skip to Main Content

Czym jest techniczne SEO?

Czym jest techniczne SEO?

Doświadczenie w SEO klientów pokazuje, że większość klientów myśli o potrzebie optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek dopiero po jej stworzeniu.  Techniczne SEO na etapie tworzenia strony pozwala uniknąć marnowania pieniędzy na późniejsze modyfikacje zasobu internetowego pod kątem wymagań SEO i otrzymać wysokiej jakości gotowy produkt. W tym materiale przyjrzymy się podstawowym zagadnieniom technicznej optymalizacji strony internetowej, które muszą być uwzględnione na etapie jej tworzenia.

Czym jest techniczne SEO?

Techniczne SEO to proces optymalizacji witryny, który pomaga wyszukiwarkom takim jak Google znaleźć, przeszukiwać, zrozumieć i indeksować strony. Jego zadaniem jest upewnienie się, że zostaniesz znaleziony i poprawisz swoje pozycje w rankingach.

Techniczne SEO jest najważniejszą częścią SEO, dopóki nie zostanie wykonane. Strony muszą być indeksowane i indeksowane, aby mogły w ogóle zaistnieć w rankingu, ale wiele innych działań będzie miało minimalny wpływ na ranking w porównaniu do treści i linków.

Jak trudne jest techniczne SEO?

To zależy od okoliczności. Podstawy nie są trudne do opanowania, ale niektóre aspekty technicznego SEO mogą być skomplikowane i trudne do zrozumienia.

Jak działa indeksowanie

Crawlery przechwytują zawartość stron i używają linków na tych stronach, aby znaleźć inne strony. Dzięki temu mogą one znaleźć treści w sieci. Crawler (robot) musi gdzieś zacząć. Zazwyczaj tworzą one listę wszystkich adresów URL, które znajdują z linków na stronach. Dodatkowym systemem wyszukiwania dodatkowych adresów URL są sitemapy tworzone przez użytkowników lub różne systemy, które posiadają listy stron.

Kolejka do indeksowania stron

Wszystkie adresy URL, które wymagają indeksowania lub ponownego skanowania są traktowane priorytetowo i dodawane do kolejki indeksowania. Zasadniczo jest to uporządkowana lista adresów URL, które Google chce indeksować.

Robots.txt

Plik robots.txt informuje wyszukiwarki, gdzie mogą, a czego nie powinny otwierać w Twojej witrynie.

Tylko jedna mała uwaga. Google może indeksować strony, których nie może zaindeksować, jeśli linki prowadzą do tych stron. Może to być mylące, ale jeśli chcesz zapobiec indeksowaniu stron, zapoznaj się z tym samouczkiem i schematem blokowym, które pomogą Ci poruszać się po procesie.

Częstotliwość skanowania

W pliku robots.txt możesz użyć dyrektywy opóźnienia indeksowania, którą obsługuje wiele robotów indeksujących. Pozwala ustawić, jak często mogą skanować strony. Niestety Google ignoruje tę dyrektywę. W przypadku Google musisz zmienić szybkość indeksowania w Google Search Console.

Ograniczenia dostępu

Jeśli chcesz, aby strona była dostępna dla niektórych użytkowników, ale pozostała niedostępna dla wyszukiwarek, najprawdopodobniej jedna z tych trzech opcji będzie Ci odpowiadać:

  • Uwierzytelnianie HTTP  (gdy do uzyskania dostępu potrzebne jest hasło);
  • Dostęp przez IP (gdy strona jest dostępna tylko przy dostępie z określonych adresów IP)

Ten typ instalacji jest najlepszy w przypadku intranetów, zawartości jest dostępna tylko dla członków lub przygotowywania danych, testowania i tworzenia witryn. Pozwala to grupie użytkowników na dostęp do strony, ale wyszukiwarki nie będą mogły uzyskać takiego samego dostępu i indeksować tych stron.

Jak śledzić aktywność robota?

W przypadku Google najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, co indeksują, jest raport Statystyki indeksowania w Google Search Console , który dostarcza informacji o tym, jak indeksują Twoją witrynę.

Jeśli chcesz zobaczyć całą aktywność robota indeksującego w Twojej witrynie, musisz uzyskać dostęp do dzienników serwera i ewentualnie użyć specjalnych narzędzi, które pomogą Ci przeanalizować dane. Może to być dość trudne zadanie, ale jeśli Twój hosting ma panel sterowania, taki jak cPanel, powinieneś mieć dostęp do dzienników i niektórych agregatorów, aby sprawdzić jak często robot Google odwiedza Twoją stronę.

Ustawienia skanowania strony WWW

Każda witryna ma swój własny budżet na indeksowanie. Jest to połączenie tego, jak często Google chce indeksować Twoją witrynę i ile indeksowań pozwala na to Twoja witryna. Popularniejsze strony i strony, które często się zmieniają, będą indeksowane częściej, a strony, które nie wydają się popularne lub nie mają dobrych linków, będą indeksowane rzadziej.

Jeśli roboty indeksujące napotkają przeszkody podczas indeksowania Twojej witryny, zwykle zwalniają lub całkowicie przestają indeksować, dopóki warunki się nie poprawią. Po zeskanowaniu strony są przetwarzane i wysyłane do indeksu. Indeks to główna lista stron, które mogą zostać zwrócone przez zapytania wyszukiwania.

Odzyskiwanie utraconych linków

Strony internetowe mają tendencję do zmiany swoich adresów URL w czasie. W wielu przypadkach, stare adresy URL są wskazywane przez linki z innych stron internetowych. Jeśli nie zostaną one przekierowane na aktualną stronę, linki te zostaną utracone i nie będą się już liczyły do Twoich stron. Nie jest jeszcze za późno, aby dokonać tych przekierowań, aby szybko odzyskać utraconą wartość.

Dodaj linki wewnętrzne do strony

Linki wewnętrzne to linki z jednej strony witryny do innej strony w witrynie. Pomagają one znaleźć Twoje strony i podnieść ich pozycję w rankingu.

Dodawanie znaczników schema

„Schema” to kod, który pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć Twoje treści. Obsługuje wiele funkcji, które mogą pomóc Twojej stronie wyróżnić się w wynikach wyszukiwania. Google posiada galerię wyszukiwania, która pokazuje różne funkcje wyszukiwania i schematy, których potrzebujesz, aby Twoja witryna wyróżniała się z tłumu.

HTTPS

Protokół HTTPS  chroni komunikację pomiędzy przeglądarką a serwerem przed przechwyceniem i włamań przez hakerów. Zapewnia to poufność, integralność i uwierzytelnianie dla większości współczesnego ruchu internetowego. Chcesz, aby Twoje strony ładowały się przez HTTPS, a nie HTTP. Każda witryna internetowa, która wyświetla ikonę kłódki w pasku adresu, korzysta z protokołu HTTPS.

Podsumowanie

Spełnienie powyższych warunków prowadzi do prawidłowej optymalizacji strony internetowej. Chociaż główny problem może nie zostać całkowicie rozwiązany. Mianowicie, zły wybór strategii promocji. Jeśli jednak firma przyciąga ruch, jednocześnie manipulując wynikami, mogą pojawić się kłopoty. Jeśli firma pozyskuje ruch z myślą o użytkowniku, strona ma szansę na sukces. Dobre techniczne SEO jest wynikiem wielu działań i wysiłków, które mają pozytywny efekt synergiczny.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top