skip to Main Content

Jakie znaczenie ma dla sklepu internetowego linkowanie wewnętrzne?

Jakie znaczenie ma dla sklepu internetowego linkowanie wewnętrzne?

Pozycjonowane strony w przeglądarce internetowej nie polega jedynie na działaniach zewnętrznych, ale zawiera w sobie także dbanie o strukturę i nawigację wewnątrz witryny. Przykładowe sklepy internetowe są wypełnione najróżniejszymi produktami, który może być dla wielu użytkowników trudny do odnalezienia. Gdyby użyć porównania do wielkopowierzchniowego sklepu stacjonarnego albo do wielkiego magazynu z wysokim składowaniem, to podstrony w sklepach internetowych będą alejkami. Można wejść do każdej alejki sklepu, czy wjechać wózkiem do alejki magazynowej, wiedzieć, czego się potrzebuje i szuka, ale nie mieć jednocześnie łatwej możliwości tego odnalezienia. Niby wszystko jest ładnie ułożone na półkach, odpowiednio opisane i oznakowane, to zazwyczaj kilkukrotnie odwiedzamy tę samą alejkę, żeby w końcu dokonać zakupu, a jeszcze częściej pytamy pracowników sklepu o konkretny towar. W sklepach internetowych bywa podobnie i dlatego konieczne staje się linkowanie wewnętrzne, czyli wskazówka od pracownika, które pozwoli na odnalezienie w gąszczu towarów konkretnego produktu. Odpowiednia strategia nie tylko pozwoli na właściwe linkowanie i ulepszenie sklepu, a przede wszystkim nie zniechęci klienta, ale również podniesie rangę sklepu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania.

Internal linking

Internal linking, czyli linkowanie wewnętrzne w sklepie internetowym wymaga brania pod uwagę kliku ważnych kwestii, a których odpowiednie wdrożenie przyniesie pozytywny wpływ dla sklepu internal linking. Pierwszą z kwestii związanych z linkowaniem wewnętrznym sklepu internetowego jest przemyślane wykorzystanie hiperłączy. Drugą kwestią jest przyjrzenie się stronie sklepu internetowego jak drzewu genealogicznemu, gdyż wówczas łatwiej wiązać ze sobą produkty produkty. Chodzi o takie ich zestawianie, aby wiedzieć, czego może jeszcze potrzebować klient sięgający po dany towar. Potem już tylko trzeba stworzyć link do tego produktu z opisu kategorii, szczególnie wówczas, gdy pragniemy jakiś produkt lub asortyment wypromować albo wykorzystać do tego celu z wpis blogowy na podobny temat. Dzięki takiemu podejściu bardzo łatwo powiążemy ze sobą towary i stworzymy odpowiednie linkowanie wewnętrzne sklepu internetowego.

Nawigowanie po sklepie internetowym

Każdy, kto zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej na zasadzie sklepu internetowego do osiągnięcia zadowalających, a więc wysokich wyników sprzedaży, powinien stworzyć osobne kategorie dla różnych rodzajów produktów, a także podstronę na prowadzenie bloga firmowego. Jednocześnie podczas prowadzenia bloga trzeba dbać o to, aby blogowe wpisy traktujące o jakimś produkcie, zagadnieniu albo poradnikowe, zawierały informacje o dodatkowych produktach mogących zainteresować klienta, a także stworzyć dla tych produktów hiperłącza. Oprócz tego trzeba również pamiętać, że w opisach kategorii także warto zostawiać odnośniki. Przykładowo:

Na stronie internetowej naszego sklepu istnieje podstrona poradnik ze wskazówkami, w jaki sposób bezproblemowo i bezpiecznie korzystać z poszczególnych produktów, np. z urządzeń elektrycznych. Wówczas należy użyć linkowania wewnętrznego do podstron z produktami opisywanymi jako przykłady. Wnikliwe zwracanie uwagi na linkowanie – sklep internetowy pod taką właśnie strukturę powinien być budowany. Trzeba uwzględnić każdy, najmniejszy nawet aspekt, który umożliwia taką optymalizację witryny sklepu internetowego, aby strona ukazywana była w propozycji wyszukiwarek na możliwie najwyższych pozycjach. Jeżeli ktoś prowadzący sklep internetowy okupuje dalekie miejsca w wyszukiwarce, powinien spróbować użyć hiperłączy przynajmniej w kilku miejscach na stronie sklepu, a które po kliknięciu przekierują klienta czy to do bloga po informacje, czy to do innych produktów. Najprawdopodobniej już klika hiperłączy pomoże podnieść rangę sklepu w „oczach” robotów Google’a, a jednocześnie zwiększyć nieco ruch w samym sklepie i podnieść jego rentowność. Jest to o tyle istotny zabieg, że internauci robią w sieci nie tylko celowe zakupy, ale  często przeszukują „sklepowe półki” internetowe z nudów. Taki klient po trafieniu na linki wewnętrzne może kupić znacznie więcej produktów niż tylko jeden, na który trafił z ciekawości. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że taki zabieg zwiększy i asortyment sprzedaży, i samą sprzedaż, i dochody sklepu. I chociaż za główny środek do sukcesu uznać takiego działania nie można, to na pewno poprawi ono również pozycję w wyszukiwarce. Linkowanie wewnętrzne sprzyja temu, aby algorytm uznawał stronę sklepu za wartościowszą. To podnosi rangę wyszukiwania i pozycję na stronach wyszukiwarki, a dalej ukazuje istnienie sklepu większej liczbie internautów.

Jak weryfikować działania

Samo linkowanie wewnętrzne sklepu to jedno, a jeszcze trzeba zyskać pewność, że jest odpowiednie. Najlepsza sytuacja czeka takiego właściciela sklepu internetowego, który zleci takie zadanie profesjonalnej agencji SEO. Wówczas statystyki same dadzą odpowiedź, ale takie statystyki podpowiedzą również, czy dobrze działamy w sytuacji, gdy samodzielnie przeprowadzimy linkowanie wewnętrzne.

Trzeba jednak cokolwiek wiedzieć na ten temat, weryfikować tzw. mapy ciepła i sprawdzać, ile czasu spędził klient na stronie sklepu, skąd do niego przyszedł i czy korzystał z różnych hiperłączy. Prowadząc sklep internetowy wiemy o nim całkiem sporo, ale klient nie i nie wolno o tym zapominać, ale dopracować wizualnie i nawigacyjnie stronę naszego sklepu pod potrzeby odwiedzającego, a nie nasze. Istotny jest więc nie tylko zewnętrzny dobry wygląd strony i dopasowanie tego wyglądu do reprezentowanej branży, ważna jest również jej przejrzystość oraz profesjonalny opis prezentowanej i sprzedawanej oferty.

Na stronie ponadto musi panować porządek, a poza odnośnikami do firmowych mediów społecznościowych warto zainstalować na stronie czat dla konsumenta. Jest to o tyle wygodne, że można łatwo i szybko pomóc zagubionemu w naszym sklepie klientowi albo odpowiedzieć sensownie na pytania, zyskując dodatkowe punkty za obsługę klienta. To wszystko jest częścią składową całego procesu optymalizacji działalności sklepu i znacznie zwiększa liczbę wejść na jego stronę i podstrony poprzez wyszukiwarki internetowe.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top