skip to Main Content

Czym jest breadcrumbs?

Czym jest breadcrumbs?

Co to jest okruszek chleba (breadcrumb) i jak ułatwia nawigację?  Czy każdy z nas nie był w parku rozrywki i nie zgubił się próbując znaleźć wyjście? Nie chcemy się z tym pogodzić, ale jest w nas malutkie ziarenko frustracji, które zaraz odrodzi się w naszej głowie. Desperacko rozglądamy się dookoła, pytamy przechodniów, a oni wskazują nam mapę, która mówi nam, gdzie jesteśmy w parku. Nagle wiesz, gdzie jesteś i gdzie znajduje się wejście i wyjście w odniesieniu do twojej pozycji.

W nawigacji na stronie, Breadcrumbs robią coś podobnego.

Co to jest Breadcrumb Navigation?

Breadcrumbs są drugorzędną pomocą nawigacyjną, która pomaga użytkownikom łatwo zrozumieć związek między ich położeniem na stronie (np. stronie produktu) a stronami wyższego poziomu (np. stroną kategorii). Termin ten został zapożyczony z bajki o Jasiu i Małgosi, w której dzieci rzucają okruszki chleba, aby prześledzić swoją drogę powrotną. Dzięki breadcrumbs, jeśli trafisz na stronę, na której nie chcesz być, możesz łatwo znaleźć drogę powrotną lub cofnąć się o krok lub dwa i zacząć od nowa. Breadcrumbs nie są wyłącznie elementem stron internetowych. Firma Microsoft wprowadziła okruszki w systemie Windows Vista i od tego czasu są one dostępne w każdej edycji systemu Windows.

Nasze zapotrzebowanie na okruszki ma swoje ewolucyjne uzasadnienie

Istnieją interesujące podobieństwa między sposobem, w jaki zwierzęta poszukują pożywienia, a sposobem, w jaki ludzie poszukują korzystnych informacji. Z natury wszyscy żyjemy zgodnie z zasadą heurystyki – nie poświęcaj więcej energii na poszukiwanie pożywienia niż to, co ono dostarczy. Weźmy pod uwagę sposób, w jaki szukamy informacji w internecie: szukamy czegoś, wyszukiwarka prezentuje wiele wyników. Skanujemy linki i jeśli nie wyczuwamy wskazówek (tytuł SEO, meta, itp.), że link da nam informacje, których szukamy, nie klikamy na niego. Nie jest to podobne do zwierzęcia polującego na ofiarę na Sawannie; bestia będzie szarżować tylko wtedy, gdy ślad zapachowy jest wystarczająco silny, aby uzasadnić energię, która musi być spędzona w pościgu.

Na stronie internetowej, w obecności wielu ścieżek nawigacyjnych, najlepiej jest, jeśli użytkownicy są w stanie jasno zidentyfikować ścieżkę, która prowadzi do tego, czego chcą. Bez tego mogą się poddać i odbić od strony.

Rodzaje Breadcrumbs w projektowaniu stron internetowych

Breadcrumbs oparte na lokalizacji lub hierarchii

Breadcrumbs oparte na lokalizacji pomagają użytkownikowi przejść do szerszej kategorii (strony wyższego poziomu) ze strony, na której się znajduje. Rozważmy kogoś, kto szuka pary butów pustynnych w Google, znajduje wynik wyszukiwania i ląduje na jednej z Twoich stron produktowych. Nie podoba im się to, co widzą i chcą sprawdzić inne opcje. Jak osoba ta ma wrócić do strony głównej kategorii (Buty męskie) lub podkategorii (Buty męskie – Buty pustynne)?

Dzięki hierarchii opartej na okruszkach chleba użytkownik może łatwo zobaczyć, gdzie w architekturze Twojej strony się znajduje i łatwo przejść do strony wyższego poziomu.

