skip to Main Content

Strategia pozycjonowania – na czym ona polega?

Strategia pozycjonowania – na czym ona polega?

W dużych firmach ważnym jest aby prowadzić działalność w oparciu o przygotowany wcześniej długookresowy plan, nazywany również strategią firmy. W organizacji tworzony jest plan strategiczny, który w dalszych etapach jest dzielony na tzw. strategie funkcjonalne. Strategie te odnoszą się do konkretnego obszaru biznesowego, który jest realizowany w danym przedsiębiorstwie. W zależności od branży wykonywane są strategie do działań wykonywanych w firmie. Jednak tworzone są zazwyczaj takie jak np. strategia finansowa, czy marketingowa. Ważny filarem strategicznym jest strategia marketingowa. Tyczy się ona sposobu docierania do klientów oraz oferowania im produktów lub usług. W dobie Internetu konwencjonalna strategia marketingowa jest niewystarczająca. Przedsiębiorstwa są zmuszone do stworzenia internetowej strategii marketingowej. Określana jest ona jako SEO – strategia pozycjonowania.

Na czym polega strategia marketingowa firmy?

Strategia marketingowa jest procesem, który ustala działania w firmie. W konsekwencji zrealizowania tych działań przedsiębiorstwo może osiągnąć ustalone cele rynkowe. Tak więc, strategia marketingowa musi zostać dostosowana do celów marketingowych, które określa sobie organizacja. Jako cel marketingowy można uznać np. wprowadzanie nowych produktów, czy poszerzenie bazy klientów. Proces formułowania strategii marketingowej obejmuje m.in.:

  • badania rynkowe,
  • analiza konkurencji,
  • określenie rynku docelowego,
  • wybór produktu i nadanie mu ceny,
  • plan działań promocyjnych i reklama.

Czym jest strategia pozycjonowania?

Pozycjonowanie strony internetowej jest skomplikowanym i wieloetapowym procesem. Aby je wykonać trzeba posiadań odpowiednią wiedzę, a także wcześniej należy określić strategię, którą później będzie się wdrażać. Pozycjonowanie strony internetowej musi być wykonane zgodnie ze strategią marketingową firmy. Tak więc przed rozpoczęciem prac nad SEO należy dobrze zapoznać się ze strategią firmy.

Strategia pozycjonowania nie określa jednego działania, oznacza ona cały ciąg rzeczy, które właściciel strony internetowej musi wykonać, aby zainteresowanie domeną internetową wzrosło. Skuteczne włączenie strategii pozycjonowania może pomóc w zwiększeniu oglądalności strony, podnieść stronę w wynikach wyszukiwania z uwzględnieniem słów kluczowych.

Zastanów się zatem czym jest strategia pozycjonowania?  Najprościej mówiąc jest ona planem, który w długoplanowej perspektywie ma wpłynąć pozytywnie na przychody firmy. Podstawowymi elementami każdego SEO są: optymalizacja domeny, słowa kluczowe, a także link building. W sytuacji gdy firma chce wdrożyć strategię pozycjonowania nie powinna robić tego sama, należy zatrudnić ekspertów, którzy specjalizują się w takich zleceniach. Będzie to gwarancją dobrze wykonanej pracy. W przypadku wykonania SEO bez wiedzy eksperckiej będzie ona zawsze częściowo niekompletna. Powstałe błędy będą rzutować np. na wyniki wyszukiwania.

Strategia SEO – planowanie

Analiza potrzeb biznesowych firmy powinna być najlepszym wyznacznikiem w określaniu strategii SEO. Najważniejszym czynnikiem jest cel, który firma planuje osiągnąć. Następnie uwzględniana jest analiza działań konkurencji. Ponadto należy odgórnie określić jaki odbiorców poszukuje firma lub ukierunkować się na jak największą ich grupę. W kwestii wyników wyszukiwania strony w Internecie należy stworzyć listę słów lub fraz kluczowych, które powinny znaleźć się w udostępnianych na stronie treściach.  Przy czym warto pamiętać aby nie decydować się na frazy tylko i wyłącznie ze względu na ich popularność, ponieważ może ona nie pokrywać się jednoznacznie z produktami lub usługami dostępnymi na stronie. Optymalizacja witryny powinna być wykonywana zgodnie z zasadami strategii pozycjonowania, ponieważ umożliwili to zwiększenie oglądalności strony. Następnie powinno się skupić na link building. Mówi on o linkach do stron, które są wartościowe i w konsekwencji zwiększą oglądalność witryny. Ostatnim etapem, ale nie najmniej ważnym jest raportowanie. Ważne jest wybranie odpowiedniego sposobu raportowania. Dobrym wyborem są miarodajne wskaźniki, które pozwolą określić czy podjęte działania odniosły sukces, czy należy nad nimi jeszcze popracować.

Strategia SEO – rodzaje

Narzędzia w strategii SEO dostosowuje się do potrzeb realizowanych przez firmę. Ponieważ istnieją różne strategie, to osoby które zajmują się SEO muszą dostosowywać narzędzia do każdego klienta, a także w inny sposób realizować kolejne etapy strategii pozycjonowania.

Sprzedażowa

Jak sama nazwa wskazuje, ta strategia SEO jest skierowana na sprzedaż produktów i usług w danej firmie, a dokładnie na zwiększenie sprzedaży. W tej strategii należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór słów kluczowych. Muszą się one odnosić do konkretnej branży, w której firma funkcjonuje. Powinno się również uwzględnić w słowach kluczowych określenia z mowy potocznej lub slangu, który funkcjonuje w tej branży. Na sukces sprzedażowej strategii SEO w największej mierze wpływają odpowiednio dobrane słowa kluczowe.

Wizerunkowa

Niezależnie od tego na jakie sprawy firma stawia największą potrzebę oraz niezależnie od dobranej strategii SEO, w każdej powinno uwzględnić się dbałość o wizerunek. Dbałość o szczegóły oraz przejrzystość wpłyną pozytywnie na reputację oraz na zdobycie lojalnych i zaufanych klientów. Strategia wizerunkowa powinna być rozwijana w każdej strategii pozycjonowania. Można to osiągnąć umieszczając wartościowe treści, np. artykuły oraz wpisy firmy, również zamieszczanie informacji o produktach i usługach. Są to działania, których efekty są widoczne w działaniach długoplanowych.

Strategia pozycjonowania – korzyści

Plan strategii SEO niezależnie od dobranego rodzaju planu, jeśli został poprawnie wdrożony to w efekcie zaowocuje wieloma korzyściami. Umożliwia on pojawianie się wyżej w wynikach wyszukiwania, co pozwala na dotarcie do większej ilości potencjalnych klientów. Można za pośrednictwem SEO budować dobrą reputację firmy, a także promować dostępne w firmie usługi i produkty. Strategia pozycjonowania jest bardzo dobrym sposobem na wybicie swojego przedsiębiorstwa na tle konkurencji. Koszt zlecenia i wykonania strategii pozycjonowania zwrócą się w ciągu kilku miesięcy a przychody wzrosną na o wiele dłużej!

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top