skip to Main Content

Dlaczego blog na stronie sprzedażowej jest tak istotny?

Dlaczego blog na stronie sprzedażowej jest tak istotny?

Coraz częściej można zauważyć, że osoby zajmujące się sprzedażą w sieci prowadzą także blog związany z ich działalnością. Jeśli również rozwijasz się w tym kierunku, to sprawdź, dlaczego blogi tematyczne cieszą się taką popularnością. Być może i Ty skorzystasz ze wskazówek, a tym samym zwiększysz swoje szanse na sukces.

Czym jest blog ekspercki?

Zanim rozpoczniesz rozszerzanie swojej strony o wpisy, poznaj pojęcie bloga eksperckiego. Choć pisany jest jak każdy inny blog, to kluczową rolę odgrywa tutaj twoja wiedza. Mówiąc wprost, musisz na tyle dobrze znać produkty, które oferujesz, by pokazać to potencjalnym klientem. To od Ciebie zależy, czy twój blog ekspercki będzie chętnie czytany, a strona sprzedażowa odwiedzana. Przedstawiając konsumentom towar w taki sposób, jaki oni chcieliby go widzieć, pozwoli Ci trafić do szerszego grona odbiorców, a tym samym wygenerowanie większych zysków.

Jak prawidłowo prowadzić bloga eksperckiego?

Prawidłowe prowadzenie bloga eksperckiego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Oprócz szczegółowej wiedzy na temat sprzedawanych produktów musisz przede wszystkim pisać tak, by każdy, kto odwiedzi twojego bloga, będzie chciał na niego wrócić, a co więcej skorzystać z Twojej oferty.
Przede wszystkim unikaj specjalistycznych określeń, to, że Ty je rozumiesz, nie oznacza, że klient również musi. Niezrozumiałe zagadnienia skutecznie zniechęcą go do odwiedzania twojej strony. Staraj się więc używać prostych słów.
Niemniej istotne jest formatowanie całego tekstu, unikaj długich zdań, stosuj akapity i nagłówki, a także zaznaczaj najważniejsze informacje poprzez wytłuszczenie. Jeśli masz taką możliwość, możesz też stosować listy punktowe. Takie działanie znacznie zachęci odwiedzającego do czytania, ponieważ Twój wpis będzie bardziej czytelny i przyjemniejszy dla oka.
Pisząc o Twoich produktach, nie bój się mówić o ich zaletach, to właśnie one mają nakłonić konsumenta do zakupu. Musisz znaleźć równowagę między wskazywaniem walorów a nachalnym nakłanianiu do posiadania konkretnego przedmiotu. To od Ciebie zależy, czy napiszesz tekst w taki sposób, że klient sam stwierdzi, że musi zakupić produkt.
Ponadto pamiętaj o tym, że Twoi obserwatorzy regularnie chcą otrzymywać wieści, szczególnie jeśli dotyczą nowości w asortymencie. Jeśli przez wiele dni na blogu nie będą pojawiały się wpisy, to odbiorcy stracą zainteresowanie i przestaną na niego zaglądać.

Social media – wsparcie dla bloga eksperckiego

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez mediów społecznościowych. Każdy chętnie wyraża swoje zdanie i dyskutuje z innymi. Jeśli chcesz osiągnąć większy zasięg dla swojego bloga, to social media na pewno Ci to ułatwią.
Co prawda, na blogu możesz umożliwić swoim klientom komentowanie danego artykułu, ale nie będą cieszyć się taką samą popularnością jak ożywione dyskusje pod konkretnym postem. Faktem bowiem jest, że social media mają znaczący wpływ na to, czy konsument zdecyduje się na zakup danego produktu. Tylko pozytywne opinie innych pozwolą mu rozwiać wątpliwości, jeżeli takie posiada.
Poza tym możesz udostępnić swój fanpage na różnych grupach tematycznych, dzięki czemu dotrzesz do większej liczby osób.
Możesz też wrzucać na tablicę ciekawostki z Twojego bloga eksperckiego i tym sposobem zachęcać internautów do zaglądania na niego po więcej interesujących treści.

Po czym poznać, że teksty na bloga eksperckiego są dobre?

Wiele piszących osób zastanawia się, czy publikowane teksty są na tyle dobre, że inni będą chcieli je czytać. Podstawowym wyznacznikiem będzie oczywiście liczba odwiedzin, tylko ona może Ci pokazać, że na blogu jest stały ruch i przybywa nowych odbiorców. Oczywiście znaczące będą też komentarze pod konkretnym artykułem, czy wpisy we wcześniej wspomnianych social mediach.
Nie zaszkodzi również, jeśli przed publikacją tekstu dasz go do przeczytania innej osobie. Najlepiej, żeby nie była to osoba bliska, która nie chcąc Cię urazić, nie spojrzy na treść obiektywnie.
Jeżeli nie masz kogoś takiego, to do tego zadania możesz również wykorzystać portale społecznościowe. Wrzuć tekst na grupę lub swój fanpage i poproś internautów o ocenę. Weź jednak pod uwagę, że w pobliżu może czaić się konkurencja. Zanim zasugerujesz się opiniami internautów, sprawdź wiarygodność ich profili.
Natomiast w przypadku negatywnych wypowiedzi, ale bez żadnego wyjaśnienia, poproś o doprecyzowanie, co konkretnie się nie podobało i dlaczego.
Co więcej, jakość tekstu możesz sprawdzić osobiście. Po napisaniu odłóż go na półkę i przeczytaj ponownie za jakiś czas. Po ponownym spojrzeniu na treść znacznie łatwiej będzie ci znaleźć błędy, niewyczerpujące informacje, czy zwyczajne braki.

Korzyści płynące z prowadzenia bloga eksperckiego

Poza pozyskiwaniem nowych i utrzymaniem przy sobie aktualnych klientów możesz zyskać szereg korzyści, prowadząc bloga eksperckiego. Przede wszystkim pokazujesz odbiorcom, że wiesz, co sprzedajesz i nie boisz się mówić o swoich produktach. Nie sprzedajesz im więc przysłowiowego kota w worku. Miej na uwadze, że bardzo ważne jest odpowiadanie na wpisy zainteresowanych. Jeśli w sekcji komentarzy na blogu lub fanpage pozostają bez odpowiedzi, to nie będzie to dobrze odebrane. Nie odpowiadając na wpisy, pokazujesz, że nie sprawdzasz tego, co dzieje się z Twoim blogiem i nie wykazujesz zainteresowania tym, co mają do powiedzenia klienci.
Nawet jeśli komentarze są negatywne, to również na nie odpowiedz, nie zapominając o kulturze i szacunku do innej osoby.
Poza tym, gdy twoja wiedza jest na tyle szeroka, że wiesz wszystko o swoich produktach i umiesz odpowiedzieć na każde zadane Ci pytania, to klienci obdarzą Cię zaufaniem. Brak elementarnej wiedzy sprzedawcy nie skłania klienta do zakupu. Skoro Ty nie wiesz, jakie działanie ma Twój produkt bądź co go wyróżnia na tle innych, to taka oferta dla odbiorcy jest zwyczajnie nieatrakcyjna.

W sytuacji, gdy słowo pisane nie jest Twoją mocną stroną, to możesz zlecić prowadzenie bloga eksperckiego innej osobie. Nie ma nic złego w tym, że ktoś będzie pisał za Ciebie. Ważne, żeby blog był prowadzony rzetelnie i systematycznie.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top