skip to Main Content

Jak prawidłowo prowadzić własną witrynę?

Jak prawidłowo prowadzić własną witrynę?

Masz swoją działalność i szukasz pomysłu na jej promowanie, co przyczyni się również do rozwoju? Posiadanie własnej strony internetowej da Ci możliwość promowania wizerunku Twojej marki, dzięki czemu będzie się ona stawać coraz bardziej popularna. Już na samym początku warto dokonać wyboru, który system CMS będzie najbardziej odpowiedni. Dlaczego jest to tak ważne? Bo to właśnie odpowiednio dobrany system zarządzania treścią ułatwi Ci prowadzenie strony, wpłynie na jej aktualizację czy edycję. Jeśli więc chcesz, aby Twoja witryna była wydajna i przynosiła korzyści oraz była łatwa w codziennej obsłudze, dobrze zastanów się nad wyborem systemu CMS.

Strony najprostsze w prowadzeniu, czyli jakie?

Wydaje Ci się, że prowadzenie strony jest trudne? Jest to nieprawda, może to być bardzo proste, oczywiście wszystko zależy od jej rodzaju, rozbudowania i jakie będzie jej przeznaczenie (blog, platforma sprzedażowa czy może wizytówka firmy). Duże znaczenie ma też to, kto będzie zajmował się tą stroną. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, warto przemyśleć zatrudnienie specjalisty, który w profesjonalny sposób poprowadzi Twoją witrynę. W grę wchodzi również kwestia budżetu, który zamierzasz przeznaczyć na rozwijanie swojej strony. Jeśli nie zamierzasz ponosić dużego wkładu i szukasz czegoś z prostym systemem, przemyśl wybór strony, która ma potencjał do późniejszego rozwoju oraz cechuje ją intuicyjny system obsługi, dzięki czemu nie będziesz musiał posiadać specjalistycznej wiedzy, żeby taką stroną zarządzać. Osobom początkującym szczególnie poleca się WordPress i Joomlę, a jeśli posiadasz biznes e-commerce, to warto zastanowić się nad PrestaShop lub Shoper.

Różnice w sterowaniu stroną dynamiczną a statyczną

Planując stworzenie własnej witryny, trzeba pamiętać o jednej, na prawdę istotnej kwestii, mianowicie o tym, jaki typ witryny zamierzamy wybrać. Mowa tutaj o dokonaniu wyboru pomiędzy stroną dynamiczną, a stroną statyczną, inaczej stacjonarną. Witryna statyczna nie korzysta z baz danych, a treści, które będą wprowadzane w ramach kodu, będą przetrzymywane w plikach takich jak html, xml i php. Dla twórcy strony może okazać się to problemem, Dlaczego? Aby cokolwiek ze strony usunąć, dodać nową treść lub edytować istniejące już wpisy, potrzebna nam będzie nie tylko wiedza, ale również umiejętności z zakresu programowania.
Wybierając witrynę dynamiczną, ułatwiamy sobie sprawę, ponieważ, dzięki wykorzystaniu baz danych, oferuje użytkownikowi dużo większą swobodę. Do jej stworzenia możemy wykorzystać wyłącznie systemy CMS, które dają nam również możliwość późniejszego, niezwykle wygodnego prowadzenia strony.
Trzeba przyznać, że każdy z tych dwóch rodzajów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeśli jednak stawiasz na długoterminowe działania, które będą wymagały jednocześnie aktualizacji i zmian, typ dynamiczny będzie lepszym wyborem.

To powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz prowadzić własną witrynę

Jeśli chcesz sprawić, aby prowadzenie strony nie było problematyczne, czasochłonne i jednocześnie kosztowne, powinieneś pamiętać o kilku przydatnych kwestiach.
Po pierwsze, należy dopasować system do przeznaczenia danej strony. Skup się na tym, aby dostosować witrynę z tym, co będzie ona zawierać, jaką tematykę będzie poruszać i jaką funkcję pełnić, a także do kogo będzie ona skierowana. Drugą ważną rzeczą są kwestie zawarte w systemie CMS, takie jak np. podział obowiązków. Mowa tu m.in. o administrowaniu stroną, czyli kwestie takie jak tworzenie kont, nadawanie konkretnych uprawnień, ale również te odnoszące się do funkcjonalności, m.in. wtyczki, ograniczenie edycji czy dodawanie nowych elementów do witryny.
Pamiętaj, że aby strona pełniła założoną przez Ciebie funkcję, czyli rozwój działalności, musi być ona widoczna w internecie. Rozpoznawalność strony zbudujesz dzięki strategii SEO. Profesjonalne określenie takiej strategii będzie obejmowało długi proces, dotyczący wielu etapów rozwoju strony. Oczywistym jest, że aby strona dobrze działała, trzeba priorytetowo potraktować kwestie bezpieczeństwa i jej prawidłowego działania, wolnego od błędów i awarii. Jeśli nie dopilnujesz tak podstawowych rzeczy, nawet najlepsze pozycjonowanie może okazać się niewystarczające.

Co obejmuje prowadzenie strony?

Aby nasza witryna mogła odnieść sukces i wyróżniać się na tle innych, musimy kompleksowo podejść do jej tworzenia. Co to znaczy? Swoją uwagę musimy skupić nie tylko na tworzeniu nowych treści, ale również na ewentualnej edycji lub nawet usuwaniu wcześniejszych tekstów. To nie koniec, może się zdarzyć, że potrzebne będzie wprowadzenie zmian w kodzie, zmiana motywów graficznych, dodawanie podstron itp. Równie ważne są modyfikacje techniczne, dzięki którym strona będzie szybsza i wydajniejsza.
Osoby działające w branży e-commerce dodatkowo muszą mieć na uwadze prawidłową obsługę klientów.
Oczywiście, stronę należy stale nadzorować, dokonywać aktualizacji no i przede wszystkim regularnie wprowadzać nowe rozwiązania, które nie tylko wpłyną na prawidłowe działanie witryny, ale również przyczynią się do tego, że utrzyma ona dobry poziom na tle konkurencji.

Decydując się więc na stworzenie własnej witryny, niezależnie od tego, jaki będzie jej cel, trzeba pamiętać, że jest to zajęcie długoterminowe, wymagające odpowiedniego zaplanowania. Ten wieloetapowy proces jej tworzenia i rozwijania przyniesie korzyści tylko wówczas, gdy oprócz planu będziemy regularnie analizować, co zrobić, aby strona działała poprawnie i stale nad nią pracować. Znając specyfikę branży, w której działasz i mając świadomość, że częste zmiany są obecnie normą, powinieneś mieć dodatkowe możliwości, z których będziesz mógł skorzystać, jeśli będziesz chciał dodatkowo udoskonalić czy też usprawnić swoją witrynę. Dobrze prowadzona strona, która przykuwa oko odbiorców, na pewno przyniesie Twojej marce czy biznesowi wiele korzyści i nowych klientów. Jeśli temat tworzenia stron jest Ci obcy, ale chcesz, aby Twoja witryna przynosiła zyski, zleć jej prowadzenie profesjonalistom.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top