to, aby odbiorca zdecydował się na otwarcie maila. Natomiast oczekiwana przez nadawcę akcja może być wykonana przez odbiorcę pod wpływem odpowiedniej treści i tutaj trzeba zadbać, aby przekierowanie następowało również do wartościowej strony. Strona musi być intuicyjna i przyjemna w wykorzystaniu i trzeba dbać o jej pozycję i wygląd w sieci. Najlepszy nawet mail nie może przekierowywać w pustkę, gdzie zainteresowany internauta nie znajdzie tego, czego szuka. Współpraca ze specjalistami SEO oraz UX jest w tym wypadku nieodzowna.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top