skip to Main Content

Komu przyda się automatyzacja marketingu?

Dopasowanie do potrzeb współczesnego świata

Marketing jest obecnie jedną z najważniejszych branż, wspomagających rozwój praktycznie każdego przedsiębiorstwa, firmy lub marki. To właśnie marketing odpowiada za to, że jakieś logo dobrze się kojarzy i jest rozpoznawalne. Można próbować uprościć marketing do reklamy i promocji, ale tak naprawdę jest to o wiele szersza i bardziej różnorodna dziedzina. Jednym z elementów marketingu jest tzw. marketing automation, mający na celu usprawnienie prowadzenia kampanii marketingowych. To dzięki automatyzacji, specjaliści od marketingu mogą uniknąć wykonywania żmudnych, powtarzalnych czynności, takich jak np. rozsyłanie newslettera, czy wysyłanie maili z informacją o wyjątkowym wydarzeniu. Nie sposób zatem zaprzeczyć, że marketing automation stanowi nieocenioną pomoc. Czy warto z niego korzystać niezależnie od sytuacji? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, kiedy marketing automation jest opłacalnym rozwiązaniem, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Marketing automation – kiedy warto z niego korzystać?

Automatyzacja zazwyczaj wiąże się z rozwojem. Oznacza to, że największe korzyści ze zautomatyzowania różnych procesów, również tych związanych z marketingiem, odnoszą duzi gracze. Warto jednak podkreślić, że stwierdzenie „duży gracz” jest dość ogólne i nie ma precyzyjnej definicji. Dla niektórych będą to marki z setkami, dla innych z dziesiątkami tysięcy odbiorców. Można przyjąć, że dużym graczem zostaje się w momencie, w którym ręczne zajmowanie się kampaniami marketingowymi oznaczałoby konieczność wykorzystania ogromnych zasobów ludzkich i czasowych. 

Warto pamiętać, że czas to pieniądz, a co za tym idzie, że nie należy go marnować na wykonywanie czynności, które w stosunkowo prosty sposób można zautomatyzować. Jeżeli prowadzić stronę, która cieszy się popularnością i posiada duże grono odbiorców, to brak automatyzacji może cię narazić na straty. Straty, których w prosty sposób da się uniknąć.

Dobrym pomysłem jest stworzenie bilansu zysków i strat, które będą wynikać z wprowadzenia lub też braku wprowadzenia automatyzacji. Warto mieć świadomość, że wdrożenie marketing automation wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jednocześnie, kiedy automatyzacja jest wskazana, to marka zazwyczaj jest na tyle dużym graczem, że koszty te będą niewspółmiernie małe do zasobów, które będzie można zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań. Zastanów się więc, czy twoja liczba odbiorców jest już na tyle duża, że warto zautomatyzować pewne procesy. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że tak, to nie bój się wykonać takiego kroku. Szybko zorientujesz się, że najcenniejszy zasób, czyli czas, będziesz mógł wówczas przeznaczyć na inne działania, które będą przynosić wymierny zysk.

Kiedy warto się wstrzymać z wprowadzeniem automatyzacji?

Marketing automation stanowi swego rodzaju innowację, która jednocześnie jest inwestycją. I choć w dużych przedsiębiorstwach praktycznie zawsze jest to opłacalny krok, to jednak istnieją sytuacje, w których warto się przed nim wstrzymać. Kiedy zatem lepiej zaczekać z wprowadzeniem automatyzacji, żeby nie narażać się na niepotrzebny chaos i straty?

Wdrażanie marketing automation może się wiązać z różnymi problemami i trudnościami. Pierwszą z nich może być np. małe doświadczenie zespołu. Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcom i dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie, to już samo szukanie narzędzi, które pozwoliłyby ci na zautomatyzowanie procesów dotyczących marketingu, może przebiegać dość chaotycznie. Istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bez nich nie będziesz w stanie określić, jakie elementy twoich kampanii reklamowych wymagają poprawy, a które są dopracowane i mogą zostać w pełni zautomatyzowane.

Następnym problemem, na który można trafić chcąc wdrożyć marketing automatic jest niewielka ilość leadów sprzedażowych. Wprowadzenie automatyzacji wymaga sporych nakładów czasowych, ponieważ na początku konieczne jest ręczne wykonanie wielu czynności. Jednym z zadań, z którymi trzeba się zmierzyć, jest ustawienie workflow, aby możliwe było szybkie reagowanie na analizowane przez narzędzia dane konsumenckie. Dotyczy to również tworzenia treści, które będą przez owe workflow obsługiwane.

Nie sposób nie wspomnieć również o odpowiednim analizowaniu treści dostarczanych przez programy, a następnie wyznaczaniu realnych celów, które firma zamierza osiągnąć. Aby analizowanie przynosiło odpowiednie efekty, niezbędne jest posiadanie wiedzy, a także bardzo duża świadomość swoich produktów i świadczonych usług. Jeżeli nadal uważasz, że automatyzacja marketingu to dobry pomysł, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się, jak wygląda bilans zysków i strat. Jesteś przekonany o tym, że marketing automatic będzie dobrym posunięciem, ale nie masz odpowiedniej wiedzy, która pozwoliłaby ci na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań? Zatrudnij specjalistów, którzy staną się inwestycją w rozwój twojej firmy.

Marketing automatic – strategie wprowadzenia

Automatyzacja marketingu może przebiegać w różny sposób. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie marketing automatic, przeprowadź bardzo dokładną analizę zapotrzebowania na takie rozwiązanie. Dzięki temu będziesz w stanie wyznaczyć realne, konkretne cele, które będą osiągalne. Bardzo rzadko jednorazowe wprowadzenie stu procentowej automatyzacji jest dobrym pomysłem. Zazwyczaj dużo lepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie automatyzacji za pomocą małych kroków. Dzięki temu zmiany są mniej drastyczne i nie zaburzają pracy firmy. A dodatkowo, stopniowe wprowadzanie zmian pozwala na analizowanie efektów automatyzacji. Najważniejsze przy wprowadzaniu marketing automatic jest operowanie na wielu kanałach komunikacji. Bazy danych powinny pochodzić m.in. z maili, portali społecznościowych i innych witryn. Uwzględnienie większej ilości danych z różnych kanałów, pozwala na wprowadzenie automatyzacji, która będzie lepiej dostosowana do potrzeb odbiorców. Dbanie o spełnianie oczekiwań klientów jest kluczowe dla budowania wizerunku marki.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top