skip to Main Content

Sprawdź najważniejsze informacje o e-commerce

Sprawdź najważniejsze informacje o e-commerce

Jaka jest definicja e-commerce?

E-Commerce jest skrótem od Electronic Commerce. Handel elektroniczny obejmuje zatem wszystkie czynności, które obejmują kupowanie i sprzedawanie towarów, a także usług za pośrednictwem internetu. Oprócz kupowania do obszaru e-commerce zaliczyć można również świadczenie wsparcia oraz bankowość internetową, ponieważ usługi te są oferowane przez Internet.

E-commerce jest często definiowany jako przeciwieństwo handlu detalicznego na miejscu. Można jednak zadać pytanie, czy to rozróżnienie jest nadal aktualne, czy też e-commerce nie powinien być po prostu postrzegany jako kolejny kanał sprzedaży.

Handel elektroniczny to termin ogólny określający wykorzystanie sieci WWW jako kanału sprzedaży.

Kiedyś klienci musieli chodzić od sklepu do sklepu w poszukiwaniu konkretnych produktów, dziś wystarczy kilka kliknięć w Internecie, aby zapełnić wirtualny koszyk. Sklepy internetowe w niczym nie ustępują swoim analogowym przedstawicielom w centrach handlowych czy centrach miast – a nawet wyprzedzają ich w wynikach sprzedażowych.

Jakie są możliwości sklepów e-commerce?

 • Oferują indywidualne porady od konsultantów lub chatbotów.
 • Klienci otrzymują w czasie rzeczywistym informacje o ofertach i dostępności pożądanych produktów.
 • Niektórzy dostawcy tworzą indywidualne oferty dla swoich klientów online.
 • Wielu sprzedawców udostępnia opcje porównań w swoich sklepach internetowych, dzięki czemu użytkownik może dokładnie odfiltrować produkty lub usługi, które odpowiadają jego zainteresowaniom.
 • Dostawa następuje po kilku dniach, czasem nawet w ciągu kilku godzin, do mieszkania lub drzwi wejściowych.

Jakie korzyści płyną z e-commerce?

Prawdopodobnie największą zaletą jest potencjał oszczędności w porównaniu z handlem stacjonarnym. Nie ma tutaj bowiem kosztów dla sklepu i sprzedawców. W rezultacie zazwyczaj możliwe są znacznie niższe ceny sprzedaży, co jest świetne dla kupujących online.

Ponadto zakupy przez Internet są wygodne dla użytkowników. Niezależnie od godzin otwarcia, mogą oni bowiem przeglądać asortyment z domu, zasięgnąć opinii innych użytkowników, porównać ceny i oczywiście złożyć zamówienie.

Handel elektroniczny obejmuje wszystkie procesy kupna i sprzedaży, które mają miejsce w internecie. Daje to wiele korzyści zarówno klientom, jak i sprzedawcom internetowym.

W przyszłości coraz ważniejsze będzie powiązanie sklepów stacjonarnych z ofertami internetowymi, a tym samym połączone zostaną zalety obu modeli biznesowych. Handel elektroniczny nie może być zatem postrzegany w oderwaniu, ale zawsze w połączeniu z tradycyjnym lokalnym handlem detalicznym.

Jakie są dwa warianty e-commerce?

Istnieją dwa warianty zakupów dokonywanych przez Internet:

 • E-commerce w klasycznym sensie, w którym internet pełni rolę pośrednika, a towary fizyczne są dostarczane do klienta przesyłką pocztową po zakończeniu sprzedaży.
 • Biznes online, nowoczesne rozszerzenie, w którym klient po zakupie otrzymuje cyfrowe towary, na przykład dostęp do usługi streamingowej lub aktywację programu szkoleniowego.

Jakie znaczenie ma e-commerce w handlu detalicznym?

Handel elektroniczny oferuje sprzedawcom skuteczny i efektywny sposób na przyciągnięcie nowych klientów i zaopatrywanie istniejących w nowe oferty. Niesie to dużą korzyść dla sprzedawców internetowych: Potencjalni nabywcy samodzielnie podejmują działania, wyszukują odpowiednie oferty w internecie, a tym samym wyrażają zainteresowanie danymi produktami i usługami.

Większość producentów odkryła internet jako kanał sprzedaży dla siebie, aby móc zaoszczędzić znaczne koszty sprzedaży:

 • Nie potrzebujesz już personelu, aby sprzedawać.
 • Kosztowne działania w zakresie dystrybucji i promocji sprzedaży w handlu detalicznym nie są już potrzebne, ponieważ za pomocą kilku kliknięć możesz oszczędnie wyróżnić swoje produkty lub usługi w wyszukiwarkach, a także w sklepie internetowym.
 • Czynsze w sklepach należą już do przeszłości.

Jakie są plusy i minusy e-commerce?

Handel elektroniczny ma zalety i wady zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Kupujący mogą porównywać oferty od dużej liczby sprzedawców za pomocą zaledwie kilku kliknięć. To wada z punktu widzenia sprzedawców. E-commerce prowadzi do rosnącej presji cenowej, zwłaszcza w przypadku dobrze porównywalnych produktów. W zamian sprzedawcy mogą szybko otwierać nowe rynki z niskimi barierami wejścia. Handel elektroniczny może mieć również wady dla kupujących. Każdy, kto zawsze szuka najniższej ceny, ryzykuje, na przykład, pogorszeniem usług. W handlu elektronicznym więź między kupującym a sprzedającym jest mniej wyraźna. Nieoceniona jest możliwość składania zamówień przez klientów 24 godziny na dobę. Potencjalny klient może wstać z łóżka o 4 rano, wymyślić coś, co chce kupić, znaleźć to na stronie sklepu i dokonać zakupu. A jako właściciel małej firmy nikt nie musi szukać zasobów, aby była ona otwarta dwadzieśca cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Jakie można wyróżnić rodzaje e-commerce?

Oto główne rodzaje e-commerce?

 • Business-to-consumer (B2C): B2C to najpopularniejszy rodzaj handlu elektronicznego. Pojawia się w sytuacji, gdy kupujący kupują coś w sklepie internetowym, angażują się w handel elektroniczny typu business-to-consumer.
 • Business-to-business (B2B): B2B ma miejsce, gdy firmy sprzedają surowce lub części za pośrednictwem handlu elektronicznego innym firmom, które następnie wykorzystają te materiały do stworzenia własnych produktów.
 • Konsument do konsumenta (C2C): Handel elektroniczny C2C ma miejsce wtedy, gdy konsumenci sprzedają innym konsumentom. Witryna taka jak Allegro to przykład tego rodzaju handlu elektronicznego.
 • Konsument do biznesu (C2B): Handel elektroniczny C2B ma miejsce wtedy, gdy konsumenci sprzedają swoje produkty lub usługi przedsiębiorstwom.
 • Business-to-administration (B2A): B2A e-commerce odnosi się do transakcji między przedsiębiorstwami a administracją publiczną, która obejmuje takie obszary, jak ubezpieczenie społeczne, zatrudnienie i prawo.
 • Konsument do administracji (C2A): C2A e-commerce odnosi się do transakcji między konsumentami a administracją publiczną, w ramach których konsumenci płacą za usługi, takie jak podatki i przygotowanie dokumentów prawnych.

Podsumowując, przyszłość handlu należy do e-commerce i nie powinno nikogo dziwić, że coraz większa liczba osób na całym świecie decyduje się robić zakupy online

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top