Okruszki oparte na ścieżce lub historii

Służą temu samemu celowi co przycisk wstecz w przeglądarce, pozwalając użytkownikowi wrócić do jednej z poprzednich stron, które odwiedził. Może to być przydatne, gdy użytkownik dotarł na stronę produktu po zastosowaniu wielu filtrów na stronie kategorii. Dzięki okruszkom historii, użytkownik może szybko przeskoczyć do jednej z poprzednich stron w swojej podróży, z zachowaniem wszystkich swoich wyborów.

Jednak najczęstszym zastosowaniem historycznych okruszków chleba jest użycie linku „Powrót do wyników”.

Okruszki oparte na atrybutach (Attribute Based Breadcrumbs)

Okruszki oparte na atrybutach po prostu pokazują atrybuty, które użytkownik wybrał na danej stronie. Tego typu breadcrumbs znajdują zastosowanie na stronach kategorii eCommerce oferowanych przez większość platform eCommerce, gdzie użytkownicy mogą wybierać atrybuty w celu filtrowania wyników wyszukiwania.

Korzyści z używania breadcrumbs

Początkowo konceptualizowane jako prosta pomoc w nawigacji, dziś okruszki chleba wpływają na wiele aspektów doświadczenia użytkownika online.

Zachęca do przeglądania i zmniejsza liczbę odrzuceń

Jeśli użytkownik dotrze do strony produktu, którym nie jest zainteresowany, odbije się od niej lub wróci do strony kategorii, aby zacząć od nowa. Okruszki chleba zachęcają użytkownika do rozpoczęcia od nowa i nie odbijania się, jeszcze. W badaniu okazało się, że użytkownicy, którzy otrzymali instrukcję korzystania z Breadcrumbs ukończyli zadania znacznie szybciej niż użytkownicy, którzy nie korzystali z Breadcrumbs. Dla użytkowników, którzy korzystają z Internetu na co dzień (nawet intranetów takich jak ten w organizacji) używanie Breadcrumbs może znacznie zwiększyć produktywność i zaoszczędzić czas.

Zalecane praktyki korzystania z okruszków chleba (Breadcrumbs)

Zazwyczaj breadcrumbs pojawiają się w poziomej linii, pokazując ścieżkę od strony najwyższego poziomu (home) do strony, na której aktualnie znajduje się użytkownik. Poniżej znajduje się lista 10 najlepszych praktyk, z których niektóre są zalecane przez Steve’a Krug’a, autora książki „Nie każ mi myśleć” i Boga projektowania stron internetowych. Zawsze pokazuj całą ścieżkę: Daj użytkownikom kontekst. Dobry breadcrumb trail działa jak mrugnięcie okiem, utrzymując użytkownika skupionego na zadaniu, które ma wykonać.

Zacznij od strony głównej

Ścieżki działają najlepiej, gdy pokazują podróż od jednego końca do drugiego. Włączenie strony głównej do ścieżki działa jak silna kotwica dająca silne poczucie orientacji dla użytkowników.

Użyj ’>’ jako separatora pomiędzy poziomami

To działa, ponieważ zawsze działało. ’>’ szybko pokazuje związek między stronami wyższego poziomu a stronami niższego poziomu. Jakob Nielsen początkowo zalecał używanie dwukropka(:) w pasku nawigacyjnym breadcrumb. Po testach z użytkownikami zmienił swoje zalecenie na używanie ’>’, ponieważ w prosty sposób przedstawia relację pomiędzy stronami wyższego poziomu a stronami niższego poziomu.

Umieść okruszki na górze

Paski nawigacyjne są zazwyczaj umieszczane na samej górze strony. Ponieważ Breadcrumbs działają jako pomoc w nawigacji, powinny być umieszczone powyżej treści. Grupa Nielsen Norman przeprowadziła testy użytkowników i stwierdziła, że użytkownicy oczekują okruszków na górze strony. Dobrym miejscem na umieszczenie okruszków jest miejsce poniżej głównego paska nawigacyjnego i powyżej tytułu strony.

Pokaż trochę kontrastu

Kontrast pomaga okruszkom chleba wyróżnić się jako ważna funkcjonalność. Ponieważ zajmują one mniej miejsca i są w większości oparte tylko na tekście, kontrast staje się kluczowym czynnikiem dla ich sukcesu.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top