skip to Main Content

Jak wybrać logo, które będzie pasowało do twojej firmy?

Jak wybrać logo, które będzie pasowało do twojej firmy?

Logo to dość ważny element twojej firmy. Głównie za jego pomocą klienci będą cię rozpoznawali, będą je kojarzyli z twoim przedsiębiorstwem. Nie należy więc lekceważyć tego elementu prowadząc firmę. Dobre logo, czyli takie, które będzie łatwo zapadało ludziom w pamięć, powinno charakteryzować się prostotą. Często starając się je wymyślić, staramy się, aby mocno wyróżniało się ono, na tle konkurencji, jednak łatwo przy tym popaść w perfekcjonizm. Warto zauważyć, że zdecydowana większość globalnych marek o milionowych przychodach, posiadają bardzo proste, co nie znaczy, że nie profesjonalne, loga. Dzięki temu, ludzie błyskawicznie je zapamiętują, identyfikują się z daną marką, a co za tym idzie, chętniej decydują się na zakup proponowanych przez nich produktów lub oferowanych usług. Co więc trzeba zrobić, aby wybrać dla swojej firmy odpowiednie logo?

Gdy zaczynasz…

Jeżeli jesteś dopiero na początkowym etapie, warto oczywiście przyłożyć się do tego, aby logo prowadzonej przez nas firmy, było schludne i profesjonalne. Mógłbyś je przykładowo zlecić profesjonalnej firmie, jednak nie zawsze, na tym etapie będziesz miał odpowiednie na to środki, ponieważ dopiero zaczynasz. Tańszą opcją, nad którą warto się zastanowić, jest skorzystanie z usług freelancerów, którzy za niewielkie pieniądze są w stanie zrobić logo. Często nie odbiega ono znacząco od tych, robionych przez korporację, więc dzięki temu mógłbyś zaoszczędzić część pieniędzy. Potem jednak wraz ze wzrostem twoich zysków, warto rozważyć skorzystanie z tej droższej opcji.

Co jednak w sytuacji, gdy nie chcesz się zdecydować na tego typu usługi, bo nie masz w tej chwili odpowiedniej ilości pieniędzy, a sam nie masz pomysłu na to, jak mogłoby ono wyglądać? W takiej sytuacji warto sięgnąć po najprostsze rozwiązanie.

Kilka pomysłów na logo na start

Jednym z rozwiązań jest użycie nazwy firmy jako swojego logo. Pomysł wydaje się banalnie prosty, lecz jak można zauważyć, wiele światowych firm korzysta z tego rozwiązania i przynosi to im korzyści. Wystarczy spojrzeć na loga takich globalnych marek, jak IKEA, Netflix, Nokia czy Samsung. Łatwo się je zapamiętuje, a nie są trudne do wymyślenia. Takie samo rozwiązanie możemy zastosować, gdy nazwa firmy pochodzi od naszego nazwiska. Przykładem takiej firmy jest na przykład włoski dom mody — Gucci.

Co jednak w sytuacji, gdy nasza firma posiada zbyt długą lub skomplikowaną nazwę, co może uniemożliwić naszym klientom jej zapamiętanie?

Idealnym przykładem takiej sytuacji, jest Hewlett-Packard, który dużo częściej jest rozpoznawany pod skróconą nazwą HP. Możesz zastosować ten sposób w swojej firmie i zastosować jej skróconą nazwę albo zachować jedną część w pełni, natomiast drugi człon lub wyraz, skrócić do kilku literek.

Innym pomysłem jest zastosowanie w logo pierwszej lub dowolnej litery z nazwy firmy. Taką strategię, z sukcesem, zastosował na przykład Mcdonald’s – złote „M” są rozpoznawalne na całym świecie. Ten typ loga jest nazywany glifem.

Kiedy masz większy budżet

Poniższe opcje zazwyczaj wymagają już nieco większego nakładu finansowego, bo nie zawsze będziesz w stanie sam je dobrze, zrobić, więc mogą wymagać, zatrudnienia do tego zadania doświadczonego grafika.

Znak graficzny to logo, które jest bezpośrednio kojarzone z marką. Najczęściej taka grafika nie posiada dodatkowych elementów w postaci tekstu. Odpowiednie logo jest uniwersalne — bez różnicy, w którym miejscu na świecie się je zobaczy, będzie ono kojarzone wyłącznie z konkretną marką. Oczywiście uzyskanie takiego efektu nie należy do najprostszych zadań, jednak gdy już to zrobimy, będziemy w stanie znacząco zwiększyć rozpoznawalność naszej marki, a co za tym idzie, również zyski. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Apple i jego znany na całym świecie znak „nadgryzionego jabłka”.

Podobnym typem loga, który również się opera na obrazie, jest ten, gdzie zastosowany jest znak symboliczny lub abstrakcyjny. Taki symbol jest pewnego rodzaju abstrakcją, wykorzystującym symbolikę — nie przedstawia więc rzeczywistych przedmiotów. Firmą, która wykorzystała ten typ loga jest Nike.

Ostatnim pomysłem, który będzie podany w tym artykule, jest logo, które przedstawia jakąś postać. Na ten sposób, zbudowania rozpoznawalności marki, postawiła marka chipsów ziemniaczanych — Pringles. Jeśli jednak chcesz się zdecydować, na ten typ loga, będziesz musiał przygotować większy budżet.

Co dalej?

Podjąłeś decyzję. Jesteś już przekonany, że dobrane logo jest odpowiednie dla twojej firmy. Co dalej zrobić i nad czym warto się jeszcze zastanowić, zanim oficjalnie użyjesz go, jako rozpoznawalny element swojego przedsiębiorstwa? Warto przeanalizować kilka czynników:

  • UŻYCIE — sprawdź jak dany projekt prezentuje się na w każdym z miejsc, w którym planujesz go użyć. Czy tak samo dobrze wygląda, wydrukowany na ulotce i na dużym bilbordzie? Czy w internecie również spełnia swoje cele? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami
  • FORMAT — zanim zatwierdzisz projekt, upewnij się, że posiadasz wszystkie jego wersje — JPG, PNG, SVG, TIF, GIF itd.
  • STYL — czy logo, które zamierzasz użyć odpowiada stylowi, który reprezentuje firma? Jeśli nie, warto zastanowić się nad zmianą
  • ORYGINALNOŚĆ — ważne, aby logo wyróżniało się i było unikalne. Warto sprawdzić, czy na rynku nie ma już firmy, której logo jest bardzo podobne do już istniejącej. Zabieg ten może pomóc ci zaoszczędzić wiele problemów w przyszłości. Zobacz więc, czy przypadkiem nie łamie on czyichś praw autorskich
  • UTRWALENIE — najważniejsze. Czy logo faktycznie łatwo zapamiętać i czy na długo ono wpada ono w pamięć? Warto w takiej sytuacji nie kierować się wyłącznie własnym przeczuciem, a poprosić o opinię kilka zaufanych osób, które pozwolą spojrzeć Ci obiektywnie na całą sprawę.

Przechodząc już powoli do końca, pamiętaj o tym, aby dobrane logo, pasowało do twojej firmy. Zadbaj o to, aby każdy z etapów jego tworzenia był dobrze zaplanowany i wykonany. Nie śpiesz się, chcąc jak najszybciej skończyć ten proces. Odpowiednie logo może przysporzyć twojej firmie, wysoką rozpoznawalność. Przyciągnie to klientów, a ci z kolei przyczynią się do wzrostu zysków firmy, czyli tego, co w każdym przedsiębiorstwie jest najważniejsze.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top