skip to Main Content

Czy można wykorzystać Twittera w e-commerce?

Czy można wykorzystać Twittera w e-commerce?

 Twitter jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Powstał w 2006 roku. Umożliwia coś, co jest nazywane mikroblogowaniem. Ma zupełnie inny charakter, niż pozostałe portale. Jest przede wszystkim informacyjny i opiniotwórczy. To miejsce, które służy do wyrażania swoich opinii i dzielenia się nimi z pozostałymi członkami społeczności. Twitter jest ceniony i powszechnie uznawany za miejsce, w którym nie tylko wyraża się opinie ale również pozyskuje wiarygodne informacje. Internet jest też miejscem, w którym zarabia się pieniądze. Jest potężnym narzędziem marketingowym. Social media w marketingu, promocji marki, budowaniu tożsamości marki i relacji z klientami odgrywają niebagatelną rolę. Podstawą udanego marketingu jest pozycjonowanie. Następnym krokiem do sukcesu jest zbudowanie wizerunku marki. Do tego służą media społecznościowe. Czy Twitter jest odpowiednią platformą do takich działań? Jak budować wizerunek marki na Twitterze?

Świat marketingu a Twitter

Podstawową funkcją Twittera jest bycie platformą do wymiany opinii i informacji. To jednak tylko jeden aspekt tego serwisu społecznościowego. Twitter ma też inne zastosowania i służy do innych celów. Wymiana informacji i opinii jest po prostu najbardziej wyrazista, dlatego powszechnie uważa się, że tylko do tego służy ten serwis. Drugim, również ważnym i stosunkowo znanym, zastosowaniem serwisu jest szybka reakcja na bieżące wydarzenia o charakterze społecznym i politycznym. Trzecim sposobem wykorzystanie tego portalu jest użycie go jako narzędzia do marketingu. Charakter portalu sugeruje, że będzie do niego pasował RTM (real time marketing). To jedna ze strategii marketingowych. Jej działanie opiera się na prowadzeniu kampanii marketingowych w odniesieniu do bieżących wydarzeń. To jednak tylko jedna ze strategii, która powinna być wzbogacona o inne, bardziej zaplanowane i rozbudowane działania. Każdy post, nawet jeśli odnosi się do czegoś aktualnego, powinien być częścią przemyślanej i spójnej strategii dążącej do zbudowania konkretnego wizerunku marki. Reakcje danej marki na bieżące sprawy określą jej ideologię, umiejscowią w jakimś systemie wartości. Chodzi o zbudowanie relacji i zaufania u potencjalnych i obecnych klientów, którzy są użytkownikami Twittera.

Charakter marketingu a ograniczenia portalu

Twitter umożliwia założenie biznesowego konta. Zatem pierwszym etapem będzie założenia konta danej firmy, marki, przedsiębiorstwa. Na platformie publikuje się tzw. tweety. To krótkie wypowiedzi pisemne, wzbogacone o wybrany materiał audiowizualny oraz hasztagi. Tweet może mieć maksymalnie 200 znaków. Wydawać by się mogło, że to duże ograniczenie dla działań marketingowych. I z jednej strony tak jest. Z drugiej strony, to też duże ułatwienie. Współczesny odbiorca otoczony jest ogromną ilością bodźców o różnym charakterze. Brak czasu i zasobów pomieszczenia takiej ilości informacji, przetworzenia ich i odebrania takiej ilości bodźców jest głównym budulcem współczesnego odbiorcy komunikatu reklamowego. Taki odbiorca lubi treści krótkie, angażujące i wartościowe. Trzeba bardzo szybko zyskać jego uwagę, utrzymać ją i w jakiś sposób zostawić w nim przekaz na dłużej. Twitter jest chętnie odwiedzanym miejscem, bijącym rekordy popularności właśnie ze względu na swój lakoniczny i treściwy charakter. Odbiorca spodziewa się, że dostanie krótki, merytoryczny i trafny komunikat. Dodatkową wartością jest zbudowanie zaangażowania emocjonalnego. W tym celu można odbiorcę rozbawić, rozczulić, dać mu jakąś refleksję, czymś go zachwycić albo zasmucić. Jeśli odbiorca zareaguje emocjonalnie, to nie tylko zapamięta dany komunikat, ale będzie szukał treści podobnego typu. To oznacza chęć odwiedzania konta marki.

Jak budować relację z klientami i zdobywać nowych klientów?

Podstawą każdego działania marketingowego jest strategia. Należy określić cele oraz środki, które pomogą te cele osiągnąć. Jak ma się zaprezentować marka? Do jakich idei i systemów wartości ma się odnosić wizerunek marki? Jaka będzie forma komunikacji z odbiorcami? Formalna, zabawna, kumpelska? Jakie treści będę publikowane, do jakich treści marka się odniesie? Każdy dzień i wpis powinien być starannie zaplanowany i przemyślany. Jeden błąd może skazać markę na ogromne straty finansowe. Każdy post musi być spójny z wizerunkiem danej marki. Warto jednak zostawić miejsca na spontaniczne reakcje na bieżące wydarzenia. Najważniejsze w tej strategii jest to, żeby działać szybko. Trzeba wstrzelić się dokładnie w to okienko, w którym dane wydarzenie, dany tweet, wypowiedź są aktualne, komentowane, ważne. To nigdy nie trwa zbyt długo. Każda reakcja musi być przemyślana i spójna z wizerunkiem danej marki. Komentarz do czyjejś wypowiedzi jest bezpośrednio związany z późniejszym sukcesem sprzedażowym albo porażką sprzedażową. Współczesny konsument chętnie kupuje rzeczy marek, z którymi identyfikuje się w jakiś sposób. Najczęściej chodzi o wspólnotę przekonań. Jeśli konsument ma do wyboru produkt marki, która reprezentuje odmienny system wartości i przekonań od niego albo produkt marki, która „myśli tak, jak on”, umacnia go w jego sposobie widzenia świata, to wybierze ten drugi.

Jak tworzyć posty na Twitterze? 

Ważna jest nie tylko treść postów, ale i forma. Należy dokładnie określić język komunikacji. Czasem jest on określony przez charakter branży, co nie oznacza, że nie warto celowo tych zasad nie zignorować. Bardzo ważna jest różnorodność. Nie można codziennie publikować tego samego. Współczesny odbiorca nie pozwala sobie na nudę. Warto dokładnie zbadać jaki jest ten potencjalny odbiorca i czego może oczekiwać. To w dużej mierze też będzie powiązane z charakterem branży. Warto dać odbiorcy coś interesującego, jakąś ciekawostkę, ciekawy fakt. Bardzo dobrą strategią jest utrzymanie odbiorcy poprzez publikowanie humorystycznych postów. Jest ona jednak jedną z najtrudniejszych strategii. Tweet humorystyczny powinien być powiązany  marką, obszarem działalności firmy, branżą. Najważniejsze jest to, aby się wyróżnić, wzbudzić zainteresowanie i je utrzymać. Z tego względu warto zatrudnić profesjonalistę.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top