skip to Main Content

Czym jest dwell time?

Czym jest dwell time?

Jednym z pojęć związanych z pozycjonowaniem jest dwell time. Czym jest to zjawisko i co pozwala zaobserwować na temat naszej strony? Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia dwell time. Każdy użytkownik Internetu chcąc uzyskać wskazane informację wpisuje w wyszukiwarkę określoną frazę. Po wpisaniu w wyszukiwarce pojawia się wiele pozycji i trzeba wybrać odpowiednią stronę. Czas pomiędzy pomiędzy wglądem na wybraną przez użytkownika stronę, a wróceniem do wyników wyszukiwania nazywany jest dwell time. W poniższym tekście dowiesz się więcej informacji na temat tego czynnika.

Charakterystyka dwell time

Po przeanalizowaniu czym jest dwell time warto zastanowić się jaki ma wpływ na pozycjonowanie strony pośród wyników wyszukiwarki. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiają się spory dotyczące tej kwestii. Część osób zazwyczaj są to specjaliści od optymalizacji pod Google twierdzą, że dwell time ma spory wpływ na pozycjonowanie strony wśród sumy wyników wyszukiwarki. Druga grupa uważa, że nie ma większego wpływu na pozycjonowanie strony wśród wyników wyszukiwania. Najbardziej rzetelną opinia powinna znajdować się po środku. Dwell time ma określone działanie na pozycję strony jako wynik wyszukiwania, ale dlatego, że wpływa na odbiór pozycji przez użytkownika. Chodzi o to, że ML Google ma za zadanie zidentyfikować wartość strony dla użytkownika, ale najpierw to osoba zainteresowana musi ocenić czy określona witryna spełnia jego wymagania. Zazwyczaj ma to miejsce w pierwszych sekundach po wejściu w określoną witrynę. Często odbiorca rezygnuje z danej strony przez niskiej jakości centent, mało interesujący wygląd lub chaotyczną strukturę. Przez takie zachowanie określona strona będzie miała mały bounce rate. Kolejną rzeczą jest fakt, że jeżeli użytkownik względem konkurencyjnych witryn, które zawierają podobną treść spędza dużo więcej czasu na określonej stronie, to także niedobrze, ponieważ może znaczyć to, że witryna jest nieprzejrzysta i sprawia kłopoty w odnalezieniu wyszukiwanych informacji, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji.

Co wypływa na długość dwell time?

Gdy już wiemy jak określić dwell time to zdążyliśmy się zorientować, że jest to dość skomplikowana kwestia. Nie jest proste osiągnięcie upragnionej równowagi w tej kwestii. Na dwell time oddziałuję dużo czynników, które są subiektywne ze względu na preferencje użytkowników. Bardzo trudnym zadaniem jest, żeby określona witryna wyświetlała się jako wynik dla każdego wyszukiwania. Co najbardziej wpływa na dwell time?

Przede wszystkim współczynnik odrzuceń czyli bounce rate. Jest to parametr określający w skali procentowej liczbę użytkowników, którzy szybko wyszli z przeglądania strony po poznaniu tylko jednej  z podstrony. Wskazuje to na to, że osoby nie odnalazły wyszukiwanej informacji z otwartej strony i powracają do poprzedniej karty lub wychodzą ze strony. Skutkiem jest to, że wskaźnik odrzuceń wzrasta.

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest czas trwania sesji czyli ile czasu użytkownik spędza na stronie podczas jednej wizyty. Długi czas może wskazywać na nieczytelność treści lub zbyt skomplikowaną strukturę i budowę strony, a mały czas brakiem zainteresowania użytkownika.

Istotnym czynnikiem jest również click through rate (CTR). Jest to częstotliwość, z jaką określona strona wyświetla się w sumach wyszukiwania po wpisaniu w wyszukiwarkę określonej frazy i jak systematycznie użytkownicy dokonują wyboru określonej strony jako wyniku do kliknięcia.

Co mówi nam niski lub wysoki dwell time o stronie?

Poprzez określone działania związane z pozycjonowaniem mamy możliwość sprawdzenia parametrów dla naszej strony. Gdy już wiemy co to i jak wymierzyć dwell time mamy dane, które pozwolą nam na analizę. Należy zauważyć, że jeśli chodzi o długość dwell time warto wyważyć wielkość parametru, żeby nie było ona niska, ale też za wysoka. Obie sytuacje nie są sprzyjające dla naszej witryny. Upragnioną opcją jest próba utrzymania balansu.

Zbyt niski dwell time oznacza, że treści na stronie nie są ciekawe dla użytkowników lub nie dopasowują odpowiedzi na pytanie użytkowników. Gdy witryna nie znajduje odpowiedniego rozwiązania. Może oznaczać to, że strona nie jest odpowiednio zoptymalizowana ze względu na treść i wygląd, oraz podpowiada niezadowalającą treść przez co to będzie nieciekawa i zniechęcająca.

Natomiast zbyt wysoki dwell time również nie jest korzystnym zjawiskiem. Jest to bardzo niepokojący i alarmujący sygnał w szczególności, jeśli dotyczy mało skomplikowanych, nie za długich fraz. Może określać to stronę jako nieprzydatną, ze względu na zbyt skomplikowane informacje lub brak możliwości odnalezienia potrzebnych informacji. Dodatkowo może to wskazywać na złe zaplanowanie budowy i struktury strony lub nieodpowiednio dopasowane treści, co utrudnia użytkownikowi wyszukiwanie określonych informacji.

Jak można uczynić pożytek z dwell time?

Analiza dwell time pozwoli na podniesienie poziom naszej witryny. Gdy dokonamy interpretacji danych dotyczących tego parametru, warto się zastanowić nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Dlaczego jest za niski albo za wysoki dwell time? Po dokonaniu oceny trzeba skupić się na analizie treści oraz wyglądu strony. Zastanowić się nad korzystniejszym formatowaniem lub lepszym posługiwaniem się zasadami SEO, albo przemyśleć budowę strony, jej czytelność i funkcjonalność. Czasami małe zmiany prowadzą do wielkich korzyści, dlatego też trzeba zacząć od analizy i wyciągnięcia wniosków, a następnie śledzenia skutków wprowadzonych zmian. Warto zwrócić uwagę na to, żeby najważniejsze informację były zawarte w leadzie strony, ponieważ to on pokazuje się pod linkiem w wyszukiwarce lub wymagająco je wpasowywać w bardziej skomplikowane warstwy witryny dla przedłużenia sesji. Należy pamiętać o równowadze i tym, że zmiany mają mieć na celu ułatwienie korzystania z niej użytkownikowi. Nie należy dokonywać drastycznych zmian, ponieważ mają prowadzić one do odnalezienia równowagi i odnalezienia złotego środka, jeśli chodzi o dwell time.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top